mededelingen 94 ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND Zoals wij in het vorige nummer meedeelden zal in het najaar het eerste deel verschijnen van de Encyclopedie van Zeeland. Hoewel nog een speciale aankondiging volgt met een folder laten we hier nogmaals een voor aankondiging volgen. De Encyclopedie zal een schat aan gegevens over Zeeland bevatten. In de eerste plaats wordt ruime aandacht besteed aan de geo grafie van Zeeland. Alle eilanden, wateren, polders, steden, dorpen enz. worden behan deld, zowel de geschiedenis als de bestaande toestand. De Encyclopedie bevat ook vele biografische gegevens over personen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de wetenschap, de kunst, de letterkunde of op bestuurlijk gebied. De geschiedenis van Zeeland wordt behandeld in overzichten en afzonderlijke onderwerpen: kerkgeschiede nis, letterkunde, geschiedenis van de bouw kunst, kunstgeschiedenis enz. Ook natuur en milieu nemen een belangrijke plaats in. Ruime aandacht wordt besteed aan de Zeeuwse flora en fauna. Het derde deel zal een uitvoerige titellijst bevatten met circa 15.000 titels van boeken en artikelen over onderwerpen met betrekking tot Zeeland. De teksten worden van een rijke illustratie voorzien, circa Vi zwart-wit illustraties en per deel 32 kleurenplaten. In totaal zal de Encyclopedie drie delen van circa 580 pagi na's omvatten. De winkelprijs is vastgesteld op f 175,- per deel. Voor leden van het Genootschap zijn er echter aantrekkelijke kortingen: Ledenprijs bij voorintekening f 140,- per deel; Ledenprijs bij voorintekening en vooruitbe taling f 125,- per deel. Ieder lid en huisgenootlid heeft recht op één exemplaar tegen de gereduceerde prijzen. Bij toetreding als lid verkrijgt men eveneens reductie. Bij het secretariaat kwamen sinds het vorige bericht reeds vele aanmeldingen binnen. Wij wekken de leden op zo snel mogelijk tot voorintekening over te gaan. Dit is niet alleen van belang voor de exploitatie, maar mede voor het bepalen van de oplage. Hoe sneller de Encyclopedie wordt verkocht, des te meer mogelijkheden zijn er voor nieuwe projecten. Bundel Synode van Middelburg Bij het uitkomen van deze aflevering is in middels de bundel ter gelegenheid van de herdenking van de synode van Middelburg in 1581 verschenen. Het is verheugend dat door de intekening van zovelen en door het verlenen van een subsidie door het Anjer fonds Zeeland de uitgave van deze bundel mogelijk bleek. Wij wekken degenen die nog niet inteken den gaarne op tot aanschaf van de bundel over te gaan. De prijs bedraagt na verschij nen f59,50, maar voor leden van het Ge nootschap is de gebruikelijke ledenkorting van toepassing. Bestellingen kunnen wor den gericht aan het secretariaat. Werken uitgegeven door het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen Zoals wij in de vorige aflevering meldden is de bundel betreffende de nationale synode te Middelburg het eerste deel in een nieuwe reeks getiteld: „Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen". De uitgaven in deze reeks zullen niet gratis aan de leden worden verstrekt maar moeten afzonderlijk worden afgenomen. Vele leden zullen naast het Archief ook de Werken compleet wil len hebben. Wij verzoeken hen dit zoveel mogelijk te willen melden bij het secreta riaat. Voor de vaste afnemers kan in de toe komst een speciaal tarief worden beraamd. Als tweede uitgave staat op het programma een studie over de flora in het estuarium van Rijn, Maas en Schelde door dr. W. G. Beef- tinck en W. de Munck, terwijl waarschijn lijk ook het Testament Bommenee, het handboek van de Veerse stadsbouwmeester Adriaan Bommenee in de reeks een plaats zal kunnen krijgen. Het is verheugend dat zo kort na de vaststel ling van het Beleidsplan reeds op zo con crete wijze gestalte kan worden gegeven aan het nieuwe beleid van het Genootschap. Aanschaf antieke vleugel De ledenvergadering van de Werkgroep Muziek besloot dit voorjaar over te gaan tot de aanschaf van een antieke Weense vleugel in het kader van de aankoop van historische muziekinstrumenten ten behoeve van de au thentieke muziekbeoefening waar de Werk groep zich op toelegt. Het Bestuur van het Genootschap ondersteunt gaarne dit loffe lijke initiatief en heeft op verzoek van de Werkgroep besloten een actie onder de le den te houden voor het inzamelen van vrij willige bijdragen. Binnenkort zal een accept girokaart met een begeleidend schrijven worden toegezonden. Wij wekken de leden van harte op een financiële bijdrage aan dit project te verlenen. In totaal is met de aan schaf f20.000,- gemoeid, waarvoor uit eigen middelen en vermoedelijk te verwerven subsidie f 12.500,- beschikbaar is. Het tekort zal uit vrijwillige bijdragen moeten worden bestreden. Wij twijfelen niet of de leden zul len aan deze oproep gehoor geven en dit aantrekkelijke project mogelijk maken. Werkgroep Muziek Maandagavond 13 april hield de Werkgroep Muziek zijn jaarlijkse ledenvergadering. In het bestuur vond een aantal mutaties plaats. In de plaats van de heer J. Wagenvoort, die wegens zijn benoeming tot griffier van de Staten van Zeeland bedankte, werd tot pen ningmeester benoemd de heer J. van der Werf te Middelburg. In de vacature ontstaan door het vertrek van mevrouw drs. M. Mijnssen-Dutilh benoemde de ledenverga dering mevrouw mr. M. Adriaanse-Quint. De ledenvergadering besloot over te gaan tot een eerste aanschaf van een historisch in strument: een antieke Weense vleugel. De voorkeur ging uit naar een dergelijk instru ment omdat hierop zowel vroeg-19e-eeuwse als romantische werken ten gehore kunnen worden gebracht. Met een dergelijk instru ment zal de Werkgroep zich pas goed kun nen ontplooien in zijn streven naar authen tieke muziekbeoefening: het vertolken van oudere muziek op historische instrumenten volgens oorspronkelijke uitvoeringspraktij ken. Concerten Lutherse Kerk Middelburg Het Bestuur van de Werkgroep Muziek ves tigt gaarne de aandacht op de reeks concer ten op het fraaie historische Duyschot-orgel van de Lutherse Kerk te Middelburg, niet al leen omdat het een fraai historisch instru ment betreft maar ook omdat hier organis ten optreden die zich toeleggen op de authentieke muziekbeoefening. De concer ten vinden plaats op vrijdagavond, aanvang 20.00 uur. 3 juli Wim van Beek, Den Haag 10 juli Jos Verpoorten, Middelburg 17 juli Gert Oost, Utrecht 24 juli Marian Leijnse, Vlissingen 31 juli Bram Beekman, Middelburg 7 augustus Kristiaan van Ingelgem, Aalst (B.) 14 augustus Leen de Broekert, Middelburg 21 augustus ArieJ. Keijzer, Dordrecht.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 28