adriaan jacobus van der weel bestuur van de Godshuizen en van het Middelburgsch Ziekenfonds. Ook had hij als administrateur van de Stichting Her bouw Middelburg sedert eind 1940 aan getoond in moeilijke omstandigheden tot evenwichtige oplossingen te kunnen komen. Hij was een man van het harmo niemodel om een modewoord van deze tijd te gebruiken. Op de dag na de bevrij ding van Middelburg, 7 november 1944, werd hij door de waarnemend commis saris van politie „opgetrommeld" en in de arrondissementsrechtbank beëdigd als burgemeester. Op 8 november 1944 kwam op uitnodi ging van de waarnemend burgemeester een zestigtal burgers van Middelburg bijeen, burgers die geacht werden de verschillende groeperingen en richtin gen van de bevolking te vertegenwoor digen. Uit het verslag van de daar ge houden toespraak van de burgemeester citeren wij: Wanneer wij in deze eerste bijeen komst na de bevrijding, een terugblik werpen op wat achter ons ligt, zoo zijn er verschillende gevoelens die ons bestor men, aldus spreker. Gevoelens van eer bied, bij de herdenking van degenen, die het leven lieten in den strijd, door daden van terreur of oorlogsgeweld; gevoe lens van weemoed over het aanzien van de stad, die in deze jaren zoo geleden heeft. Wij denken aan de rechtsonzeker heid tijdens de bezetting, de haat, de ver bittering, die wij hebben opgekropt. Wij hebben wellicht daarnevens een gevoel van spijt over daden, die wij hebben be gaan, beslissingen, die wij hebben geno men, in de nu achter ons liggende jaren van verdrukking onder de militaire laars. Al deze gevoelens laten ons niet los. Wij kunnen ons nauwelijks indenken, dat die verdrukking ten einde is, dat wij onze gedachten vrij kunnen uiten. Wanneer wij dit alles overdenken, zullen velen on zer zich in ootmoed wenden tot God, an deren zullen deze gevoelens op andere wijze beleven in diep innerlijke dank baarheid. Hoe verschillend onze gedach ten, onze opvatting is eensgezind, beli chaamd in onze liefde voor het Vader land, ons Nederland, H.M. de Koningin, symbool onzer eenheid. Wij moeten trachten deze eenheid te bewaren. Er staan moeilijke jaren voor de deur, aldus spreker, doch ieder zal zijn taak daarin 1 6 Maart 1 945 Koningin Wilhelmina met de burgemeester, links jhr. mr. Quarles van Ufford; achter de koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 6