dertig jaar zeeuws tijdschrift 163 De alliantie met het Zeeuwsch genootschap In 1963 verschijnen achterin het tijdschrift voor het eerst de mededelingen van het Zeeuwsch genootschap. Dit bleek na 1957 en 1958, jaren waarin P. J. Meertens en L. W. de Bree 5) in hettijdschrifteen pleidooi hielden voor een flinke verjongingskuur, inderdaad nieuw leven ingeblazen te zijn. Het Zeeuws tijdschrift voer er wel bij. Toen in 1964 de genootschapsleden door middel van een collectief abonnement tot de rijen der lezers toetraden verdubbelde de oplaag. Hoezeer de activiteiten van het genoot schap zich uitbreidden bleek al in 1966 toen aan de werkgroep Historie en Ar cheologie een groot aantal pagina's ter beschikking werd gesteld voor een voor proef van de uit te geven Zeeuwse ency clopedie, die men hoopte "gereed te heb ben in een tijdsduur die de voorbereiding en de bouw van de Oosterscheldebrug heeft gekost" 6). Geheel zonder schokken is de samenwer king echter niet verlopen. Toen de "ama teurs" zoals de redactieleden zich in 1970 bescheiden betitelden 7), jaren achtereen niet in staat bleken de afleveringen op tijd de deur uit te krijgen begonnen bestuur en ledenvergadering van het genoot schap te sputteren. De mededelingen, waaronder de oproepen ter vergadering, bereikten de leden via het tijdschrift te laat. De keurig gedrukte agenda's drei- geen de functie van notulen te krijgen. Op de algemene vergaderingen van 1976 en 1977 werd geklaagd over de onregelmati ge verschijning waardoor het tijdschrift als communicatiemiddel aan waarde in boette. In mei 1978 bleef het niet bij klagen alleen. Overwogen werd de band te verbreken, niet slechts vanwege de genoemde pro blemen, maar ook de inhoud bleek vele leden niet langer te behagen. 8) Kwaliteit èn verschijningstijdstip bleken binnen een jaar echter dusdanig verbe- De Zeeuwse Bevolking per 31 december 1978 in procenten per regio Zeeuws - Vlaanderen Walcheren (31%) Zui d - Beveland (22%) Schouwen - Duiveland (8%) Tholen St. Philipsland (6%) Noord - Bevel and (2%) Jaargangen van het Zeeuws Tijdschrift verdeeld in periodes van 5 jaar. Bijgaande grafische voorstelling toont de aandacht die de Zeeuwse regio 's van redactie (en schrijvers!) in afzonderlijke artikelen kregen toebedeeld. Deze bijdragen vormen gezamenlijk minder dan 50 van het totaal. Meer dan de helft van de artikelen behan delde Zeeland als geheel of had betrekking op de relaties met niet-Zeeuwse gebieden. Procentueel aandeel van de Zeeuwse regio's in het totaal van de regionale artikelen. 60 50% 40 30% 20% 10

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 3