de bretellen van de commissaris 138 rillingen hebben bezorgd, het zal hem veel te pretentieus zijn geweest en paste niet bij zijn instelling. Een Geerse schrijft geen standaardwerk, althans niet met de vooropgezette bedoeling, zal hij over wogen hebben. De commissie en hij werden het tenslotte eens over de term 'wetenschappelijk verantwoord relaas'. Voortbordurend op die gedachtenwisse- ling zegt nu Teunis: "Wie denkt dat hij het definitieve werk over Zeeland van 1940 tot 1945 in handen heeft, een stan daardwerk dus, vergist zich". Och, defi nitieve geschiedschrijving bestaat niet, gelukkig niet - en wat heet standaard werk? Volgens Van Dale is dat een "boekwerk, waaraan blijvend gezag wordt toegekend". Die kwalificatie mag wat mij betreft bestaan het relaas van De Bree worden gegeven. VI. De Bree en het Zeeuwse accent. Levien de Bree als auteur van Zeelands geschiedenis tijdens de Tweede Wereld oorlog doet mij tenslotte denken aan een verhaal dat Max Brod- de man die Franz Kafka uitgaf - in zijn memoires vertelt. 16) Tijdens een openbare discussie, ver vóór de Tweede Wereldoorlog, over Jo dendom en Zionisme verzekerde een Joodse hoogleraar met een witte baard dat hij zich alleen nog Duitser voelde. Brod: de man was een 'rabiater Assimi- lant'. Men riep hem toe dat hij toch Jood was, waarop de man antwoordde: "Ich bin aus dem Judentum ausgetreten". Op dat moment interrumpeerde Max Brod met een zin waarin een wereld was samengebald: "Aber das Judentum nicht aus Ihnen". Ik heb het vage ver moeden dat Teunis in zijn bespreking - zij was de enige aanleiding tot dit stuk - het betreurt dat De Bree geen rabiate assimilant was, een man die buiten de kleine Zeeuwse sfeer was getreden om zich met een buitenwereld - wat of waar dan ook - te assimileren, teneinde van daaruit verslag te doen over Zeeuwen in een barre tijd. De Bree is echter binnen de Zeeuwse grenzen gebleven met alle subjectiviteit vandien. Zo gezien staat zijn opvolger- dr. G. Taal - vermoedelijk beter, in ieder geval: anders, geëquipeerd tegenover het onderwerp. Diens gedegen recente proefschrift toont bovendien een am bachtelijke stijl aan en onthult een gede tailleerde werkwijze.17) De Bree was eerst en vooral Zeeuw en Middelburger en dat was deel van zijn bestaan, zoals eens Meertens over zichzelf schreef: "Van ouder tot ouder een Zeeuw, in Zee land geboren en getogen".18) Noch in de selectie van zijn bronnen noch in zijn oordeelvellingen kon hij uit dit Zeeuw zijn treden - hij wilde het trouwens niet. Misschien heeft zijn boek in deze provin cie daarom een zo groot onthaal gekre gen: de Zeeuwsen - althans velen hun ner - herkenden het eigen geluid: "Waarlijk, ook gij zijt een van hen, want ook uw uitspraak verraadt u". 19) 17. Taal, G. Liberalen en radikalen in Nederland, 1872- 1901. Den Haag, 1980. 18. Meertens, P.J. De Zeeuwen. Herdrukt in: Meertens over de Zeeuwen, Middelburg 1979. 19. Mattheus 26:73. 1. Teunis, A. Hèt boek van De Bree. Zeeuws Tijd schrift, 30(1980)2. 2. Brugmans, H. Michelet, de droom van de Franse revolutie. In: De muze der geschiedenis. Wassenaar, z.j. 3. Geyl, P. Historicus in de Tijd, hoofdstuk XIV, Een nieuwe historische methode? Utrecht, 1954. 4. Orwell, George. Politics and the English Language. In: Inside the Whale and other essays. London, 1962. 5. Bertels, Kees. Geschiedenis tussen structuur en evenement. Amsterdam, 1973. 6. Berg, J. H. van den. Leven in meervoud, Nijkerk, 1963. 7. White, Morton. Foundations of historical knowled ge, chapter VI, Historical Narration. New York/London, 1965. 8. Thompson, Paul. The Voice of the Past, oral history, chapter 2, Historians and Oral History. Oxford, London, New York, 1978. 9. Verburg, Marinus C. De Middel-Burgers. Zeeuws Tijdschrift 23(1973)1. 10. Schagen, J. C. van. Zeeuwse Reflexen, Van de Geerse's. Arnhem 1953. 11Regtdoorzee, S.C. Sociologisch schijfje Middelburg tijdens Wereldoorlog I. Maatstaf 1970, Zeelandnum mer. 12. De Bree, L.W. Lichtdrukprenten. Zeeuws Tijdschrift 22(1972)1. 13. De Bree, L.W. (met M.P. de Bruin en G.A. de Kok). Middelburg in Beeldspraak. Middelburg, z.j. 14. De Bree, L.W. De staking bij De Schelde 1928. Zeeuws Tijdschrift 22(1972)2. 15. De Bree, L.W. Nogmaals het Zeeuwsch Genoot schap. Zeeuws Tijdschrift 8(1958). Jaarverslag Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, 1956/1960. Archief 1962. 16. Brod, Max. Streitbares Leben 1884 - 1968. Mün- chen/Berlijn 1969. Kooger: Walcheren het jaar rond.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 12