OVER BOEKEN Boerenhuis Er zijn werken waaruit men opnieuw be seft hoe belangrijk het bekijken van kaar ten, tekeningen en schilderijen (en mi niaturen) is. Bedoeld wordt het werk van J. J. Voskuil: "Van vlechtwerk tot bak steen. Geschiedenis van de wanden van het boerenhuis in Nederland." De lay-out mag dan niet 100% zijn, maar de vormge ving steekt toch direct boven heel wat werken in dit genre uit; het is een lust het illustratiemateriaal te bekijken, dat duidelijk een intrinsiek deel van het werk uitmaakt. Het materiaal over Zeeland is niet over vloedig, maar toch voldoende om te con cluderen, dat in deze provincie de over gang naar baksteen in de 16e eeuw heeft plaats gevonden. In de 17e eeuw kwam op Walcheren geen vlechtwerk meer voor. In dit werk is gebruik gemaakt van een nog lang niet voldoende geëxplo reerde bron die zich in het Scheepvaart museum te Antwerpen bevindt: het pa norama van Walcheren of Zelandiae des- criptio. Een volledige uitgave van het meer dan 10m lange panorama in kleur zou dan ook zeer gewenst zijn. Op het ogenblik worden weer schape- stallen in Zeeland gebouwd, stallen die in de middeleeuwen in Zeeland talrijk ge weest moeten zijn. Twee voorbeelden van schapestallen, die waarschijnlijk niet zoveel van de Zeeuwse hebben afgewe ken, kan men vinden op de illustraties ontleend aan het getijdeboek van de Hertog van Berry (11) en van het Bre viarium Grimani (16). In bijlage II wordt een overzicht gegeven van de geraadpleegde of uit de literatuur bekende topografische afbeeldingen, chronologisch gerangschikt, uit Zeeland. De uitgave is voor de auteur en de Stich ting Historisch Boerderij-Onderzoek een gelukwens waard. J.J. Voskuil. Van vlechtwerk tot baksteen. Geschiedenis van de wanden van het boerenhuis in Nederland. Stichting Histo risch Boerderij-Onderzoek. Arnhem 1979. f 84,-. M.P. d. B. Cats "De hooggeleerd en zoetvloeiende dich ter Jacob Cats" blijft in trek. Domien ten Berge heeft met dit onder deze titel ver schenen werk opnieuw een duidelijk eer herstel willen geven voor de volksdichter, die volgens Schotel de wijsheid echt in pacht had: Wi7 je ware wijsheid leren, Wi7 je deugd en kennis meêren, Klimmen dagelijks in beleid, Vader Cats geeft u bescheid. Wat gij weten kunt uit boeken, Is bij vader Cats te zoeken. Ten Berge voegt hieraan toe, dat het volk in de werken van Cats een encyclopedie voor het huisgezin heeft gezien. Verder waren de boeken een lust voor het oog en was de taal voor iedereen verstaanbaar. Het zeer systematisch ingedeelde en overzichtelijke werk met een biblio- en biografie, een personen- en zakenregis ter, heeft het aantrekkelijke voordeel de stand van zaken in de waardering van Cats duidelijk te hebben vastgelegd. De meest spectaculaire "opwaardering" van Cats als staatsman is die van Poelhekke: "een van de sleutelfiguren in onze zeven- tiende-eeuwse geschiedenis". Ten Berge wil zo duidelijk mogelijk uit de verf laten komen dat Cats alleen dan goed te ver staan is wanneer men hem plaatst in de lijst van zijn eigen tijd. Geen redeneringen vanuit de tijd van de criticus. Hij is het niet eens met de opmer king van Meertens dat Cats in de eerste plaats christen was en dan pas dichter. Mag hij dan geen oorspronkelijk dichter zijn, dat waren de andere "Parnasgan- gers" evenmin. Het nieuwe boek over Cats bevat heel wat stof tot nadenken en tegenspraak. Domien ten Berge. De hooggeleerde en zoetvloeiende dichter Jacob Cats. 's-Gra- venhage, 1979. 35,—. M.P.d.B. Kooger: Walcheren het jaar rond.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 26