over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 21 afbeelding 1 3. Penning (voor- en achterzijde) geslagen op de verovering van Sas van Gent door Frederik Hendrik in 1 644. afbeelding 14. Penning (voor- en achterzijde) geslagen op de verovering van Hulst door Frederik Hendrik in 1 645. Ontwerp J. Looff, stempelsnijder te Middelburg. Penning in bezit van Oudheidkundige Kring - Streekmuseum - „De Vier Ambachten" te Hulst. afbeelding 1 2. Het in 1644 gebouwde fort Moerspui werd, na de stormvloed van 1 682, zodanig door de stroom aan getast, dat het moest worden verlaten. voorlopige besprekingen begonnen om een eind te maken aan de oorlog in de Nederlanden (tachtigjarige oorlog) en in Duitsland (dertigjarige oorlog). Men be sloot in 1643 te Munster samen te komen. Pas in 1646 arriveerde daar een delegatie van de Staten-Generaal. Het duurde dan echter nog tot 30 januari 1648, alvorens men tot ondertekening van de vrede over ging. Op 15 mei 1648 volgde de bezwe ring van de Vrede van Munster tussen Spanje en de Republiek. Aanvankelijk had Zeeland nog bezwaren omdat het de gro te winsten uit de kaperij niet wilde mis sen. Na de vrede behielden de Staatsen hun bezetting van de forten Liefkenshoek en Lillo (afsluiting van de Schelde) doch moesten het fort Spinola ontmantelen. De Spanjaarden dienden dit te doen met het fort De Parel. Er brak nu een tijd van rust aan. Slechts enkele forten behielden een militaire be zetting. De vesting Terneuzen geraakte zelfs volledig in verval. In 1672 geraakte de Republiek der Ver enigde Nederlanden in oorlog met o.m. Frankrijk. Via de Spaanse Nederlanden rukten de Franse troepen op naar Staats- Vlaanderen, waar men zich door inunda ties trachtte teweer te stellen. Ter bescherming van Hulst, werd op 26 juni de dijk van Absdale, 17 of 18 roeden van de sluis, alsook bij fort Nassau, door gestoken. Hierdoor inundeerden de pol ders Absdale en Hulster-Nieuwland. Het water stroomde voorts door de Buiten vest naar de Bagijnepoort en veroorzaak te via de Moervaart, waar een trageldijk het begaf, de overstroming van de Clinge- polder. In mei 1673 werden ook de dijken van de Ferdinanduspolder doorgestoken, aan de westzijde bij de kreek van St. An- dries en aan de oostzijde bij Kapersgat (Quaet-Peerts-Gat). Eveneens werden de trageldijken van de Gentsevaart, zowel aan de Absdaalse- als aan de Clingse zij de, doorgestoken. Verder de zeedijk van de Kieldrechtpolder. De Fransen probeerden in 1672 Sas van Gent door verraad in handen te krijgen. De commandant van het fort St. Antony, die men had getracht om te kopen, speel de het spel mee, maar waarschuwde de prins van Oranje, waardoor deze poging werd verijdeld. Ter verdere bescherming van de vesting Sas van Gent werd aan de oostzijde, de Canisvlietpolder geïnundeerd en aan de westzijde, de St. Albertpolder. In 1673 werd ook de Zuiddorpepolder onder wa ter gezet.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 23