mededelingen 95 PORTRET VAN HET GENOOTSCHAP VI. De verzamelingen 2. De historisch-topografische Atlas „Zelandia Illustrata". Zoals in de vorige aflevering gemeld ging het Genootschap zich sinds het begin van de 19e eeuw steeds meer richten op de beoefe ning van wetenschap in relatie tot Zeeland. De beoefening van de geschiedenis stond hierin centraal. Deze heroriëntatie in de doelstellingen kwam ook tot uiting in de verzamelingen. Oudheidkundige voorwer pen gingen hierin een steeds belangrijker plaats innemen. Zo groeide sinds het begin van de 19e eeuw een bescheiden verzame ling prenten en kaarten betreffende Zee land. Een der eerste geschenken op dit ter rein was een kaart betreffende de aanwassen van Zeeland en omliggende gebieden, door Jacob Verheije van Citters aan het Genoot schap geschonken en door hem ten behoeve van ambachtsheren en tiendheffers vervaar digd. Sindsdien waren er regelmatigaanwin- sten, vooral portretten van personen in rela tie tot Zeeland. In 1861 kocht men uit de na latenschap van mr. S. de Wind een verzame ling van meer dan honderd kaarten en teke ningen. Het eigenlijke begin van de als „Zelandia Il lustrata" bekend staande collectie moet ech ter op 1863 worden gesteld. Jacob Verheije van Citters had gedurende zijn leven een grote verzameling kaarten, prenten en teke ningen bijeengebracht. Na zijn overlijden was deze blijven liggen op de zolders van kasteel Popkensburg. Na het overlijden van zijn zoon besloten de erfgenamen evenwel tot afbraak van dit kasteel. Ingevolge een testamentaire bepaling werd nu de verzame ling van Verheije van Citters aan het Ge nootschap aangeboden voor de som van f 1200,-. In korte tijd werd dit bedrag bijeen gebracht door de directeuren van het Ge nootschap, dat daarmee in het bezit kwam van een zeer unieke collectie van meer dan 3000 prenten en tekeningen betreffende Zeeland, die op zich weer was samengesteld uit sinds de 17e eeuw opgebouwde verzame lingen en familiebezit van Verheije van Cit ters. Van deze aankoop ging een enorme stimu lans uit: men ging zich nu toeleggen op het systematisch completeren van de verzame ling waardoor veel van het toen nog rijkelijk op veilingen circulerende materiaal werd veilig gesteld. Ook waren er sindsdien nog belangrijke uitbreidingen: de collectie Ehr- lich in 1864 en het Zeeuwse materiaal van de in 1903 opgeheven Teekenacademie te Mid delburg, dat meer dan 400 tekeningen om vatte. Door deze actieve en systematische aanvul ling groeide de verzameling tot circa 10.000 objecten heden ten dage en is daarmee de be langrijkste bron voor degenen die zich bezig houden met de historische topografie van Zeeland. De Zelandia Illustrata is vooral toegankelijk geworden door het catalogise- ringswerk van dr. W. S. Unger. Aanvanke lijk was een catalogus samengesteld door mr. M. F. Lantsheer, F. Nagtglas en dr. A. A. Fokker die echter door het ontbreken van een nummering en door de onsystemati sche opzet in de praktijk niet voldeed. Un ger stelde in de periode waarin hij conserva tor was van de Atlas een nieuwe catalogus samen, die thans nog als ingang op de verza meling fungeert. In de beheersvorm van de Atlas traden in de loop van de tijd de nodige veranderingen op. Aan het einde van de vorige eeuw kwa men het Rijksarchief in Zeeland en de Pro vinciale Bibliotheek tot grotere bloei en konden zij het Genootschap het beheer voor onderdelen van de verzamelingen aan bieden. Dit leidde in 1914 tot deponering van de gedrukte kaarten in de Bibliotheek, terwijl de getekende kaarten aan het Rij ksar- chief werden afgestaan. Dr. Unger wist deze betreurenswaardige splitsing in 1919 voor wat betreft de gedrukte kaarten weer onge daan te maken. De getekende kaarten ble ven echter in het Rijksarchief en gingen daar, met uitzondering van de grote forma ten, bij de ramp van 1940 verloren. In 1961 kwam de Atlas in beheer bij de toen opgerichte Zeeuwse Museumstichting. Door gebrek aan accommodatie besloot de ze in 1977 tot teruggave van het bruikleen, waarop het Genootschap besloot tot depo nering bij het Rijksarchief in Zeeland. Dit werd tevens het startpunt voor een nieuw beleid met betrekking tot de Zelandia Il lustrata. Er werd een adviescommissie in gesteld, voor aankoop werd een begrotings post ingevoerd terwijl ook reproductie rechten voortaan aan de Atlas ten goede komen. Ingevolge het beleidsplan zal weer een conservator worden aangesteld, bijge staan door subconservatores, wier belang rijkste taak zal zijn de acquisitie ten behoe ve van de Atlas. Op deze wijze bouwt het Genootschap voort aan één der belangrijk ste cultuurhistorische verzamelingen die het onder zijn hoede heeft. Jacob Verheije van Citters met gezin (1 753-1 823), grondlegger van de Zelandia Illustrata.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 29