OVER HET ONTSTAAi VAN DE FORTIFICATIES IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN EN AANGRENZENO GEBIED ing. K. J. J. Brand Inleiding. In het Oost Zeeuws-Vlaamse landschap zijn nog heden ten dage verschillende verdedigingswerken te herkennen. We denken hierbij aan o.a. de vestingwer ken van de stad Hulst, de linie van com municatie van Hulst naar fort Zandberg en de fortengordel van Sas van Gent naar Hulst. Vreemden in deze streek zullen deze ver dedigingswerken in eerste instantie zien als oude dijken of onderdelen daarvan, welke functie deze over het algemeen ook wel hebben gehad. Over het waarom en in welke periode deze verdedigingswer ken werden opgeworpen, alsook over het onderling verband van deze fortificaties, bestaat onduidelijkheid. In zijn algemeenheid kan gesteld worden dat de fortificaties in Oost Zeeuws-Vlaan- deren voornamelijk ontstonden geduren de de 80-jarige oorlog. In latere jaren werden deze verdedigings werken eendeels geslecht en anderdeels, bij nieuwe oorlogsdreiging, verder uitge bouwd. Hieronder wordt getracht hettijdsbeeld te schetsen (het waarom en de periode) waarin de fortificaties in Oost Zeeuws- Vlaanderen tot stand gekomen zijn. We zullen hierbij in hoofdzaak de tot standkoming van die verdedigingswer ken belichten, die een permanent karakter hadden of met deze bedoeling werden opgeworpen. Tijdelijke verdedigingswer ken, die in der haast bij oorlogsdreiging of bij belegeringen werden opgeworpen, worden buiten beschouwing gelaten. Voor alle duidelijkheid willen we hierbij aangeven, dat de ontwikkeling van de for tificaties in Oost Zeeuws-Vlaanderen een vrij uitgebreide materie is. Het hieronder- gestelde wilt derhalve slechts een "lijn" geven, die hopelijk richting geeft en sti muleert tot verder detailonderzoek. Daar door zou in de nabije toekomst mogelijk een totaalbeeld kunnen ontstaan van de ze militaire werken in de voor Oost Zeeuws-Vlaanderen meest moeilijke pe riode (80-jarige oorlog tot de Franse Tijd). Zo zou het, door middel van foto's, bijeen brengen van de in vele archieven en bi bliotheken aanwezige kaarten van deze fortificaties, een indrukwekkend beeld kunnen vormen van de in deze streek, op militair gebied, uitgevoerde aktiviteiten. De hierbijgevoegde afbeeldingen verte genwoordigen slechts een fractie van het aanwezige kaartmateriaal. Voor een ge deelte kon hier gebruik worden gemaakt van de door Y. Meeter bijeengebrachte foto's van kaarten. De ontwikkeling vóór 1572 Het huidige Oost Zeeuws-Vlaanderen maakte in de Middeleeuwen het grootste deel uit van de Vier Ambachten (van Boekhoute, Assenede, Axel en Hulst). Het behoorde tot het Duitse keizerrijk en, als deel van Rijks-Vlaanderen, maakte het deel uit van het graafschap Vlaanderen, Kerkelijk behoorde het tot het bisdom Utrecht. afbeelding 1 Plattegrond van Hulst,± 1 560, door Jacob van Deventer. Op dezetekening komt naar voren dat Hulst een versterkte stad was. Een vrij brede gracht, zonder uit springende versterkingen of bolwerken, 4 poorten en nog zonder buitenvest. afbeelding 2. Plattegrond van Axel. 1 560, door Jacob van Deventer. Jacob van Deventer (?- 1 575) was een Noordnederlandse cartograaf. In opdracht van Filips II tekende hij de plattegronden van vrijwel alle Nederlandse steden. De tekening geeft aan dat Axel toen nog niet een versterkte stad was.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 12