groenvoorzieningen rondom de dorpen bij het haven- en industrieterrein sloe 125 Moerdijk vergelijkbare kernen zijn Bors- sele, 's Heerenhoek, Nieuwdorp, Nieuw- land en Ritthem. Bij deze kernen zou na gegaan moeten worden op welke wijze het woon- en leefmilieu door middel van groenvoorzieningen verbeterd kan wor den. Een bezoek aan deze kernen leert al snel dat er een groot verschil is tussen ener zijds Ritthem en anderzijds Nieuwdorp, Borssele en 's Heerenhoek. De omge- De kerncentrale, aan alle kanten van Borssele goed zichtbaar De beplanting bij de dorpen van het Moerdijkgebied. In de omgeving van de Moerdijk is nu heel goed zichtbaar welke betekenis groenvoorzieningen kunnen hebben voor de woonomgeving van een indus triegebied. Op de omgeving van Klun- dert en Zevenbergen maakt de grote vlakte waar zich industriegebouwen kunnen vestigen een onaanvaardbare inbreuk. De groenvoorzieningen zijn dan ook in de omgeving van de woonkernen aangebracht. Er is niet getracht het in dustriegebied achter groenschermen te verstoppen, dat zou struisvogelpolitiek zijn. Erisindestrooktussen industrieter rein en woonkernen een nieuw land schap ingericht. Daar kunnen de bewo ners van beide kernen op een andere manier dan voorheen, maar toch op een aangename manier vertoeven, zonder voortdurend geconfronteerd te worden met de alles overheersende aanwezig heid van de industrie. Er is gezocht naar een funktioneel gebruikmaken van het groen (aardoppervlak verruwing) en een inrichting van het landschap. Zowel agrarische als rekreatieve funkties ko men tot hun recht. Mogelijkheden voor groenvoorzienin gen rondom de dorpen bij het Sloege- bied. Het haven- en industrieterrein van het Sloegebied ligt dichterbij meer woon kernen dan het geval is bij het Moerdijk- gebied. De afstand tussen industrieter rein en bebouwde kom bedraagt slechts 500 tot 1500 m. Dit is een te smalle strook Omgeving Ritthem om alleen deze van beplantingen te voorzien. Het zou vooral bij die dorpen waar de afstand zó klein is om de nadere inrichting van de gehele omgeving moe ten gaan. Alleen dan kan de bewoners van deze dorpen een woon-, werk-, wan del-, sport- en spelgebied geboden wor den, waar men aangenaam kan vertoe ven zonder de alles overheersende aan wezigheid van de industrie bij voortdu ring te ervaren. De met de situatie bij de

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 27