adriaan jacobus van der weel 9 zijner jeugdige discipelen wel hebben gedaan. Eén ongelukkig moment is van zijn H.B.S.-tijd bijgebleven tijdens een wiskundeles van de directeur. Deze be ging tegen hem een onrecht dat zo diep griefde dat Van der Weel besloot, wan neer ooit de kans kwam, de man 'be taald' te zetten. Die kans kwam tijdens zijn waarnemend burgemeesterschap toen betrokkene, zeer bejaard, hem om een gunst kwam vragen. Toen de man binnenkwam schoot hem het voorval, dat zich in zijn H.B.S.-jaren (1910-1915) afspeelde, te binnen. Dit was zijn kans. Op mijn vraag wat hij gedaan heeft, ant woordde Van der Weel, glimlachend, dat hij geen wraak heeft genomen. Ik realiseer mij, al schrijvend, dat Van der Weel eigenlijk nooit heeft gesolliciteerd. Hij werd steeds gevraagd of hij kreeg het aangeboden. Hij was geen politicus. In de jaren voor veertig was Van der Weel secretaris van de afdeling Middelburg van de Vrijzinnig-Democratische Bond, die in 1946 voor een deel in de Partij van de Arbeid is opgegaan. Zodoende werd hij lid van deze partij hoewel hij zich nooit een socialistisch politicus heeft ge voeld. Van de onderscheidingen die hij kreeg, is ongetwijfeld het ereburger schap van Middelburg in 1964 hem het liefst geweest. Toen de stad jarig was in 1967 (750 jaar stadsrecht) hield dr. P. J. Meertens in de burgerzaal de feestrede: een magistraal overzicht van de geschie denis van "onze" stad. Van der Weel zat met tranen in de ogen te luisteren. Hij heeft zich niet gestoten aan het standen- verschil, maar accepteerde dit zonder te streven naar een plaats in de 'high socie ty'. Deze plaats heeft hij zonder schokken als vanzelf gekregen. Evenwicht Een bescheiden man, maar wetend wat hij waard was. "Hij was geen man van uitersten noch zocht hij door kunstgre pen de aandacht op zich te vestigen", aldus zijn vriend mr. P. van Empel bij zijn crematie op 18 november 1980. En ver der: "Zijn leven werd bepaald door het streven naar evenwicht in de rechtsver houdingen, in het optreden als bestuur der, in zijn verhouding tot zijn mede mensen". Een man zonder rancunes. Zelfs toen zijn benoeming alscommissa- ris der koningin in Zeeland al 'rond' was, als opvolger van jhr. mr. Quarles van Ufford, en deze door ingrijpen van het hof ten gunste van jhr. mr. De Casem- broot ongedaan werd gemaakt, heeft hij dit aanvaard zonder dat het afbreuk deed aan de samenwerking in het college. Nogmaals een bescheiden man: in een briefwisseling met dr. G. Taal verzocht hij het 'cum laude' bij het doctoraal rech ten te schrappen; het deed niet ter zake. Van Empel wees aan het slot van zijn toespraak bij de crematie er op dat Van der Weel naar eigen zeggen geen anten ne voor het geloof had, maar dat zijn vriendelijkheid alle mensen bekend was naar apostolisch vermaan. Velen heb ben bewijzen van deze vriendelijkheid ontvangen, ook zij die bijdragen aan dit tijdschrift hebben geleverd. Na het ver schijnen werden zij door hem gebeld om te zeggen hoeveel hij van hun artikel had genoten. Een singulier man met singu liere gaven die - hoe symbolisch! - het laatste deel van zijn leven in de 'Middel burcht' woonde met een weids uitzicht over het Walcherse landschap dat hij meehielp te herstellen. Verantwoording: Het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied beschikt over een urenlang interview met mr. Van der Weel. Verdere gegevens ontvangen van mr. J. J. van der Weel en mr. J. van Aartsen. Dank aan dr. G. Taal voor toestemming uit zijn briefwisseling te citeren. mh.a,-j.van on< wi 11 v iiuvtMtir» uir n<K£Nïtu.it<:ii iu voon ui vi li aan MlUOELUllHG 111 we.1en uienu i en

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 11