zeeuwen buiten zeeland; corrie niggol-boogerd 70 Corrie en Karl Niggol bij hun „hutje" in de aanloop naar de Rookie Mountains. heeft, omdat ze zich niet over twee ge meenschappen kon verdelen, prioriteit gegeven aan de goede Estische gemeen schap, zodat de Hollandse contacten - af gezien van bezoekers uit het vaderland schaars zijn. Wel is er een Hollandse vriendin in Port land gebleven. De mensen, zegt Corrie, kunnen als ze goed willen veel van hun leven maken hier. Als vreemdeling zelfs beter en eerder dan in Holland. Amerika nen zijn zeer behulpzaam. In het begin hield ze wel lezingen over Holland, vanzelf gaat dat over*. Ze vindt dat wij er goed van leven in Holland. In de V.S. zijn de ambtelijke salarissen beslikt veel lager dan in Holland, de belastingen zijn ook wel lager, doch men betaalt fiks voor een eigen huis en vooral ook voor het onderwijs van de kinderen. Tweeder de van de kinderen uit hun omgeving werken in de vacantie. Hun eigen oudste was de hele zomer typiste in een zieken huis, de jongste werkte in een McDonald- zaak (hamburgers). Living with the car We spreken over hun 'living with the car'. Zelf hebben we reeds enige malen kennis gemaakt met de enorme afstanden in dit werelddeel en het schaarse tijdrovende openbare vervoer, niet uitgegroeid ener zijds door die enorme uitgestrektheid en verspreide dunne bewoning in vele stre ken, anderzijds door het vroege goedko pe aanbod van eigen auto en brandstof. Lopen vraagt of halve dagen om ergens te komen of men komt er helemaal niet. Het echtpaar heeft twee auto's, één grote waarin ook veel vervoerd kan worden, één kevervolkswagen. De kinderen krij gen voor 30 dollars "drivers education" op school. Met een schriftelijke test en rijproef hebben ze dan op 16-jarige leef tijd een rijbewijs. De maximum snelheid op Highway's is 55 mijl (88 km) en het wonder voor ons Nederlanders is dat men er zich aan houdt, ook wel door de strenge controle van de 'patrols'. Het duurder worden van de benzine is duide lijk te merken aan het afnemen van de weekend en de Zondagmiddagtochtjes. Vrije tijd De Niggols hebben een cabin, een houten optrekje in het voorland van één van de bergen van de oostelijk gelegen Range, waar ze graag - een uur rijden - het week end in de vrije natuur doorbrengen. Ach ter het huisje stapt men zo in het oerwoud van de gematigde zone. Nu de kinderen uit huis zijn, is er weer tijd om te lezen. Ze memoreert Wil den Hol lander's 'Boerin in Frankrijk'. Verplichte lectuur zijn vaak de boeken van de maand. Ze laat een pil zien als McCul- lough's 'The Thorn Birds', een australi- sche roman, die ik later zal lezen. Het is een boek met de allure van 'Gone with the wind', breed opgezet, breed uitgespon nen, soms een intrige als een draak- kon Shakespeare dat ook niet? - maar ook met onvergetelijke meesterlijke bladzij den. Centennial heeft via det.v. ook bij die Amerikanen die James Michener's turf niet kenden inmiddels grote respons op geroepen. In tegenstelling tot wat men algemeen hoort, blijken de Niggol's geen grote t.v. kijkers te zijn, wel zo mogelijk hetnieuws. En Corrie (Cornielia, zegt haar man) kijkt in de winter 's avonds alleen thuis. Samen zien we wel het programma van Bob Hope in China.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 6