driekwart eeuw landbouwmaatschappij „de bathpolders" 78 in de loop der jaren (tot 1 956) 42 Wa- geningers hun practijktijd door. Dat de Regering er ook zo over dacht bleek in 1 950 toen de erfpachtgrond welke nog 2/5 van de oppervlakte van het bedrijf besloeg, voorzover gelegen in de Bath polders, tegen taxatieprijs van het Rijk kon worden gekocht." Voor wie van cijfers houden: uitgege ven zijn 1 375 aandelen met een nomi nale waarde van f 1000,-. Het aande lenkapitaal is zeer verspreid met meer dan 200 aandeelhouders, de bedrijfs- omzet is circa 3 miljoen gulden per jaar. De oppervlakte cultuurgrond be slaat 677 ha waarvan 50 ha pas in 1 970 zijn bedijkt. Die bedijking gebeur de tussen de Kreekrakpolder en het Pa viljoen waar een losplaats was gelegen. Er bevindt zich ook nog een uitwate ringssluis. Terug naar het bedrijf: De combines,,- stapel" werd uitgebreid gecombineerd met een totaal gewijzigde vorm van opslag en bewaren van granen en za den. Voor de insiders: thans voor 1 500 ton produkt. Aardappelen en uien kre gen opslag en bewaring met buiten- luchtkoeling voor 4000 ton produkt. De zwaardere transportmiddelen brachten op hun beurt weer verzwaring en uit breiding van terreinverhardingen mee. De rationalisatie spreekt ook uit de toe neming van de machinecapaciteit: In 1 957 was het aantal tractoren 20 plus 31 paarden, thans zijn er nog 1 1 tracto ren en geen paarden maar het motor vermogen per tractor is sterk gestegen. De centralisatie van het bedrijf heeft zich onder het bewind van de huidige directeurs. Duvekot, die ir. Kakebeeke in 1971 heeft opgevolgd, doorgezet. Men kan nu met recht over één onder neming spreken, die met een minimum aan arbeidskrachten en een maximum aan mechanische kracht efficiënt wordt geleid. Waar niet alleen de traditionele gewassen tarwe, aardappels, suikerbie ten en het reeds genoemde - zich ook sterk vernieuwende - fruit te vinden zijn, maar ook grote oppervlakten gras zaden, plantuien en bloembollen. Ove rigens zijn de Bathpolders belangrijker dan men denkt: door het gebied zijn niet minder dan zeven kardinale pijplei dingen gelegd. De hiervoor verkregen vergoedingen leverden een bijdrage in de kapitaalbehoefte. De oostzijde van De dijken langs de Bathpolders zijn in het kader van de partiële dijkversterking verhoogd en verbreed; de Muralt muurtjes zijn verwijderd. de onderneming heeft in het kader van de Schelde-Rijnverbindingen een aan merkelijk ander gezicht gekregen. Het grondverlies kon op gelukkige wijze worden gecompenseerd. De maatschappij de Bathpolders is een onderneming die weinig aan de weg timmert maar waarop wij in Zeeland toch wel trots mogen zijn. Bovendien in een oord waar het leven nog goed is. Verantwoording: Het archief van de polder verschafte mij veel gegevens. Het illustratiemateriaal is afkomstig van het bedrijf. Verder: 50 jaar „De Bathpolders", door A. J. van Heel en ir. W. Kakebeeke en ir. M. A. Geuze: „Bij een eeuwfeest", Zeeuws Tijdschrift, 1956, pag. 131 e.v.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 12