Kamp te Pand-Bsii driekwart eeuw landbouwmaatschappij „de bathpolders" 70 horloge in de hand alle toeren van de riemschijven op te nemen en kwam al ras tot de ontdekking dat de grote riem- schijf van de tusschenbeweging veel te groot was. Toen dit euvel was verhol pen door hier een kleinere op te plaat sen was alles oké en de dorschmachine was volmaakt in orde. Voor ons jongens was dit een geweldige prestatie, daar was een ingenieur niets bij." De vloed van 1 906 Zeeland was een eeuw lang gespaard gebleven voor stormvloeden, die de ge hele provincie in gevaar brachten. De stormramp van 1 808 had overal grote schade veroorzaakt, die van 1 906 deed zich vooral gevoelen in de oostelijke de len van de provincie: Tholen, oostelijk Zuid-Beveland en gebieden rond Hon- tenisse in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het even genoemde Advertentieblad neemt een verhaal over uit de NRC waa rin een treinreis beschreven wordt van Bergen op Zoom naar Rilland. Van 't station Woensdrecht traag weer voort. Daar langs den dam is, a/s na een schipbreuk, van allerlei aangespoeld op de helling; stoelen, dekens, een heel dak, 'n kast, kozijnen, 'n slee. En overal de lan ge slierten riet. Want we gaan nu dwars door den overstroomden Engelschen pol der. Hier hebben ze den bedreigden spoordijk inderhaast versterkt met puin en blokken muur. De telefoonpalen ste ken enkel hun koppen uit het water op, de afgebroken doorboorde draden han gen eronder; langs de bovenste hangt 't aangedreven stroo, 'n flardige lap klee- renEn uit de verte zie je nu ook duide lijk de barre bres, die de vloed er in den polderdijk geramd heeft; 't zeewater kabbelt er spelend door. Heele gelederen van boomkruinen schijnen er overheen te drijven; daarginds nog 't puntdak van een totaal verzonken boerderij. Blokhuis 19, langs den spoordam is volkomen leeggespoe/d 'n ontzette romp van 't hol le huisje, met den voet in 't water, op de hooge helling van den dijk. Dooreen ven ster gaan de golven uit. leder die de trieste beelden van 1953 kent zal toegeven dat de schrijver een goed stemmingsbeeld gegeven heeft. Men gaat zich dan afvragen hoe dit ooit weer hersteld kan worden. Maar in 1 906 was er een groep mensen voor een deel afkomstig uit Zuid-Beveland, Liefdadige landgenooten Onze gemeente is door een zware ramp getroffen Door het doorbreken van twee polders zijn een veertigtal huisgezinnen, te zamen uitmakende 250 personen, zonder dak, van alles beroofd, werkeloos en mitsdien broodeloos. De toestand is eenvoudig onbeschrijfelijk' Overtuigd van uw diep medelijden met de ramp en haar gevolgen vragen wij van L Rnacciëele hulp. Helpt met ons den grooten nood lenigen. «ïeet't, ja geeft veel, want het is noodig, hard noodig. Elke gift in 'reld.Ze kloeren voor verseboojnug, I .eksel, kortom alles zal dankbaar wor- den aanvaard, hoe gering ook de gave is, terwijl alles in de couranten verant woord zal worden. .Nogmaals, helpt met ons den grooten nood zooveel mogelijk verzachten. Hel Hoofd-comité ie lldlind-Bath J. J. VAN GORSEL Hz., Burgemeester, Voorzitter. W. GRIEP, Raadslid, Secretaris. J. Q. VVABEKE. Gemeentesecretaris, Penningmeester. C. VAN DER WE RPF,xv A. B Li TUKWethouders. .1FONTEIN', Hervormd predikant, VY. M. MO REE, Arts. J. VAN DER l'OOLWT.JK. Overste v. li. Klooster der Capucjjuers. UAKiSON, Dir. NederI. Landbouw Maatschappij. F. M. BOOT, Raadslid. Bericht in het gratis advertentieblad voor Zuid- en Noord-Beveland 24 maart 1906. die een goede toekomst voor de onder gelopen polders in het verschiet zagen. Men vindt hun namen terug onder de commissarissen van de enige maanden later opgerichte Naamloze Vennoot schap Landbouwmaatschappij „De Bath-polders" gevestigd te Goes: J. M. Kakebeeke, dijkgraaf van het water schap de Breede Watering bewesten lerseke, J. E. Mulock Houwer, oud-no taris te 's-Gravenhage, J. A. van Heel, kassier en koopman te Goes, H. A. Han- ken, directeur van de Wilhelminapol- der, W. F. K. Lenshoek, rentmeester te Kloetinge, J. P. Fokker, kassier en koop man te Middelburg, J. C. Bouman, oud hoofddirecteur van de registratie, hy potheken en kadaster te 's-Graven hage. De raad van toezicht werd ge vormd door J. M. Kakebeeke, H. A. Han- ken en W. F. K. Lenshoek. Tot tijdelijk directeur was aangesteld Walter Kake beeke. Het is Van Heel geweest die reeds een paar dagen na de ramp het initiatief ge nomen heeft tot aankoop van de Engel se polders ten behoeve van een daartoe opgerichte combinatie. Het eerste jaarverslag vermeldt: „De correspondentie met de verkoopers, de Regeering en de autoriteiten van Wa terstaat, Domeinen, Spoorwegen, Be lastingen enz. werd bij de schier dage lijks gehouden besprekingen in een ge deelte der maanden April en Mei opge dragen aan den heer Van Heel, terwijl de ondergeteekende (W. Kakebeeke) veelal werd belast met de regeling der bedijking en exploitatie-werkzaamhe-

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 4