mededelingen 119 zaterdag 20 december Werkgroep Muziek Kerstconcert door het Bevelands Kamer koor o.l.v. Henk Harinck in de Geerteskerk te Kloetinge. Geerteskerk, Kloetinge, 20.00 uur. januari Lezing door drs. S. Groenveld over: „De militaire situatie in Zeeland aan het begin van de 80-jarige oorlog". Cyclus: „Zeeland aan het begin van de opstand tegen Spanje 11". Nadere aankondiging volgt. februari Lezing door dr. H. ter Schegget over: „De betekenis van Israël voor de systematische theologie". Nadere aankondiging volgt. februari Werkgroep Historie en Archeologie Lezing door drs. R. L. Koops, Rijksarchiva ris in Zeeland, over: „De historisch-topogra- fische Atlas als bron voor het historisch on derzoek". Lezing met dia's uit de Zelandia II- lustrata. Cyclus: „De historicus en zijn bron nen VIII". Nadere aankondiging volgt. maart Lezing door dr. P. K. van Daalen over: „De tapijten van de Statenzaal in het Zeeuws Museum". Cyclus: „Zeeland aan het begin van de opstand tegen Spanje III". Nadere aankondiging volgt. maart Concert in het Zeeuws Museum door Leen de Broekert, orgel, Ferenc Hutyra, traverso en Jos Verpoorten, clavecimbel. Archief 1979 Wij bieden deleden onze verontschuldiging aan voor het late verschij nen van het Archief 1979. Een aantal omstandigheden was hier van de oorzaak, onder meer de gecompli ceerde bijlagen. Velen hebben ongeruste brieven of telefoontjes gericht aan het secre tariaat. Het lange wachten is evenwel ge compenseerd met een zeer fraaie aflevering waarvoor we reeds vele complimenten mochten ontvangen. Overigens was het prettig op deze wijze te ervaren hoezeer het Archief door de leden op prijs wordt ge steld. Overdrukken In het kader van het besluit inzake de ver koop van de uitgaven zijn thans van het Ar chief 1979 een aantal zeer fraai uitgevoerde overdukken vervaardigd. De voornaamste overdruk is die over het Patriciaat van Zie- rikzee door H. van Dijk en D. J. Roorda, hoogleraren te Rotterdam respectievelijk Leiden. Deze overdruk is voorzien van een fraaie kaft met de afbeelding van het stad huis van Zierikzee en is verkrijgbaar voor f 30,-. 130 bladzijden, 16 illustraties. De artikelen van F. J. van Ettro en P. Scherft over het wapen en de wapenspreuk van Zee land zijn in één uitgave gebundeld, met het wapen van Zeeland in kleur op het omslag. Deze rijkgeïllustreerde uitgave is ook naast het archief een aantrekkelijke produktie. De prijs bedraagt f22,50. 60 bladzijden, 51 illu straties. Dan is er ook een overdruk vervaardigd van de studie van T. Stol over de straatnamen van Middelburg. De kaft is in een groene pa steltint bedrukt met de plattegrond van Middelburg. Ook bij deze overdruk is de kaart van Middelburg van 1873 toegevoegd. Deze uitgave kost f 20,-. 60 bladzijden, 7 pla ten, register en kaart 1873. De overdrukken zijn verkrijgbaar in de boekhandel of kunnen worden besteld bij het secretariaat. Wij wekken de leden gaar ne op deze uitgaven als cadeau aan te schaf fen. U steunt hiermee het publicatiefonds van het Genootschap. Voor leden is het Archief 1979 verkrijgbaar voor f49,50 (reductie 109b). Zij die pas met ingang van 1980 lid zijn geworden kunnen op deze wijze hun serie completeren. Niet- leden wijzen wij op de mogelijkheid door aanmelding de korting te genieten. WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Lezingen seizoen 1980/81 De lezingen voor het nieuwe seizoen zijn aangekondigd in het totaaloverzicht. De Werkgroep besteedt ook in het nieuwe sei zoen aandacht aan de bronnen voor het ge schiedkundig onderzoek. In de volgende nummers volgen de definitieve data. Cursus paleografie Het bestuur heeft besloten in samenwer king met de ZVU een cursus paleografie te organiseren. Het ligt in de bedoeling spe ciaal lesmateriaal uit de Zeeuwse archieven te verzamelen. In het volgende nummer vol gen nadere mededelingen over de cursus. Belangstellenden kunnen zich reeds aanmel den bij het secretariaat van de Werkgroep, Sint Pieterstraat 38, Middelburg, t.a.v. de heer P. J. Bos, secretaris. Projekt Dagbladen Naar aanleiding van de voor 16 december geplande lezing over de pers als bron voor het historisch onderzoek heeft het bestuur overleg gevoerd met dr. G. Taal, de auteur van het vervolg op de uitgave „Zeeland 40- 45", over onderzoek van dagbladen uit de 18e en 19e eeuw. Deze zijn zeer belangrijk als historische bron, maar alleen door syste matische aanpak kan deze informatie toe gankelijk worden gemaakt. Het bestuur zou gaarne aan de ontsluiting van deze ook voor Zeeland belangrijke bron meewerken door het organiseren van een project „Dagbladen- onderzoek". Deelnemers bestuderen dan ieder een zeker tijdvak en maken rubrieks- gewijze aantekening van onderwerpen. Op deze wijze komt men ook een grote hoeveel heid zaken van eigen interesse tegen. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij het secretariaat: P. J. Bos, Sint Pieterstraat 38, Middelburg. Met de deelnemers zal na der worden overlegd omtrent werkwijze, tijdstip enz. Lidmaatschap Werkgroep De Werkgroep telt thans circa 150 leden, een bevredigend aantal maar nog lang niet genoeg om binnen afzienbare tijd het be leidsplan te verwezenlijken. Wij wekken geïnteresseerden daarom van harte op als lid toe te treden. De Werkgroep stelt zich ten doel authentieke muziekbeoefening dat wil zeggen uitvoering van oude muziek volgens oorspronkelijke uitvoeringspraktijken en met behulp van historische instrumenten. In het kader van deze doelstelling is het stre ven de historische instrumenten in Zeeland op de grammofoonplaat te documenteren, alsmede oude Zeeuwse muziek. Voor deze uitvoeringen en de concerten tracht zij in het bezit te komen van historische muziek instrumenten. Een bescheiden maar waarde vol begin is het secretaire-orgel van het Ge nootschap in het Zeeuws Museum, waarvan de restauratie uit de opbrengst van de eerste grammofoonplaat kon worden bekostigd. De contributie van de Werkgroep bedraagt f 10,- per jaar. Men kan zich aanmelden bij het secretariaat: Gortstraat 46,4331LC Mid delburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 23