een elandonderkaak uit het (holland?)veen opgevist in de oosterschelde 114 Archeologische en historische periodicering Late Middeleeuwen Otioonse ti|d Karoling tijd Meroving tijd Romeinse tijd Mesolithicum Paleolithicum Indeling in jaren 5000 7000 8000 9000 10000 Geologische tijdsindeling LU O Sub-atlanticum Sub-boreaal Praeboreaal PLEISTOCEEN Stratigrafie van het kaartblad- gebied Beveland Hollandveen Stratigrafisch overzicht van het Holoceen. (Naar F. F. F. E. van Rummelen, Toelichtingen bij de Geologische kaart van Nederland, blad Beveland). De samenvatting uit het rapport van de Rijks Geologische Dienst tenslotte, beantwoordt geheel aan datgene wat aanleiding gaf tot deze publicatie (ter toe lichting diene het schematisch overzicht van de stratigrafie van het Holoceen): "In het verkregen spectrum treedt onder het boompollen een sterke dominantie van Alnus op, terwijl verder Quercus en Corylus in waarden boven detien procent aanwezig zijn. Bij de kruiden zijn vooral Gramineaevan belang, terwijl sporen van Dryopteris massaal aanwezig zijn. Mede gezien het voorkomen van sporangien van Dryopteris en onrijp pollen van Alnus is het uitgangsmateriaal waarschijnlijk een elzenbosveen. Dit laatste was door de geringe hoeveelheid uitgangsmateriaal door macroscopisch onderzoek niet te bepalen. Wat de datering betreft wijst het ontbreken van Fagus (beuk) en de relatief lage waarde van Ulmus op een veenvor- ming uit de eerste helft van het Subbo- reaal (subzone IVa), in dit gebied te date ren tussen ca. 3800 en ruim 5000 jaar ge leden. Hierbij dient evenwel te worden opgemerkt dat door de dominantie van Alnus de waarden van de overige com ponenten van het bos, o.a. die van Ulmus (en eventueel Fagus) ongunstig zijn beïn vloed. Daar in het spectrum aanwijzingen voor oligotrofe veenvorming nagenoeg ontbreken (Sphagnum 1 Calluna 0,5%) is een jongere afzetting dan bovenge noemd niet waarschijnlijk. 2) Voor de oorspronkelijke geologische po sitie van het onderzochte veen komt het onderste deel van het Hollandveen het meest in aanmerking, al treedt hierin, voor zover het bosveen betreft, Betula vaak in belangrijker waarden op. Bij de in Zeeland plaatselijk in de Afzettingen van Calais ingeschakelde veenlaagjes komt normaliter geen bosveen voor, terwijl hierin op pollenanalytische gronden veelal een sterkere mariene of kustnabije invloed aanwezig is dan bij het onderha vige onderzoek werd verkregen. Hoewel niet is uitte sluiten dat het om een deel van het Basisveen zou kunnen gaan, lijkt dit niet waarschijnlijk. In datgeval zou het veen uit het Atlanticum dateren. De waarde van Ulmus is hiervoor echter aan de lage kant, maar dit zou door de hoge waarde van Alnus kunnen worden ver klaard. Tevens treden echter in deze om geving in het Basisveen veelal hogere waarden op van Pinus, Corylus en Betula. Tot slot dient te worden opgemerkt dat een datering door middel van een enkel

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 18