golf in zeeland 145 Ausgabc des Vercins zur Fördcrur.q der Interessen des Badeortcs Domburg. Tussen de wereldoorlogen werd voor Domburg op deze wijze reclame gemaakt. V-. DOMBURG. ..GOLFSP1F.L". De holes hebben een lengte variërend van minder dan 100 m tot meer dan 500 meter. Voor iedere hole staat een vast aantal slagen waarin die hole gespeeld dient te worden (3, 4 of 5). Het aantal sla gen dat een speler méér nodig heeft dan er voor de gehele baan staat bepaalt de handicap van de speler. Door verwerken van de handicap in de score is het moge lijk dat goede en minder goede spelers in een wedstrijd gelijke kansen hebben. Vroegerwas hetgebruikdatdetas met de stokken door een hulp, de caddie, werd gedragen. Een geroutineerde caddie kan tevens aanwijzingen geven over het spel, de keuze van de stok en dergelijke. Het instituut van caddie is tegenwoordig vrij wel uitgestorven. De speler draagt zelf zijn tas of wel heeft deze op een karretje bevestigd dat hij zelf trekt. Er zijn thans in Nederland meer dan 30 golfbanen waarvan een 4-tal openbaar zijn. De golfsport doet haar intrede in Neder land in 1890 wanneer de eigenaar van het landgoed Clingendael bij Den Haag ten eigen behoeve enkele hole's aanlegt. In 1893 wordt de eerste golfclub, de Haagse, opgericht spoedig gevolgd door de Doornse (thans 'de Pan' bij Huister Heide) in 1894, de Rosendaelse in 1895 (verhuist in 1908 naar een nieuwe baan), de Hilver- sumse en de Kennemer beide in 1910 (de laatste dan op het landgoed 'Duin en Kruidberg'. De Hilversumse speelt sinds 1918 op de huidige baan. De oorspronke lijke Haagse baan is in de tweede Wereld oorlog vernield en niet meer hersteld. Rond 1900 legt het Scheveningense Oranje Hotel een golfbaan aan die in 1910 plaats moet maken voorde bouw van een spoorwegstation, de Baddirectie van Wijk aan Zee legt ook een baan aan die even eens een kort bestaan heeft. De Domburgse Golflinks is de op twee na oudste, nog bestaande, golfbaan in ons land. Ruim 65 jaar ligt zij in de duinen ten westen van een van Nederlands oudste badplaatsen, op zich een feit dat een ge schiedkundige studie wettigt. Bij de ope ning van het verbouwde clubhuis in 1978 bleek dat ooggetuigen van de eerste jaren van de baan nog in leven zijn, reden te meer om spoedig met een dergelijke stu die te beginnen. Het plan Omstreeks 1911 moet de Domburgsche Zeebadinrichting het plan opgevat heb ben een golfbaan aan te leggen hiertoe aangemoedigd door de ervaringen van Knokke en Ie Touquet en met de hoop, vooral Engelse, badgasten aan te trekken. Exacte gegevens over initiatieven, plan nen en dergelijke ontbreken daar de des betreffende notulenboeken nog niet te rug gevonden zijn. Wel verschijnt in het Domburgsch Badnieuws van 15 juli 1911 de volgende mededeling: "Golflinks van de Sociëteit Luctor et Emergo. Informaties worden verstrekt door den secretaris der Sociëteit." Deze advertentie verschijnt in hetzelfde jaar nog een paar maal. Tevens wordt el ders in de zelfde aflevering gemeld:... "Wat Zeebad en Badpaviljoen betreft, daar is ditmaal vrijwel alles bij het oude gebleven, alleen wenschen wij de aan dacht te vestigen op de 'Golflinks' welke geheel in orde werden gebracht en ten dienste staan van de leden der Sociëteit

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 19