ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 31 nummer 3 -1981 DRIEKWART EEUW LANDBOUWMAATSCHAPPIJ „DE BATH POLDERS" M. P. de Bruin Algemeene Vergadering Opterichten Landbouwmaatschappij „de Bath-Polders". Do Combinatie voor Oprichting; der bovengenoemde Mij., heeft de Her l' uittenoodigen tot eene op 25 Juli a. s. te 12 uur ill lie ..PllINS ax Ouaxjk" te Goits. Punten van Behandeling: Medetieelïngcn van de Combinatie. /Oedkeuring van de door de Combinatie gehouden bestedingen. Verkiezing van Bestuur tot aan het [ittsseeivn der Maalschappviijke acte ï)e aan den Minister van Justitie ingezonden concept Statuten worden hierbij aan de Aandeelhouders toegezonden, indien reeds ingekomenBespreking contract met den Minister van Waterstaat in zake tic subsidie. Bespreking eener splitsing van tie Aandeden bij de definitieve afgifte 11a volstorting in 5 Onderaandeelen ad f 1000,voor hen. die daartoe den vensch te kennen geven. Namens de Combinatie, oil's. |6 I I.1 IQOO. y J. A. VAN 1II-I-L. Mocht l persoonlijk verhinderd zijn bovenstaande Vergadering bijtewoncndan verzoekt de ombinalie beleefd onderstaande machti ging geteekend aan haar te willen toezenden. Wat beweegt mensen steeds opnieuw weer te beginnen? Zij die in 1906 op nieuw begonnen kenden de voorgeschie denis van de Engelse polders die met het woord drama niet te sterk is geken schetst. Daarover is al eerder geschreven - in 1956 - toen de maatschappij de Bathpolders a/s landbouwonderneming vijftig jaar bestond. Tegelijk kon toen worden herdacht dat de eerste Bathpoi- der in 1856 werd bedijktde tweede Bathpolder volgde in 1862. De naam „Engelsche"polders wordt dan duidelijk gemaakt: het was een Britse onderne ming die met grote moeilijkheden had te kampen. Van 1852 tot 1862 werd het geen men aan de noordzijde had ingepol derd telkenmale overstroomd. Mochten de Engelse ingenieurs mis schien te weinig inzicht hebben gehad in de gevaarlijke ligging van dat gebied aan de Oosterscheide, één ding moet worden toegegeven: zij gaven het niet op. Soms kan een slag te hard aankomen: de stormvloed van 12 maart 1906 maakte een einde aan het bestaan van de Engel se maatschappij die van „Netherlands Land Enclosure Company" een land- bouwmaatschappij geworden was. De Engelse polders Waarom, tweede vraag, waren het En gelsen, die in de tweede helft van de vorige eeuw overal in Europa onderne mingen hebben gesticht die Engelse namen kregen? Sinds de industriële re volutie was de expansie van Britse on dernemingslust nauwelijks te temmen. In Nederland zijn heel wat gasmaat schappijen, tot in de kleine steden toe, door hen opgericht. Spoorwegonder nemingen, mijnmaatschappijen, elek triciteitsbedrijven, maar ook met land- aanwinningswerken hielden zij zich be zig. Eén van de Engelsen die in de En gelse ondernemers van de Bathpolders een grote rol heeft gespeeld was Geor ge Parker Bidder, die samenwerkte met- Robert Stephenson. „Mr Bidder was involved in major works in several countries in Europe, notably Denmark and Norway. As well as being a Railway Engineer he did a lot of work connected with docks and coastal work so that he had wide experience." Dit schrijft een nazaat van hem in 1 976, die tevens een overzicht van de Engelse on derneming deed toekomen waaruit dui delijk blijkt hoe belangrijk het werk van ingenieur Bidder voor de Bathpolders is geweest. In 1 867 komt Charles G. Harison als as sistent-manager naar de Bathpolders, kort daarna wordt hij daar manager. Hij zal aanblijven tot 1906. Harison moet de overdracht regelen aan de op te rich ten maatschappij de Bathpolders, maar overleeft deze niet lang: in 1907 sterft hij 7 6 jaar oud. Zijn naam komt voor on der de leden van het hoofdcomité te Ril- land-Bath tot leniging van de nood ver oorzaakt door de watersnoodramp in het „Gratis Advertentieblad voor Zuid en Noord-Beveland" van zaterdag 24 maart 1 906. Harison stond in Rilland hoog aange schreven. Het boeren was niet zijn sterkste kant, als werktuigkundige heeft hij daarentegen een belangrijk aandeel gehad in de mechanisatie van het bedrijf. „Eenmaal hebben wij", zegt D. Butijn als jonge man, „hem bezig gezien bij het in stellen van een kleine dorsmachine. Bij de geringste insteking bij deze machine liep de grote drijfriem van deriemschijf. De heer Harison stond toen met zijn

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 3