GROENVOORZIENINGEN RONDOM DE DORPEN BIJ HET HAVEN- EN INDUSTRIETERREIN SLOE Ir. Tineke van Oosten Het haven- en industrieterrein Sloe en Moerdijk zijn qua groottetype industrie en ligging ten opzichte van bestaande woonkernen vergelijkbaar. De aanpak van de groenvoorzieningen is echter verschillend. In vergelijking met het haven- en indus trieterrein Moerdijk is er bij het Sloege- bied van de aanleg van een groengordel nog maar een mager resultaat te zien. Veel meer dan een wegbeplanting langs de Sloeweg is er niet. Hoewel het Moer- dijkgebied van een veel jongere datum is ("opgestart" in het begin van de jaren zeventig) kan men nu reeds in de omge ving van Klundert en Zevenbergen van een ware landschapsmetamorfose spre ken. Wat eens een open agrarisch ge bied was, is nu een parkachtig landschap van bossen en boomweiden afgewis seld met open agrarische gebieden; vele wegen zijn beplant. In dit gebied zijn sport- en spel mogelijkheden gereali seerd. In dit navolgende artikel wordt bekeken wat de betekenis van de nu aangeplante groengordel langs het Sloe is. De moge lijkheden vooreen nadere inrichting van de omgeving van de kernen bij het Sloe- gebied worden aangeduid. Uitgangs punt hierbij is verbetering van het dage lijkse woon- en leefmilieu van de bevol king met behulp van groenvoorzienin gen. Het gaat om de inrichting van de gehele omgeving van de dorpen en niet om het verbergen van de industrie ach ter een groenscherm. De beplanting van de Sloeweg Langs de Sloeweg rond het haven- en industrieterrein Sloe begint langza merhand de recent ingeplante groen gordel wat meer volume te krijgen. Al rijdend kan men proberen zich voor te stellen hoe deze groenvoorziening er over 1 5 jaar zal uitzien en wat voor ef- figuur 1 fect de beplanting op de beleving van deze weg heeft. Bomenrijen en singel beplanting zullen dan zo hoog zijn, dat vrijwel de heleSloeweg een parkachtig boskarakter heeft. Op enkele punten zal er even een uitzicht op het in dustriegebied zijn, de hoogspannings leidingen zullen blijven verraden dat er "ergens" energie gemaakt wordt en "ergens" anders energie nodig is. Uit zichten naar het agrarische landschap zijn er niet, dorpen zijn vanaf deze weg niet meer zichtbaar (foto 1). De funktie van de aangeplante groen voorzieningen bestaat dan hierin dat passanten op de Sloeweg meer de in druk krijgen door een bosrijke omgeving te rijden dan langs een industrieterrein. Men kan zich afvragen of dit nude enige funktie van deze groenaanplant is. Van uit Borssele, 's Heerenhoek, Nieuwdorp, Nieuwland en Ritthem zal deze groen gordel nauwelijks zichtbaar worden. Zodat het visuele effect op de huidige en toekomstige industrie-bebouwing ui terst gering is. Dit komt omdat de groen gordel dicht langs het industrieterrein is aangelegd, achter een dijk en de hoogte van bebouwing en schoorstenen met hun uitstoot vele malen hoger is dan de bomen ooit kunnen worden. Doordat de waarnemers (bewoners van de kernen) zich op relatief grote afstand bevinden van de groengordel en industrie kijken zij door de werking van het perspectief over de groengordel heen naar de indus triële bebouwing (figuur 1). De aangebrachte beplanting heeft dus geen visuele funktie, behalve voor die genen, diezich op de Sloeweg bevinden. In relatie tot industriegebieden kunnen groenvoorzieningen echter ook nog an dere funkties hebben (rapport Groene begeleidingszone industrieterrein Moer dijk, 1972). Beplantingsstroken van minimaal 25 meter breedte kunnen drukgolven voor komend bij explosies enigszins dempen. Beplantingen aangebracht in de combi natie van stroken en verspreide plukken kunnen het aardoppervlak zodanig ver ruwen, dat er meer turbulentie van de lucht optreedt. Dit effect kan van belang zijn voor de directe woonomgeving in verband met een snellere verdunning van gaswolken in geval van calamitei ten. In verband met geluidhinder heeft beplanting nauwelijks effect. De tot nu toe aangebrachte groenvoor ziening kan geen rol spelen voor boven genoemde voorbeelden. De breedte van de strook is te gering in relatie tot ont ploffingen die zich kunnen voordoen. De uitstoot van gassen vindt voor een be langrijk deel op zo'n grote hoogte plaats, dat een enkele strook van relatief lage beplanting dicht bij de industrie niet kan bijdragen aan de verspreiding van die gassen. De dorpen Nieuwdorp en 's Heerenhoek zijn nog zichtbaar tussen de uitlopende bomen van de groengordel (1979)

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 26