adriaan jacobus van der weel een scherp oog voor de gemoedsge steldheid van de bevolking. "Het duurde een lange, een te lange tijd, dat de agrarische bevolking de rust ont beerde, die voor haar arbeid nodig was. De Herverkaveling Walcheren heeft be vestigd, dat het een essentiële eis is, dat een diep in het gewone leven ingrijpend werk wordt tot stand gebracht in een on onderbroken snel tempo, opdat de tijd van overgang, met zijn bezwaren van onzekerheid en afwachten, zoveel als maar mogelijk is wordt ingekrompen. Verlenging van die tijd schept boven dien ongelijkheid tussen hen, die eerst en die het laatst aan de beurt komen. Zij belet de regelmatige ontwikkeling van de nieuw geschapen wereld, die zo spoedig mogelijk in haar geheel moet worden geconsolideerd tot het benutten van de kansen tot ontwikkeling, die ge boren werden. Wij betreuren, dat om standigheden buiten onze macht de uit voering van dit grootse werk op sommi ge tijden hebben doen stagneren. Minister van landbouw dr. S. L. Mans- holt decoreerde de voorzitter met het ridderschap van de Nederlandse Leeuw. Nog niet afgelopen was zijn taak als voorzitter van de herverkavelingscom missie Zeeland, die op 9 oktober 1953 door minister Mansholt was geïnstal leerd. 1953 De februari-ramp van 1953 had nog gro tere wonden geslagen dan de door men senhand veroorzaakte inundatie van Walcheren. Ook hier kwamen proble men van eigen belang om de hoek kij ken. Op 23 december 1963 werd te Zie- rikzee de herverkavelingsakte gepas seerd, precies zes jaar nadat eenzelfde gebeurtenis op Walcheren had plaats gevonden. In zijn toespraak op dezelfde dag kon Van der Weel niet nalaten de haatdragendheid van mensen te gispen, feller dan wij van hem uit andere toe spraken gewend zijn: "Wij menen te kunnen zeggen, dat wij ons steeds open hebben gesteld voor overleg en hebben gezocht naar oplos singen, die de bezwaren konden ophef fen of verminderen. En wij hebben daar bij zelfs ook onze eigen bitterheid en spijt zo veel mogelijk trachten te onderdruk ken wanneer in ons standpunt, dat wij ten opzichte van de onderling botsende belangen van de partijen zo objectief en eerlijk mogelijk trachtten te bepalen, een enkele maal niet anders werd gezien dan de vooropgestelde wens de ene buur man boven de andere te bevoordelen en het woord vriendjespolitiekal te ge makkelijk in de mond werd genomen. Want gelijk ook ons werk slechts men senwerk is, waaraan altijd fouten zullen kleven, zo ligt het ook in het karakter van een deel der mensheid zich de plaats van het eigen belang groter en zwaarwichti- ger voor te stellen dan die welke in de samenleving daaraan kan worden toe gedeeld". Van der Weel sprak niet vaakzo direct op de man af. Dat blijkt uitzijn verdediging van voorstellen in de statenvergadering zoals bijv. de uitbreiding van de provin ciale waterstaat met een speciale afde ling. Wanneer in 1955 over het Deltaplan wordt gesproken en sommige statenle den alles tegelijk willen en direct moet worden begonnen met het opstellen van plannen van buitengewoon grote om vang, zegt hij langs zijn neus weg dat de bouw van een tunnel tussen het ene deel van Zeeland en het andere deel Zeeuwsch-Vlaanderen - "ik noem bijv. maar een kleinigheid" - even moet wachten. Pas thuis gekomen beseften dan de statenleden hoe overdreven of ongegrond hun opmerkingen waren. Stem aan het voorstel geven Te weinig emotie, te weinisg besef, te weinig grootheid van het ogenblik Als wij straks het voorstel aannemen doen wij MEER dan dit koude formele ja-woord. Een ja-woord, waarmede we wellicht eeru een paard, een auto, een huis kopen, buiten deze zaal of: hier in deze zaal onze instemming hebben betuigd met de zo tal rijke voorstellen, die dit college aan U ter beslssing in de loop der jaren heeft voorgelegd Instemmingdie veelal blijk gaf van overtuiging,dat het zo goed was-, misschien - een enkele maal- met vreugde was vermengd, omdat een belangrijke zaak aldus haar vorm kreeg, een heel enkele maal raast vreugde v^é^ngd, omdat zij een debat afsloot, dat te lang op haar einde had doen wachten ANDERS thans: deze instemming heeft een andere dan formele betekenis, dat een besluit conform de wettelijke weg is tot stand gekomen, een andere dan een registratie van een aantal: '■.'/AT V/IJ THANS DOEN is een uiting van een beleven dat ons zelf misschien tevoren even stil makkty kan maken, gvan een gezamenlijke wil die wij in een voor ZEELAND groot ogenblik met diepe ernst, en tegelijkertijd met tot ver buiten deze zaal reikende vreugde tot uiting en tot een DAAD brengen. GEZAIvENLIJK, omdat wij thans geen fracties zijn, geen Statenleden ons gevoelen komende uit het raidden, het noorden, of het zuiden van de provincie, i?-"!". ZzZC. - GEZAMENLIJK omdat wij Zeeuwen zijn, die niet zonder trots ,met eigen handen en eigen middelen, zich een weg scheppen,die hen leidt tot een vaste binding^aan de welvaart vah geheel NEDERLAND; Aantekeningen (en handschrift) van mr. Van der Weel voor zijn slotrede op 1 2 april 1 962 vóór het aannemen van het voorstel van de Zeelandbrug.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 4