de stad hulst rond het jaar 1 900 106 Pensionaat voor jongejuffrouwen Grote Markt, Hulst. opgelegd. Het werd slechts toegestaan nadat alle godsdienstoefeningen geëin digd waren. Om half één 's nachts moes ten de cafés gesloten zijn. Normaal was dit om 10 uur 's avonds in de winter en om 11 uur in de zomer. Maar met de kermis op de Grote markt was de pret in Hulst niet afgelopen. Er was nog een "Statiekermis", in de sta tionswijk; een week nadien "Haantjes- kermis", in de wijk Tivoli en weer een week daarna "Buurmanskermis" in de wijk buiten de Bagijnepoort. Als dat alles gepasseerd was, was ieder Hulstenaar wel aan zijn trekken gekomen. Hoe besteedden de Hulstenaars rond 1900 nu hun vrije tijd? Verschillende van hen waren lid van de handboogsociétei- ten St. Sebastiaan of De Batavieren, of zij gingen 's zondags naar één van de drie "bollebanen". Andere waren lid van een van de twee muziekgezelschappen of van de zangvereniging Apollo. Sommi gen zochten hun vermaak in het "Letter kundig genootschap Ernst en Luim". De muziek Traditie was, dat de twee muziekvereni gingen en de zangvereniging tussen Meikermis en Oktoberkermis op de Maandagavonden op de muziekkiosk op de Grote markt uitvoeringen gaven. Hier voor was steeds veel belangstelling. De terrasjes voor de cafés waren dan goed bezet, terwijl rond de kiosk een groot aantal mensen stond te luisteren. De drie verenigingen hadden echter nog andere peilen op hun boog. Zij hadden elk ook een toneelafdeling. In hun ver enigingslokalen, voor de Harmonie, De Graanbeurs, voor de Fanfare Nelemans en voor Apollo, de zaal Apollo, werden heel de winter door toneel-, zang-, en voordrachtavonden gegeven, met een sluitingsuitvoering op Vastenavond. Daarnaast waren in het winterseizoen nog extra uitvoeringen. Zo was er b.v. in De Graanbeurs in Januari 1904 een "Soi- rée amusante" onder auspiciën van de Letterkundige vereniging, met mede werking van Nico de Haas, Marie Hers- bergen en Henri Davids. Het was een succesvolle avond, volgens de krant. De week daarop gaven August Eeckhout, pianist, laureaat van het conservatorium te Gent en L. Angeloty, violist, 1e prijs van het conservatorium te Gent, met medewerking van de zangeres Gabriëlle Step, eveneens 1e prijs van het conser vatorium een geslaagde uitvoering. Een voorstelling in "De Graanbeurs" op 31 januari 1904, met een "Concert- gramophoon" en een "Cinematograaf" van Gaumont uit Parijs, voor die tijd mo derne recreatie-machinerie, gevolgd door het optreden van een operazange res, moeten we toch wel als iets heel bijzonders zien. En zo ging het de hele winter door. In het seizoen 1903/04 gaf de "Let terkundige vereniging Ernst en Luim" een toneelwedstrijd, verdeeld over ver schillende Zondagen. Aan deze wed strijd deden mee: "De Violieren" uit Antwerpen, "De Ordewacht" uit Bor- gerhout, "Vooruitgang is ons Streven" uit Terneuzen en een vereniging uit St. Gillis(waas). Zijvoerden niet minder dan 6 dramas op en 4 blijspelen. Daarnaast nog 3 duos, 12 komische en 17 ernstige voordrachten. Een andere recreatiemogelijkheid was de fiets, die rond 1900 in opkomst was. Fietsbezitters verenigden zich in clubs

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 10