een elandonderkaak uit het (holland?)veen opgevist in de oosterschelde 115 pollenspectrum uit dit deel van het Holo- ceen slechts onder voorbehoud kan wor den gegeven. De lokale omstandigheden die een rol bij de interpretatie spelen, zijn in reeksen van spectra duidelijker te on derkennen, waardoor een grotere mate van zekerheid wordt verkregen. Hiernaast blijft uiteraard een onzekerheid bestaan over het verband tussen de datering van het gevonden bot en die van het aange hechte veen." Met dank aan Mejuffrouw Dr. C. C. Bakels en Ing. J. de Jong voor het met veel zorg verrichte pollenonderzoek. 1) Een eland kan ongeveer 17 jaar oud worden. 2) Oligotroof veen is het eigenlijke hoog veen, waarvan de vorming geheel afhan kelijk is van (voedselarm) regenwater. Onder invloed van voedselrijk water (ri vieren, kwel) ontstaat eutroof veen laagveen (DT) Literatuur. Clason, A.T.: Jacht en veeteelt van prehistorie tot mid deleeuwen, Haarlem, 1977. - Voorwerpen uit been en gewei. In: Dorestad-num- mervan Spiegel Historiael, 13-4, pp. 294 t/m 297, Haar lem, 1978. Heptner, W.G. en A.A. Nasimowitsch: Der Elch, Witten berg, 1967. Kurtén, Björn: Pleistocene mammals of Europe, Chica go, 1968. Prummel, Wietske: Vlees, gevogelte en vis. In: Dore- stad-nummer van Spiegel Historiael, 13-4, pp. 282 t/m 293, Haarlem, 1978. Trimpe Burger, J.A.: Vondsten uit de Romeinse tijd op Goeree. In: Van Westvoorne tot St.-Adolfsland, histori sche verkenningen op Goeree-Overflakkee, pp. 39 t/m 49, Ouddorp, 1979. Wapenschild op de Koorkerkhofpoort, 17e eeuw (grote Abdijplein Middelburg) met het„Luctor et emergo Zie artikel dr. P. Scherft, vermeldt op pag. 102.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 19