Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onder redactie van drs. J. H. Kluiver, secretaris van het Genootschap. Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. Herdenking Munt van Zeeland Behoudens toekenning van subsidies door Provinciale Staten van Zeeland en de Ge meenteraad van Middelburg zal in het Zeeuws Museum te Middelburg van zater dag 13 september t/m vrijdag 3 oktober een expositie worden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van de oprichting van de Munt van Zeeland in 1580. Op deze exposi tie zal een groot aantal interessante objecten te zien zijn: munten en penningen in de Munt van Zeeland geslagen, archiefstukken met betrekking tot de Munt van Zeeland, prenten en tekeningen uit de Zelandia IIlu- strata, enige boekwerken en een aantal voor werpen zoals smeltkroezen, goudgewichten enz. Een zeer interessante tentoonstelling die wij de lezers van harte aanbevelen. Uitgaven ter gelegenheid van de herdenking In de eerste plaats zal een gids bij de exposi tie worden samengesteld met een omschrij ving van de tentoongestelde voorwerpen, een aantal afbeeldingen en enige algemene bijdragen. Dan zal het Genootschap ter gelegenheid van de herdenking een herdruk laten ver vaardigen van het werkje van J. Broekema, Geschiedenis der Zeeuwsche Munt van hare oprichting tot de uitvaardiging van de generale ordonnantie van het jaar 1606. Deze studie verscheen bij de herdenking in 1880, maar is nog steeds van waarde. De overdruk zal ver krijgbaar zijn op de expositie, en kan tevens worden besteld bij het Genootschap. Bij voldoende belangstelling zal tevens een bundel artikelen van de hand van Marie de Man, destijds conservatrice van het Munt en Penningkabinet van het Genootschap, worden uitgegeven. Marie de Man was door haar studies op het gebied van de numisma tiek vermaard tot in het buitenland, en haar werk is te meer van belang doordat archie ven waar zij gebruik van maakte in de oorlog verloren zijn gegaan. Over de inhoud van de bundel, omvang en prijs volgen nadere me dedelingen. Rijksdaalder met klop Ter gelegenheid van.de herdenking en ten toonstelling zal de Numismatische Kring Zeeland een beperkt aantal oude zilveren rijksdaalders voorzien van een „klop", het leeuwtje zoals dat voorkomt op de nood munt van Middelburg. Van harte aanbevo len bij de verzamelaars! De rijksdaalders zul len verkrijgbaar zijn op de expositie. Lezing over de Munt van Zeeland Aangezien het niet mogelijk is de opening van de tentoonstelling voor de leden open te stellen zal een speciale lezing worden geor ganiseerd op donderdag 18 september te 20.00 uur in het Zeeuws Museum, met de mogelijkheid tot bezichtiging van de expo sitie na de pauze. Dr. C. J. F. Klaassen, lid van ons Genootschap, zal een lezing houden over de geschiedenis van de Munt van Zee land, geïllustreerd met lichtbeelden. Daarna volgt een korte toelichting op de tentoon stelling. LEZINGENPROGRAMMA Voor zover thans bekend zullen in het nieu we seizoen de volgende evenementen plaatshebben: donderdag 4 september Werkgroep Geologie Lezing door de heer J. van den Berg over: „Fictie of werkelijkheid van de inversie van het landschap tijdens het holoceen". Groentje 11, Domburg, 20.00 uur. zaterdag 13 september Werkgroep Muziek Concert door Wim van Beek in de Oost- kerk te Middelburg. Werken uit de 17e en 18e eeuw. donderdag 18 september Lezing door dr. C. J. F. Klaassen over: „De Munt van Zeeland 1580-1799" en bezichti ging van de tentoonstelling over de Munt van Zeeland. Zeeuws Museum, Middelburg, 20.00 uur. donderdag 2 oktober Werkgroep Geologie Mevr. Veerle de Groot, lezing over pollen- onderzoek. Groentje 11, Domburg, 20.00 uur. zaterdag 4 oktober Werkgroep Muziek Concert in de Geerteskerk te Kloetinge door het Ensemble David Collyer. Werken voor orgel, strijkers en clavecimbel van Joh. Sebastiaan Bach en andere componis ten. Geerteskerk, Kloetinge, 20.00 uur. donderdag 14 oktober Lezing door dr. N. Bakker over: „Guido Ge- zelle als taalverzamelaar". Lezing ter gelegen heid van de Gezelleherdenking met licht beelden van oorspronkelijke handschriften van Gezelle. Abdij 11, Middelburg, 20.00 uur. donderdag 6 november Werkgroep Historie en Archeologie Lezing door prof. dr. H. Enno van Gelder over: „De numismatiek als bron voor het historisch onderzoek"". Cyclus: „De histori cus en zijn bronnen VI". Abdij 11, Middelburg, 20.00 uur. donderdag 13 november Werkgroep Geologie Lezing door de heer E. van Hecke over Soln- hofen. Groentje 11, Domburg, 20.00 uur. vrijdag 14 november Lezing door dr. J. C. G. A. Briels, weten schappelijk medewerker aan het kunsthisto risch Instituut te Utrecht, over: „De immi gratie vanuit de Zuidelijke Nederlanden aan het einde van de 16e eeuw". Cyclus in aan sluiting op de herdenking van de Munt: „Zeeland aan het begin van de opstand tegen Spanje I". Abdij 9, Middelburg, 20.00 uur. zaterdag 22 november Werkgroep Muziek Concert in het Zeeuws Museum door Dick Boon, traverso, Han Beekman, viool, Mari- nus Hillebrand, cello en Stoffel Gunst, orgel en clavecimbel. Werken uit de tijd van Ba rok en Rococo. Zeeuws Museum, Middelburg, 20.00 uur. donderdag 11 december Werkgroep Geologie Lezing door de heer F. A. D. van Nieulande over: „Miocene afzettingen in Midden- en Zuid-Frankrijk (omgeving Tours en Bor deaux)". Groentje 11, Domburg, 20.00 uur. dimdag 16 december Werkgroep Historie en Archeologie Lezing door dr. C. Taal over: „De pers als bron voor het historisch onderzoek". Cyclus: „De historicus en zijn bronnen VII". Voorafgaand aan de lezing de jaarvergade ring van de Werkgroep (19.00 uur). Abdij 11, Middelburg, 20.30 uur.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 22