driekwart eeuw landbouwmaatschappij „de bathpolders" 73 en Wedstrijden. Opgericht 1«32 §peci/miteitrn ^Werktuigen voor lANDBOUW er\ Z UIVELBEREIDING Teler/ram -Adres MASSEE ZOON A B.C. CODE 4th Edition Used Intercomm. Telefoon NS 2. Briefhoofd van Massee Zoon, die het spoor leverden. Gedorschen werden bij schatting met de eigen stoom- dorschmachine±1107 H.L. met de gehuurde motor- dorschmachine640 H.L. en met de vlegel op het zeil39372 H.L. Samen214072 H.L." De in 1907 behaalde resultaten op de hofstede „Zuid-Bathpolder" - waarVan Weele de scepter zwaaide - waren blij kens de staat van in dat jaar verbouwde gewassen en opbrengsten beslist niet ongunstig. Massee in Goes leverde verplaatsbaar spoor voor het vervoer van bieten. Dit leverde een grote besparing op paar den. Het verslag vermeldt verder dat de verbetering van de eigen en later bijge kochte arbeiderswoningen evenals de stichting van tien dubbele woningen vele zorgen baarden. „Op een paar woningen na zijn huurders voor al deze gebouwen gevonden, zoo dat thans een voldoend getal arbeiders aangenomen is kunnen worden." Voor de directeurswoning moest begin 1907 een huishoudster worden ge zocht. De president-comissaris J. M. Kakebeeke schrijft aan zijn zoon Wal ter, dat hij iemand op het oog heeft, een kleindochter van een Bathse boer. De huishoudster in spé had haar be kwaamheden buiten de provincie opge daan. Vader Kakebeeke schrijft verder: „Nu komt evenwel het koninkrijk der hemelen niet met een uiterlijk gelaat - zij evenwel ziet er aardig uit" en daarom zal hij eens verder informeren. Van de bekwaamheden van de nieuwe huis houdster, indien zij werd aangenomen, zou Walter Kakebeeke maar kort kun nen profiteren. Zijn functie als directeur was als tijdelijk bedoeld. De beginperiode - Koning In 1 908 werd in dag- en vakbladen een oproep geplaatst voor een nieuwe di recteur. Het bleek een begerenswaardi ge baan: uit meer dan 1 60 sollicitanten moest een keus worden gemaakt. In de aandeelhoudersvergadering van 22 au gustus 1908 werden 79 stemmen van de 88 uitgebracht op W. Koning Wz„ adjunct-directeur van de landbouw te Veenhuizen. In dezelfde vergadering nemen zowel de directeur als de voor zitter afscheid. J. C. Bouwman, die de nieuwe president-commissaris zal wor den brengt de dank van commissaris sen en aandeelhouders over aan J. M. Kakebeeke „voor alles wat hij voor de maatschappij heeft gedaan; men ziet hem noode heengaan, maar waardeert de reden van de ontslagname en de be noeming van zijn zoon tot opvolger als commissaris zij hem daarvan het beste bewijs." De nieuwe directeur stond voor een moeilijke taak. Geuze heeft dit in zijn herdenkingsartikel 1 956 in hetZeeuws Tijdschrift kernachtig beschreven: „De structuur van de grond was bedroevend en men kende in die jaren nog niet het gebruik van gips. Meerdere misoogsten volgden. De nieuwe directeur, de heer Koning, een Fries, meende in de aan vang dan ook dat de aankoop van de

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 7