de stad hulst rond het jaar 1 900 ZILVEREN ANJER 109 verboden weekblad "De Volkswil", dra gende de ondertitel: "Voor Waarheid en Recht". Van Dalsum openbaarde zich ook als schrijver, nogal een verwarde overi gens, en schreef o.a. de boeken: "De Re voluties der Christenheid", die bij het verschijnen direct op de R.K. Index ge plaatst werden. De goeie man dwaalde, zeker ook door de onredelijke tegenwer king en het onrecht, af, doch bleef zich inzetten tegen dit onrecht en de wille keur. Op het laatst van zijn leven mocht men aan zijn gezond verstand twijfelen. Zijn geschrijf en zijn gesprekken werden steeds verwarrender. Hij is een gelovig man gebleven en bleef tot op het eind van zijn leven een weldoener voor streek en volk. Hij stierf in 1944 op 76-jarige leeftijd. En hiermee is dan het leven in Hulst in het begin van de 20e eeuw, in grote trek ken beschreven. Voor hen, die alleen maar het tegenwoordige, dag noch nacht rustige en nooit meer stille Hulst kennen, is het vorenstaande wellicht on begrijpelijk, maar het was zo. Een Zilveren Anjer wordt uitgereikt aan "personen van onbesproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm van onverplichte arbeid uitstekende verdiensten hebben verworven voor de Nederlandse cultuur of voor die van de Nederlandse Antillen". Dit jaar, op 27 juni, werd de honderdste Zilveren Anjer sinds 1950 uitgereikt door prins Bernhard, als regent van het Prins Bernhard Fonds, aan Jacob de Bree te Middelburg. Die uitreiking vond plaats in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. De verdiensten van de heer De Bree werden door de prins in een sympathieke toespraak breed uitgemeten. Zowel het werk over de Zeeuwse klederdrachten en sieraden als dat over het Zeeuwse zilver kreeg volle aandacht. De uitreiking kreeg bijzonder relief omdat de heer De Bree o.a. was voorgedragen door de hoofddirecteur van het Rijksmuseum dr. S. H. Levie. Voor zover wij konden constateren heeft van de Zeeuwen alleen P. van Beveren te Zierikzee in 1961 een dergelijke onderscheiding gekregen en wel voor zijn verdiensten op het terrein van de geologie en archeologie in Zeeland. De uitreiking van de onderscheiding door prins Bernhard aan de heer J. de Bree op 27 juni 1980. V.l.n.r. mevr. Overdiep, mr. G. Overdiep, mevr. De Bree, J. de Bree, Prinses Juliana, Prins Bernhard, mevr. Van Valkenburg, jhr. mr. C. C. van Valkenburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 13