ZO KROM ALS EEN ZEKEL ir. M. A. Geuze ben ik ondanks het naderen van AOW nog niet. In 't bejaardenhuis zie je ze nog, zo krom als een zekel. Vroeger was dat krom me meer een algemeen verschijnsel: er was zoveel "rimmetiek". Immers er werd minder gestookt in vochtiger woningen - geen c.v. - en er werd eerder en langer zware, de rug belastende arbeid verricht. Welnu, zeggen tegenwoordig alle Kamer leden, welnu, het Zeeuws Woordenboek staat krom van dergelijke gezegdes als: zo krom als een zekel. Pluk ze voor de vuist weg, ook uitgewoon Nederlands: zo ard as een spieker, slaepe as een os, de stal ruuke, van den bok droame, 't verken- tje wasse, butter bie de vis, zo errem as de mieren. Een spreek- of zegswijze is naar Vlaams begrip een vaste eigen-aardige uitdruk king. Volgens van Dale een vaste woord verbinding om een bepaald begrip op geijkte wijze uit te drukken. In de zegswij ze ontbreekt de wijze ervaringsles die het spreekwoord steeds kenmerkt. De Zeeuwse Vereniging voor Dialecton derzoek - Mevr. v. d. Broecke - stuurt ons in het voetspoor van Mevr. Ghijsen regel matig vragenlijsten om de kennis over de Zeeuwse tongvallen, inclusief zegswij zen, te vergroten en vast te leggen. Eén van de laatste lijsten trachtte de gegevens over de namen van onderdelen van Zeeuwse boerenwagens nog te verfijnen. Eerder nog dan bij de boer of zijn knecht zou men te dien aanzien bij de wagenma ker moeten zijn, doch die zijn aan 't uit sterven. Zoekende tussen wiegouters 1) en rongblokken 1a) dook er iets in mijn herinnering op: ie ei een gat as een boomplanke d.w.z. hij kan tegen een stootje. Wie vroe ger plat gezeten op een boerenwagen of kar over een grintweg kluste 2), kon im mers zijn zitbeenknobbels maar al te goed voelen. Zo speurde ik verder in mijn agra risch geheugen; het meeste dat boven dreef bleek in 't Zeeuws Woordenboek terug te vinden, doch enige nieuwe oogst bleef bij de nacontröle op '"t zift" 3) lig gen. Dit leverde een verhaaltje op, waarin de nog niet in 't Woordenboek voorko mende zegswijzen cursief zijn gedrukt. Een aekelig vertesseltje Ie ree as jongen tuus mit de paeren, 't was toen nog ma 'n opneukertje. 4) Groot zou 'en nööit ööre, ok nie toen at 'en a gróót was, 't bleef een hornet. 5) Daerom wier 'en nog a es deu de kerdons gaele. 6) Ie kon eêl z'n leven ma amper deu 't klien- ket. 7) A j'n zag, docht je: 't is mè lucht schoafje. 8) Ma mit de paeren riëe, merae- kel. Een vintje van niks, van boven een maeger bakkesje- zo bruun as een beier 9) - en van onder graete en gêên vis en toch sterrek as een paerd en werke as een paerd. En tuus waere ze machtig bliee mit'em. Totdat 'en een klap van de meule kreeg, temissen van de slienger van 't sniemesien. 10) Recht vö z'n kop. Ie streek 11metêên en ze most'en in uus en in bed draege. Ie lag 't er weken in z'n ongeweld, wam op den duurtoch wee overende, ma me wete't, zoies kom te paerd en 't gae te voet. De winter gienk 't er mee eene en toen most 'en bie 't uutriëel 12) ma wee in de striengen. 't Leken te gaen, mè achter af mó m'n zegge dat'en z'n eige over 't paerd gezet mot wantzofien at'en was, noe wier'en nog raelder 13) as een tolout 14) ie kon deu 't lampeglas. Ie begon mi de lange liene te riëe 15) en as 't er wa van gezeid wier sloeg 'en z'n kont tegen de kribbe. 16) De striengen rechttrekke, 17) vroeger z'n stiel den dag deu, 't gieng nie mêê. Z'n voader perbeerden nog 'm wa kort te mennen18) ma ie bleef z'n kont tegen de karre gööie. 19) 't Wier eigelik glad'n ander mens, ie begon saeves de baen 'op te gae, stapten dan mak'lik over de strienge, 20) soms een smoel as een mendeure, ieuw dan een leven as een öördêêl en at'en tuuskwam was'en zo zot as een juun en maekten ie d'r een pae- restal van. 21) Ie dee z'n werrek mè aollef van deege mêê en at'er wè gezeid wier van z'n ploegwerk, wist'en dat er in een kromme veure 22) mêê groeiden as in een rechten. Affijn, van een oarig 23) vintje wier 't een oarigen, 24) om 't kort'ouwen een minnen, 25) zo slecht as pitwaeter, van oosje 26) deukrope. D'r bleef niks van over as waoiboomout, 27) 't kan slecht afloape mi 'n mens! 12) letterlijk het uitrijden: het begin van het voorjaars- werk op de nog niet gezaaide akkers. 13) magerder (zo rael as een tolout). 14) lang, dun paalhout om bruine bonen rond te dro gen te zetten. 15) met een slappe teugel rijden, dus langzaam. 16) verzetten zich; letterlijk als een paard achteruit wij ken in de stal bij het 'aflangen', d.w.z. van, uit de stal halen. 17) flink werken. 18) kort te houden. 19) zie 16. 20) ging buiten de regels. 21) maakte er een rotzooitje van. 22) ploegvoor. 23) aardig. 24) eigenaardige. 25) een gemene. 26) Joosje pek, de duivel. 27) 2e soort hout, ondeugdelijk voor werkhout. NOTEN: 1) rondhout op de zijkant van de wagen ter verbre ding. Ia) blok, waarop de rong, een ijzeren steun op de zijkant van de wagen werd geplaatst. 2) op een drafje reed. 3) zeef. 4) aankomend of klein gebleven mannetje. 5) garnaal. 6) ertussen genomen. 7) kleine deur in grote schuurdeur. 8) letterlijk: een kleine oogst, gezegd van een graan- perceel. 9) kruisbes. 10) strosnijder voor 'kort' voer voor de paarden. 11) ging tegen de vlakte.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 7