over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 26 afbeelding 22. Plan der Stadt Axel door Anthony Hattinga, 1 750. afbeelding 23. Plan van Philippine door D. W. C. en Ant. Hattinga, 1750. Duidelijk is de ontwikkeling van deze vesting te zien. De in 1 583 door Parma gebouwde schans St. Philip, kwam in 1635, onder Frederik Hendrik, weer in Staatse handen. Het fort Hoog-Philippine (vierkant met op elke hoek een bolwerk) kreeg toen stevige wallen en diepe grachten. In 1 643 volgde een belangrijke uitbreiding met Laag-Philippine. Aan de zuidzijde werd, ter verdediging van de landpoort, een ravelijn gebouwd. Het rave lijn aan de oostzijde werd in een later stadium (1692) aangelegd. en Ferdinandus, door het doorsteken van de dijken bij respectievelijk de Vuilmuil (Zestig Voet) en het "quaadpeerdsgat". Om de vrede met de Republiek te force ren, begonnen de Fransen op 17 april 1747 een aanval op Staat-Vlaanderen. Zonder veel weerstand werd dit gebied begin mei bezet. In mei 1748 werd doorde Vrede van Aken een einde gemaakt aan de Oostenrijkse Successieoorlog (1740- 1748). Het duurde echter nog tot 28 janua ri 1749 alvorens de Fransen uit Staats- Vlaanderen vertrokken. Maria Theresia werd, bij haar dood in 1780, opgevolgd door Josef II. Deze voerde, na een incog nito gemaakte reis door de Zuidelijke-Ne- derlanden (1781allerlei bestuurshervor- mingen in. In 1782 maakte hij een einde aan de Staatse bezetting van de barrière steden. In 1784 eiste hij, bij ultimatum, "de ope ning van de Schelde". Door deze oorlogs dreiging werden weer inundaties uitge voerd. Op 7 november 1784 werden de dijken van de Ferdinanduspolder op 2 plaatsen doorgestoken. Op 8 november werd de Clingepolder geïnundeerd. In 1785 werd ook de Klein-Kieldrecht onder water gezet. Ook bij Sas van Gent en bij fort Liefkenshoek werden inundaties uit gevoerd. Het in november 1785 gesloten Verdrag van Fontainebleau, maakte een einde aan deze dreiging. De Republiek moest o.a. de forten Liefkenshoek en Lillo aan de keizer afstaan. Ter vervanging hiervan werd toen door de Staatsen het fort te Bath gebouwd. De Schelde bleef echter geslo ten. Deze oorlogsdreiging gaf uitvoering aan een reeds eerder aanwezige gedachte om de defensie van Staats-Vlaanderen gron dig te herzien. De voor de verdediging waardeloos geworden, hoogopgeslibde schorren, dienden te worden bedijkt en de gehele streek, van Sluis tot Kieldrecht, moest één gesloten geheel gaan vormen. De grens zou dan verdedigd kunnen wor den door een stelsel van "linien, kleyne en groote inundatiën, die de boovenge- melde bezwaren t' eenenmaalen uyt den weg geruijmd en het invallen met vijaan- delijke troupes zoo nietonmoogelijkaller- bezwaarlijkst gemaekt". Dit enorme project, omvattende de inpol dering en alle bijkomende werken in het gebied tussen Sas van Gent en Hulst, be gon in 1784 met de bedijking van de Nieuw-Kieldrechtpolder en eindigde in 1790 met de bedijking van de Canisvliet-

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 28