mededelingen 120 PORTRET VAN HET GENOOTSCHAP III. De Werkgroep Historie en Archeologie In de vorige aflevering stelden wij een aantal bijdragen over de Werkgroepen van het Ge nootschap. Hoewel zij zich regelmatig pre senteren in de mededelingenrubriek zijn speciale artikelen gewenst om een totaal beeld te geven van hun activiteiten. De Werkgroep Historie en Archeologie is de oudste werkgroep van het Genootschap. Hij werd opgericht in september 1964, in het kader van de wet van het Genootschap van 1961 die de mogelijkheid schiep voor het ontstaan van zelfwerkzame groepen voor een bepaald projekt of vakgebied. Aan leiding was de komende ruilverkaveling in De Poel van Zuid-Beveland, waar veel histo rische informatie dreigde te worden wegge vaagd. Men nam zich voor onderzoek te ver richten naar het landschap, de archeologie en ter ondersteuning van deze werkzaamhe den archiefonderzoek. Voor het contact tus sen de leden, het mededelen van resultaten van onderzoek en andere bijdragen werd een eigen orgaan, het Bulletin in het leven geroepen. Een eerste projekt was het samen stellen van een Encyclopedie betreffende Zeeland. Hoewel de Werkgroep wellicht niet heeft opgeleverd wat de stichters destijds voor ogen stond, is er toch in de 15 jaren van het bestaan van de Werkgroep veel arbeid ver richt. De blijvende neerslag daarvan is met name te vinden in het Bulletin waarin sinds 1975 ook de mededelingen van de Zeeuwse Vereeniging voor Dialectonderzoek zijn op genomen. Men vindt in het Bulletin bijdra gen van verschillende aard: bibliografische bijdragen, korte mededelingen, voorlopige resultaten van verricht onderzoek, ook op het gebied van het dialect en de volkskunde. Sinds het vorig jaar is aan deze uitgave de naam „Nehalennia" meegegeven, waarmee wordt gezinspeeld op de doelstelling om materiaal aan te dragen voor de geschiede nis, volkskunde en dialect van Zeeland. Het aantal abonnees bedraagt thans ruim 600 en neemt nog steeds toe, wat de kwaliteit ten goede kan komen door een grotere sprei ding van de van de basiskosten. De Werkgroep organiseert een aantal on- derzoeksprojekten. Zo was er enige jaren ge leden een onderzoek naar strafbedevaarten vanuit Zeeland. Reeds enige jaren is een groep leden bezig met het indiceren van het oud-archief van het Genootschap, waarmee het toegankelijk maken van dit rijke archief wordt beoogd, tevens van belang voor het verzamelen van gegegevens betreffende de verzamelingen van het Genootschap. Dan is er het projekt huizendocumentatie Middel burg. Dit is opgezet om voor Middelburg, dat zijn oud-archief in de laatste wereldoor log in vlammen zag opgaan, toch nog gege vens over huizenbezit en bewoning in vroe ger eeuwen te verzamelen. Uit bewaard ge bleven archieven van de Staten van Zeeland, particuliere verzamelingen en familiearchie ven worden gegevens verzameld over de his torische woonhuizen. Dit onderzoek heeft al geresulteerd in een hoeveelheid van circa 15.000 systeem kaarten met vermeldingen in archivalia. Het ligt in de bedoeling deze ge gevens per huis te ordenen met ingangen via personenindexen. Helaas kende de gemeen te Middelburg geen subsidie toe, zodat een aantal werkzaamheden die extra gelden ei sen noodgedwongen moeten blijven liggen. Het ligt evenwel in de bedoeling een her nieuwd verzoek te doen, teneinde het pro jekt te kunnen afronden. Een projekt van geheel andere aard is de be werking van het zogenaamde Testament Bommenee. Dit is een handboek van de Veerse stadsbouwmeester Adriaan Bomme nee, met tal van mededelingen over gebou wen, constructiemethoden, werkmateria len, procédé's, ook op het gebied van water bouwkunde en geschutgieterij. Dit projekt wordt uitgevoerd door een commissie be staande uit dr. P. Scherft, drs. J. H. Kluiver, B. Oele en namens de Technische Hoge school te Delft prof. dr. C. L. Temminck Groll en de heer W. Annema. Het hand schrift is geheel getranscribeerd met alle va rianten en thans is de commissie bezig met de annotatie. Het geheel belooft een waarde volle aanwinst onder de Zeeuwse uitgaven te worden. Het ligt in de bedoeling met ingang van het nieuwe seizoen een projekt Dagbladenon- derzoek ter hand te nemen. De pers is im mers een voorname bron voor de geschied schrijving, maar door de massa van de gege vens voor velen onbereikbaar. Wanneer nu systematisch gegevens worden verzameld is het mogelijk per rubriek overzichten samen te stellen, wat de geschiedschrijving zeer ten goede komt. Op het educatieve vlak is de Werkgroep be halve met het Bulletin ook werkzaam door het organiseren van lezingen. Jaarlijks wordt een viertal lezingen georganiseerd hetzij over afzonderlijke onderwerpen, dan wel een cyclus. Thans is er de cyclus „De histori cus en zijn bronnen", waarin aandacht wordt besteed aan de diverse soorten gegevens waaruit kan worden geput voor de geschied schrijving. In het lopende seizoen wordt aandacht besteed aan de numismatiek, de pers als bron en de historisch topografische atlas. Het onderwijs krijgt ook zijn plaats in de ac tiviteiten met een cursus oud-schrift. Velen maken zich het lezen van oud-schrift eigen vanuit genealogisch onderzoek, maar voor wie niet deze geleidelijke introductie heeft is een speciale cursus gewenst. Onder de mededelingen zullen nadere berichten over deze cursus volgen. Belangrijk is ook de taak die de Werkgroep heeft in het Genootschap. Een groot deel van de werkzaamheden van het Genoot schap ligt immers op historisch terrein. Zo is er de zorg voor de verzamelingen, de ar cheologische en kunsthistorische verzame lingen in het Zeeuws Museum, de Zelandi'a Illustrata in het Rijksarchief, het boekenbe zit en de handschriftenverzameling in de Provinciale Bibliotheek. Hier liggen voor de toekomst nog vele werkzaamheden: het ver zamelen van gegevens omtrent de voorwer pen uit het oud-archief, vaststellen van de oorlogsschade en vermissingen, samenstel len van nieuwe en betere inventarissen enz. Ook bij de invulling van het beleid in deze sector is het advies van de Werkgroep van groot belang; binnenkort zullen de leden van de Werkgroep een ontwerp beleidsplan moeten beoordelen waarin de koers voor de komende jaren wordt uitgezet. Hoewel de Werkgroep, die op het ogenblik meer dan 600 leden telt, ook een groot aantal leden van het Genootschap heeft, zou een ruimere belangstelling van Genootschapsle den wenselijk zijn. Wanneer het boven staande u aanspreekt zullen we u gaarne als lid van de Werkgroep inschrijven. Aanmel ding kan geschieden bij het secretariaat Sint Pieterstraat 38, Middelburg, t.a.v. de heer P. J. Bos, secretaris. De contributie bedraagt f 15,- per jaar. Men is dan tevens lid van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek en ontvangt viermaal per jaar het or gaan „Nehalennia". Voor het project huizendocumentatie Mid delburg kan men zich opgeven bij de heer P.J. Sijnke, Gemeentearchief Middelburg, Lange Noordstraat 19. Voor de andere projecten wende men zich tot het secretariaat.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 24