over het ontstaan van de fortificaties in oost zeeuws-vlaanderen en aangrenzend gebied 27 afbeelding 24. De ontwikkelingen tussen 1715 en heden. buitenpolder en de Beoosten en Bewes ten Blijpolder. Typerend voor deze bedijkingen was de militair-defensieve achtergrond. De slui zen die nodig waren voor de normale af watering van de polders, moesten tevens dienst kunnen doen voor het zo nodig uit voeren van inundaties. Deze werden dan ook inundatiesluizen genoemd. Bij deze sluizen, t.w. de Passluis bij Sas van Gent, de sluis bij de Zwartenhoek, de sluis bij Reigersbosch en de sluis bij het Boeren- magazijn (Stenen Beer), werden tevens versterkingen aangelegd. Versterkingen kwamen er eveens bij de schutsluizen bij de Axelse Sassing en te Luntershoek. De ze sluizen dienden om de scheepvaart op Axel en Hulst te kunnen bestendigen. Na het begin van de Franse Revolutie (1789) kwam er in 1792 weer gevaar voor oorlog met Frankrijk. De vestingwerken werden weer in staat van verdediging ge bracht. Op 16 oktober 1794, na een inspectie van de verdedigingswerken door de erfprins, gaf prins Willem Vaan zijn militaire bevel hebbers opdracht Staats-Vlaanderen te ontruimen. Slechts een kleine bezetting bleef de Fransen opwachten. Op 23 oktober 1794 werden de vestingen in dit gebied aan de Fransen overgege ven. Dezen bleven hier tot februari-maart 1814. Na de inlijving van Staats-Vlaande- ren bij Frankrijk (Haags Verdrag van 16 mei 1795), besloot het Franse bewind de vestingen te ontmantelen. Daarentegen lieten zij langs de Schelde verdedigingswerken (batterijen) bouwen, o.a. in de Margarethapolder, Perkpolder en Graauw. Na de Franse tijd kwam de definitieve ont manteling van de vestingwerken in Oost Zeeuws-Vlaanderen. De eigendommen van deze werken werden in de twintiger jaren van de vorige eeuw door de staat verkocht. In Hulst kwamen de wallen eerst in erfpacht en later in eigendom van de stad. Tijdens de Belgische Opstand (1830- 1839) vond er rond 20 oktober 1830 een kortdurende bezetting plaats door Belgi sche opstandelingen. Mede als gevolg van deze opstand werd de noodzaak gevoeld de sluizen te Ter- neuzen (van het in 1826 gereedgekomen kanaal naar Gent) door vestingwerken te beschermen. In 1833 werd er een aan-

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 29