I wat is hier al te verbeteren! het gantsche schoolwezen! 108 ne Verhandelinge in het drukken den voorrang te geven, en in plaatse van me taal eene duurzaame en dankbaare lofer- kentenisse van 't Genootschap te doen toekomen aan den zoo kundigen als ar- beidzaamen Schryver; die, by de ope- ninge van het verzegelde billet, gebleken is te zyn de Heer Hermannus Johannes Krom, Predikant, en Professor in de Ker- kelyke Geschiedenissen aan de lllustre School, te Middelburg. - Waarom is goedgevonden, den gou den eerpenning toetevoegen aan den Schryver van het Antwoord, die tot zin- spreuke gebruikt heeft: Wordt Batoos kroost in deugd en God vrucht opgevoed, Zoo wordt ons nageslacht door Neêr- lands God behoed: en die bevonden is te zyn de Heer Korne- lis van der Palm, Fransch en Neder- duitsch Kostschoolhouder te Delfsha- ven. Ook zal door het Genootschap een zilve ren eerpenning ter hand gesteld worden aan den Schryver der Verhandelinge, 1e zijde dankbrief prijs verhandeling K. van der Palm uit Arch. Z.G. in Rijksarchief Zeeland. voorzien met de zinspreuke: La nature nous montre la difference infinie, que la culture met entre deux terres, d'ailleurs assez semblables: indien hy goedvindt, zyn' naam en woonplaatse, binnen den tyd van zes weken, aan het Genootschap bekend te maken. Uit de vier andere antwoorden zullen de bijzonderheden en nuttige aanmerkin gen bij wijze van nalezing openbaar ge maakt worden, hetwelk geschiedde in het 8e dl. van de Verhandelingen, blz. 393 e.v. Ds. D. C. van Voorst, predikant te Cad- zand, eerderte St. Anna ter Muiden heeft zich ietwat verlaat bekend gemaakt als auteur van de derde prijsverhandeling, getuige een touchant schrijven, dat zich eveneens in het archief bevindt (pak 62, stuk 164). Ook bevindt zich daarin onder nummer 105, een dankbrief van de met goud bekroonde K. van der Palm, vader van de latere Agent van Nationale Op voeding J. H. van der Palm. (Zie foto's) Krom, predikant en docent aan de toen malige Latijnse school te Middelburg, was overigens pas op 1 dec. 1778 tot lid van het Genootschap 'geassumeerd', zoals in het Boek van aantekening van bestuursvergaderingen staat; hierna volgt: 'Zijn E's antwoord op de vraag betreffende de verbetering der schooien word het beste gekeurd; maardegoude- ne medaille kan zijn E. niet toegewezen worden, omdat Hij een lid des Genoot- schaps is; dus blijft er alleen over aan zijne Verhandeling den voorrang in het drukken te geven en aan den schrijver de dankbare lof-erkentenis van dit Genoot schap te doen toekomen.' (Arch. Z.G. 55, blz. 142) Zijn antwoord is bij lezing grondig in de aanwijzing van de oorzaak: schromelijke onwetenheid in Goddelijke zaaken is de diepe oorzaak (Verh.: blz. 1); ook duide lijk in de klachten: de schoolmeesters beheersen zelf de te onderwijzen vakken niet, de verdienste is karig, zodat bijba nen bittere noodzaak zijn (blz. 72). Het werk in de klas is ongeorganiseerd: geen niveaugroepen. 'Een veelzins al te ge strenge tugtoeffeninge' heerst er (blz. 23), met plak en roede, maar geen rust die voortkomt uit milde tucht. Leerstof wordt mechanisch verwerkt zonder uit leg (blz. 24). Ook Van der Palm praat deze door Krom genoemde zaken niet recht: wat valt er hier al niet te verbeteren? Het ganse schoolwezen, zo vat hij zijn klacht

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 10