over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 23 afbeelding 17. Plan van de in 1 645 uitgebreide vesting Sas van Gent. Duidelijk is de ontwikkeling van deze vesting te zien: De in 1 577 gereedgekomen aanpassing van de verdedi gingswerken tot een wal met 4 hoornwerken. Het Hoge Sas, kreeg in 1 602 aan de westzijde een uitbreiding met het Lage Sas (Rapenburg). In 1 645 uitbreiding aan de oostzijde met een gedeelte van de St. Anthonypol- der. Eveneens aan de oostzijde het hoornwerk het Pas van het Sas. Aan de Linkerscheldeoever, liet de com mandant van het fort Liefkenshoek, de Doelpolder inunderen. Ten gevolge van deze inundaties gingen de forten Nassau en St. Mark, door stroomaantasting, verloren. De forten nabij Sas van Gent werden in 1673 ontmanteld. "Zij zouden alleen de vijant van nut kunnen zijn", aldus de com mandant van Sas van Gent. Door de op 10 augustus 1678 te Nijmegen gesloten vrede, werd deze oorlog met Frankrijk beëindigd. De in 1672 en 1673 uitgevoerde militaire inundaties, die voor een belangrijk deel instand bleven, hadden het gebied kwets baar voor de zee gemaakt. De stormvloed van 1682 kon ook vooral daar aangrijpen. In het bijzonder in de omgeving van Zuid- dorpe bracht deze stormvloed drastische veranderingen in het bedijkingspatroon teweeg. Het fort Moerspui werd door de stroom dusdanig aangetast, dat het moest worden verlaten. De ontwikkelingen tussen 1682 en 1715 (afb. kaart 18) De Vrede van Nijmegen van 1678 bracht slechts gedurende korte tijd rust. Reeds in 1688 begon een nieuwe oorlog met Frankrijk (de Negenjarige Oorlog) die op 20 september 1697 door de Vrede van Rijswijk werd beëindigd. Hierbij verkreeg de Republiek van Spanje het recht een garnizoen te leggen in de voornaamste Zuid-Nederlandse vestingsteden (1e Bar- rièretractaat). Deze oorlog betekende voor ons gebied wel een dreiging, maar bracht geen ge vechtshandelingen met zich mee. Daar het duidelijk was dat Frankrijk zijn aanspraken op de Zuidelijke-(Spaanse-) Nederlanden niet zou opgeven, was men in ons gebied mogelijk reeds voor de Ne genjarige Oorlog begonnen met de uit breiding van de verdedigingswerken. In deze jaren verkreeg de vesting Sas van Gent de prachtige vorm, die tot het einde van de vorige eeuw behouden kon blijven (afb. 19) Rond Hulst werden de verdedigingswer ken uitgebreid. Zo werd de dijktussen fort Moerschans en fort Zandberg (Linie van Communicatie) uitgebreid met bolwer ken (z.g. redan) (afb. 20, 21, 22, 23). Ten zuiden van deze linie werden in 1690 de forten Grote- en Kleine Kijkuit gebouwd. Tussen Hulst en Ter Eecken (Kapellebrug) werden in 1700 deforten Grote-en Klei ne Verrekijker aangelegd. Ten zuiden van

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 25