over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-viaanderen en aangrenzend gebied 25 (waarschijnlijk het v.m. fort De Klinge), Verboom (het oude fort Kieldrecht) en een nieuw fort De Parel, bij Kalloo. In mei 1702 verklaarde o.m. de Republiek de oorlog aan Frankrijk. Op 9 mei zetten de zich achter de Bedmarlinie verschan ste Franse (en Spaanse) troepen een aan val in op Hulst. De Franse troepen ston den onder bevel van de vestingbouwer Vauban. In Hulst was (van 1701 tot 1703) de vestingbouwer generaal baron Menno van Coehoorn woonachtig. Zo stonden de voor die tijd beroemdste vestingbou wers Vauban en van Coehoorn tegenover elkaar. De Fransen moesten zich op 4 september, onverrichterzake, achter de Bedmarlinie terugtrekken. In 1713 maakte de Vrede van Utrecht een einde aan deze oorlog met Frankrijk (Spaanse Successieoorlog), waarbij de Zuidelijke-Nederlanden aan Oostenrijk kwamen. In 1715 werd het (2e) Barrièretractaat ge sloten, waarbij de Republiek het recht kreeg garnizoenen te leggen in een aantal vestingsteden van de Zuidelijke-(nu Oos tenrijkse-) Nederlanden. De ontwikkelingen tussen 1715 en heden (afb. kaart 24) De Zuidelijke-(nu Oostenrijkse-) Neder landen bleven een twistappel tussen de grote Europese mogendheden. In 1740 stierf Karei VI van Habsburg. Hij werd opgevolgd door zijn dochter Maria Theresia. Dit werd door verschillende pretendenten, gesteund door Frankrijk, betwist. In 1744 verklaarde Frankrijk openlijk de oorlog aan Oostenrijk, Engeland en later de Republiek en viel de Zuidelijke Neder landen binnen. Als gevolg van deze ontwikkelingen werd de linie bij Axel, in de Beoostenblij- benoordenpolder, hersteld en opge maakt. Hierin lagen de forten Beoosten- blij, Zeelandia, Kijkuit en Nassau.(afb. 25) In 1745 werd dwars door de Canisvliet- schorren een dam gelegd om een schei ding te maken tussen het water uit de Sasse en dat uit het Axelse Gat. Aan de noord-westzijde van de dam werd het fort Evertsdam gelegd. In juli 1745 werden bij Hulst inundaties uitgevoerd. Op de 11e juli de Klein-Kiel- drecht- en de Clingepolder, door het open zetten, "te laten speelen", van de sluizen bij de contrescarp van fort Zandberg en op de 18e juli de polders Groot-Kieldrecht afbeelding 20. Plan der Stadt Hulst door Anthony Hattinga, 1 750. Aan de zuidwestzijde het in 1701 gebouwde Havenfort. afbeelding 21 Plan der Stadt Hulst en onderhoorige buytenposten. De afbeelding geeft weer, de nagenoeg nog volledig in tact zijnde vestingwerken van Hulst met de Linie van Communicatie, van Hulst, via fort Moerschans, de Raap naar fort Zandberg.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 27