over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 13 dedigingswerken aangelegd. In 1572 wer den de vestingwerken van Hulst uitge breid; het sluizencomplex te Sas van Gent werd hersteld en verder versterkt (1577); Axel kreeg in 1575 enige verdedi gingswerken; in Terneuzen werd in 1575 een fort gebouwd. Boven de poort van dit fort was het volgende, uit het Latijn ver taalde, opschrifl aangebracht: "Ik ben de verdediger van de niet in opstand zijnde landen en wateren, zorg ervoor dat de verdediger geen aanvaller worde, Fran- ciscus de Aldano, kapitein van Filips, ko ning van Spanje, heeft mij gesticht. Daar om heet ik Aldano, einde april 1575". Voorts zullen toen ook de forten Campen (ingang Hulstersche Haven), Saeftinghe en Haeften gebouwd zijn. Na de Pacificatie van Gent (8 november 1576) en het Eeuwig Edict (17 februari 1577) vertrokken alle vreemde troepen. In januari 1578 deed de invloed van het militante calvinistische stadsbestuur van Gent zich ook hier gevoelen. In Hulst wer den, naast de magistraat, 9 notabelen aangesteld die de Gentse ideeën geheel waren toegedaan. Tevens kreeg Hulst in maart 1578 weer een garnizoen, een Gentse bezetting onder Bernhard van Deinse. Deze toestand bleef min of meer gehand haafd tot 1583. De ontwikkelingen tussen 1583 en 1586 (afb. kaart 3) In 1583 werd met kracht getracht het op standige gebied voor Filips II te herwin nen. Op 18oktober 1583 was Alexander Farne- se (Parma) met 8000 voetknechten en afbeelding 3. Militaire inundaties 1584/1585. 2000 ruiters in Eekloo aangekomen. Op 22 oktober werd Sas van Gent door de gra ven Roubaix en Montigny veroverd. Op een op 23 oktober te Rupelmonde ge houden vergadering van de Magistraat van het Land van Waes en Beveren, kwam men tot de conclusie dat verzet geen zin meer had en men met Parma diende te gaan onderhandelen overeen capitulatie. De volgende dag vertrokken deputaties uit het Land van Waes en Beveren, Hulst en Hulster Ambacht, Axel en Axeler Am bacht, Terneuzen en de Vrije Heerlijkhe den Saeftinghe en St. Jansteen naar het kamp van Parma te Eekloo. De Hulsterse magistraat had hiervoor nog contact op genomen met Gent. Van die zijde bleek echter geen hulp te verwachten. Op 29 oktober bracht Servaes van Steen- land, baljuw van het Land van Waes, het

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 15