over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 14 afbeelding 4. De ontwikkelingen tussen 1 586 en 1 608. kasteel van Rupelmonde aan Parma's zij de. Op dezelfde dag volgden de kastelen van Temse, Burcht en Wissekerke. Op 30 of 31 oktober gaven Axel en Hulst zich vrijwillig over en werden door de graaf van Roubaix bezet. De definitieve capitulatievoorwaarden werden op 1 no vember, in het hoofdkwartier te Eekloo, door Parma vastgesteld. Het waren vrij milde voorwaarden. Op 4 november gaf het kasteel van Beve- ren zich over. Een op 7 november begon nen beleg van het kasteel van Zwijndrecht moest na 3 dagen worden opgegeven. Reeds onmiddellijk nadat Parma, Eekloo bereikt had, besloten de Gecommitteerde Raden van Zeeland om op de Wester- schelde bewakingsschepen te leggen. Op donderdag 3 november was Filips van Hohelohe te Middelburg aangekomen, daags daarna gevolgd door schepen en troepen. Vanwege stormachtig weer kon men eerst in de namiddag van zondag 6 november, tussen 3 en 4 uur, vertrekken. Rond middernacht, bij het licht van helde re maan, landde men bij Ter Neuze en begon de ontscheping van 30 vaartuigen, waarmee 10 vendels, grotendeels Duitse, huursoldaten (ca. 1000 man) aan wal ge bracht werden. Men begon aanstonds met de versterking van de plaats en met de bouw van een grote schans (Moffen schans). De opzet van deze ingreep was: aan Ant werpen de vaart op de Schelde te verzeke ren en de vijand, gelet op de ingesloten positie van Gent, uit het Land van Waeste verdrijven. Al direct daarna, op 11 en 12 november, vonden schermutselingen plaats met de troepen van van Hohelohe en trachtte men het werk aan de schans te verhinde ren, door het uitvoeren van inundaties. Van Spaanse zijde werden de verdedi gingswerken van Sas van Gent, Axel en Hulst uitgebreid. Bij Philippine werd de schans St. Philip opgeworpen. Inmiddels bereidde Antwerpen zich voor op een Spaanse aanval door in allerijl for ten en verdedigingswerken te bouwen. In het ons direct aangrenzende gebied wer den in 1583 o.a. opgericht: het fort Lief- kenshoek (tegenover het reeds vroeger gebouwde fort Lillo) en de ondersteu ningsschansen St. Antonishoek, Terven- ten en de Noord (dit is mogelijk fort Haef- ten in Saeftinghe). Tevens werden inun daties uitgevoerd aan de linker Schel- deoever, met name bij Kalloo. Het Staatse bruggehoofd bij Terneuzen

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 16