over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 19 afbeelding 9. Landing van de troepen van Maurits bij Philippine in 1 600. In 1 600 werd Maurits, door de Staten-Generaal, met een leger van 1 6.000 man en 37 kanonnen uitgezonden voor een strafexpeditie tegen het kapersnest Duinkerke. Op 21 juni veroverde een legergroep, onder leiding van Ernst Casimir van Nassau, de schans Philippine. Op 22 juni werd daar in 5 uur tijd de rest van de troepenmacht ontscheept die, op weg naar Duinkerke, slaags raakte met een sterke Spaanse legermacht. Maurits behaalde hierbij een schitterende overwinning (Slag bij Nieuwpoort). graaf Hendrik Casimir van Nassau, stad houder van Friesland, nabij fort Nassau dodelijk gekwetst. Om aanvallen in het Land van Waes te voorkomen, legden de Spanjaarden in 1644 de forten Moerspui (afb. 12), Francipany, Keizershoek (Pape- mutse) en Terwest aan. Op 5 november 1644 werd Sas van Gent, na een beleg van 37 dagen door Frederik Hendrik veroverd, (afb. 13) Op 4 novem ber 1645 volgde Hulst, na een beleg van 31 dagen. (afb. 14) Op 15 november 1645 waren alle forten rond Hulst, 30 grote en kleine, in Staatse handen, (afb. 15) Door deze veroveringen werd de eeuwenoude band met Vlaanderen verbroken en kwam deze streek, als deel van Staats-Vlaande- ren, onder de Republiek der Verenigde Nederlanden en later, als een deel van Zeeuws-Vlaanderen, bij de provincie Zee land van het koninkrijk der Nederlanden. De verovering van de vesting Hulst en daarmee het Land van Hulst, betekende bij een al of niet innemen van Antwerpen, dat respectievelijk de vaart op deze stad veilig gesteld werd (niet de wens van o.a. Amsterdam) of de vaart op deze stad ge blokkeerd kon worden. De ontwikkelingen tussen 1645 en 1682 (afb. kaart 16) Na deze Staatse veroveringen werden de vestingwerken uitgebreid. Philippine bijv. met Laag-Philippine; Sas van Gent met een gedeelte van de St. Antonypolder (afb. 17). In Hulstwerden "linies van Com municatie" gemaakt vanuit de stad in westelijke richting naar fort Nassau en in oostelijke richting naar fort Moerschans. De in 1619 aangelegde dijk van de Lan- gendampolder bleef voorlopig nog zon der bolwerken. Inmiddels waren in 1641, te Hamburg,

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 21