adriaan jacobus van der weel zowel de alpha- als de bètavakken. Aan die tijd bewaarde hij goede herinnerin gen zoals blijkt uit zijn herdenkingsrede op 20 april 1965 ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de rijks hogere burgerschool te Middelburg. De oude school was op 17 mei 1940 voor een groot deel verwoest, in de nieuwe bracht een jonge staf van leraren de jeugd ken nis bij. De oud-leerling Adri van der Weel sprak aan het slot van zijn rede tot de reünisten de volgende woorden: - „Gij, Hoog en Zeer Geleerde Dames en Heren, welke wetenschappelijke stu die ook de Uwe is geweest, ge zult zich ervan bewust zijn, dat de kennis van het feit, dat het rund een pens-, net- en leb maag bezit, aan Uw vorming heeft bijge dragen. - Al zijt gij, Ingenieurs of Architecten, ook geen tandarts geworden, eens hebt ge geweten welke tandformule het var ken had en Uw weg heeft daarlangs ge leid, voordat ge Uw eigen huis, Uw eigen weg of brug hebt geconstrueerd, Uw electro-technische machines in Uw be drijf hebt ingebouwd, dan wel de cul tuurtechnische voorzieningen hebt ge troffen, die de bodem rijker, de natuur minder romantisch hebben gemaakt. - En al hadt gij, artsen of apothekers, indien U aanwezig waart geweest, de moord op Aleid van Poelgeest niet kun nen voorkomen, ook die behoorde tot Uw welvoorziene bagage, toen U de Uni versiteit betrad. - De waardgelders hebben Uw pad ge kruist, inspecteurs van de directe en van de indirecte belastingen, alvorens U zich kondt wijden aan andere aanslagen, dan die, waarvan Floris V in 1296 het slacht offer is geworden. - De lezing van Majoor Frans van Bos boom Toussaintzal U, Officieren, niet tot de keuze van Uw loopbaan hebben ge bracht, noch ook heeft de kennis van het rechtlijnig tekenen de waarde van de sig natuur der notarissen aan het slot der authentieke akten verhoogd, doch de bouwstenen voor Uw militaire of nota riële carrière zijn hierdoor mede aange dragen. - En de Wetten van Keppler hebben misschien voor de economen en ac countants en de schaarse juristen, die uit deze school zijn voortgekomen, het be grip verscherpt, alvorens zij de gewone- of de betalingsbalansen, dan wel de ge meente-verordening van Zoutelande aan bestuurlijke, staatsrechtelijke of wel vaartsnormen hebben getoetst en ge analyseerd. - En weet gij, die de handel, het bank wezen of nog andere beroepen ter hand hebt genomen, dat er een tijd is geweest, waarin de namen van Amenhotep en Hammurabi U meer vertrouwd waren, dan die van de President van de Neder landse Bank of de voorzitter van Uw Be drijf s- of Vakgroep Midden in zijn toespraak zegt hij, dat hij er nooit aan heeft gedacht dat een leraar ook een voornaam had, misschien wel eens pantoffels droeg of een boterham met suiker at en wellicht ook evenzeer tegen de maandag kon opzien, als vele Een halve eeuw advocaat.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 10