schets van het jongste verleden van het middelburgs gymnasium 115 straat waren niet hecht, al hadden som mige docenten combinaties van uren aan beide scholen. Toch was opmerke lijk dat de meeste combinaties van uren bestonden uit Gymnasium-Mulolessen en Gymnasium-Kweekschoollessen. Slechts weinig docenten hadden een volledige betrekking aan de school. De dreigende vermindering van het leerlin gen-aantal, de publicaties over onder wijsvernieuwingen, Mammoetwet, de komst van een nieuwe 'HBS met latijn' deed het Mac Luhan effect gevoelen, "The medium is the message". De ver wachting van het nieuwe werd de bood schap. En dat gold zeker voor de be- stuurderen. De grote motor achter het fusie idee was de burgemeester van Middelburg, Mr. J. Drijber. Diverse inspraakprocedures werden in gang gezet. De docenten werden ont vangen op het stadhuis, hun angsten werden ontzenuwd. Het Gymnasium zou blijven bestaan maar als afdeling van een op te richten scholengemeen schap. De besprekingen vonden plaats op 23 februari en 13 september 1967. Het tijdvak 1967-1981 is de periode Pos, dat betekent dat de begrippen Pos en Gymnasium synoniemen werden! In de nieuwe school kwamen drie afdelingen, een daarvan was de afdeling Pos (vwo). Collega Pos deed in 1941 docteraal klas sieken aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, zijn belangstelling voor de Egyptologie moge niet onver meld blijven. Door het niet onderteke nen van de ambtenarenverklaring, door geen steun te verlenen aan de bezetter, veroordeelde hij zichzelf tot werkeloos heid. De rechtzinnige Pos begon zich af te tekenen. Door een gelukkig toeval kon hij een baan bemachtigen aan een niet gecontroleerde school. Reeds tijdens de oorlog had Pos gesolli citeerd naar Middelburg; antwoord had hij nooit ontvangenNa de oorlog richtte Pos zijn onderwijsblik op het verre Insu- linde, maar zover kwam het niet. Hij werd opgeroepen in Middelburg; hij kwam als eerste op de voordracht en werd door rector Fortgens 'ongezien' voor benoeming voorgedragen. Op 1 september 1945 werd Pos door de Middelburgse Gemeenteraad benoemd. Voor de jonge Pos was het eerste bezoek aan het Gymnasium een haast niet te vergeten gebeurtenis. De ontvangst vond plaats in de hal van het Gymna siumgebouw. Deze ruimte werd groten deels in beslag genomen door een grote ouderwetse tafel, waaronder een grote verzameling nachtspiegels, gevuld en wel! Luctor et Emergo, de eerste kennis making was voor de hoofdstedelijke Pos wel wat erg Zeeuws. Gevlucht voor het wassende water bivakkeerde de Wal- cherse plattelandsbevolking onder an dere in het Gymnasiumgebouw. Na 2 a 3 jaar had Pos het in Zeeland wel gezien. Hij miste de drukte van de grote stad. De school vond hij saai, de leerlin gen van de school incluis. Een terug naar Amsterdam stond voorop. Maar de 'fa milie' besliste anders, Pos bleef in Mid delburg. In 1961 maakte ik voor het eerst kennis met Pos. Hij was een van degenen die spontaan reageerde op de komst van een nieuwkomer. Van nieuwe docenten werd niet verwacht dat ze deelnamen aan de discussies tijdens de koffiepauze. Dus observatie bleef over. Dat was meestal ook datgene wat Pos deed. Tij dens de ochtendpauze werden door de collegae vaak zeer wetenschappelijke onderwerpen bediscussieerd. Pos mengde zich meestal alleen in het ge sprek, als het noodzakelijk was mee te delen, dat het aangesneden onderwerp recentelijk uitvoerig was besproken in de NRC, of soms gaf hij een andere bron vermelding. Dit wekte vaak zowel onge noegen als hilariteit op. Pos nam afstand in de tijd, en hij kende de klassieke voor beelden. Hij leek nors en stuurs en weinig vrien delijk. Degenen die hem kennen weten beter. Als collega, zowel als conrector heeft hij de gewoonte zonder omwegen, direct, iets aan te kaarten. Vooral jonge docenten schrokken daarvan, maar zij leerden ook de andere kant van Pos ken nen. Dit was de Pos die met de leerlingen de strijd aanbond voor het behoud van het zelfstandige Gymnasium, strijdend, niet willen toegeven, niet voor zichzelf, maar voor het Gymnasiale onderwijs. Niet on vermeld mag blijven dat het voorname lijk Pos' werk is geweest dat in de nieuwe Stedelijke Scholengemeenschap het Gymnasium grotendeels een gymna siaal karakter heeft behouden, uiteraard met steun van de docenten. In het verslag van de Stedelijke Scholen gemeenschap 1969-1972 deed de nieu we rector van het Gymnasium Drs. E. Kuiper uitvoerig verslag van defusie van scholen. Scholieren voor het gymnasium „in rouw".

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 17