7<\ groenvoorzieningen rondom de dorpen bij het haven- en industrieterrein sloe 126 ving van Ritthem is in de herverkaveling van vlak na de tweede wereldoorlog zeer intensief beplant (foto 2). Hier is een om geving aanwezig waar men kan wonen, werken en rekreëren zonder bij voortdu ring overweldigd te worden door toren hoge industriën met hun uitstoot over dag en als het avond is daarbij ook nog de lichten en fakkels. Heel anders is de situatie in de kernen Nieuwdorp, Borsse- le en 's Heerenhoek. Hier drukt de indus trie een onevenredig zwaar stempel op de woonomgeving (foto 3). Nieuwland neemt een tussenpositie in. Bij Ritthem zijn in de herverkaveling de aanwezige landschapselementen ge bruikt om groenvoorzieningen aan te brengen: wegen, dreven watergangen en kreken zijn op gevarieerde wijze be plant. Dit in tegenstelling tot de omge ving van Klundert en Zevenbergen. Hier heeft men het karakter van het bestaan de landschap wezenlijk veranderd door het aanbrengen van een nieuwe groen- struktuur. Rond de overige dorpen bij het Sloege- bied zijn eveneens landschapselemen ten te vinden die voor beplanting in aan merking komen. Te noemen zijn: wegen, dreven, kreekresten en boerderijen. De rangschikking van deze elementen is in de omgeving van alle dorpen anders, zo dat door het al of niet aanbrengen van een gevarieerde beplanting de verschil lende aspecten van het landschap kun nen worden benadrukt. In het navolgende wordt geschetst hoe het een en ander in de omgeving van de verschillende dorpen kan worden uitge werkt. Borssele polder. De in 1616 opnieuw ingedijkte Borssele- polder kenmerktzich dooreen zeer plan matig wegennet, dat de polder in vier kanten verdeelt. De wegen zijn groten deels onbeplant. De grote boerderijen met eenvoudige erfbeplantingen liggen verspreid langs wegen. De kern Borssele zelf ligt net even ge draaid als een rechthoek in deze polder. Door uitbreidingen en allerlei randont- wikkelingen is de rechthoekige vorm niet volledig meer herkenbaar. De zware iepenbeplantingen van het rechthoekige wegenpatroon binnen de bebouwde kom houdt de sterke vorm nog in stand. Het beplantingsplan van de omgeving van Borssele zou er als volgt uit kunnen zien (figuur 2): forse verzwaring van de erfplantingen zodat de verspreide lig ging van de boerderijen nóg meer spreekt. Beplanting van de wegen in de direkte omgeving van Borssele met op gaande bomen. De wegen binnen loop afstand rond het dorp zijn dan beplant. Hierdoor wordt het vierkante wegenpa troon benadrukt. Herstel van de recht hoekige vorm van het dorp door middel van een bosachtige aanplant waarin re- kreatieve voorzieningen kunnen worden opgenomen en waar binnen open ruim tes ook hun agrarische funktie kunnen behouden. Omgeving 's Heerenhoek. 's Heerenhoek ligt op een driesprong van dijken van de Nieuwe Kraaijertpol- der (1612), de Borsselepolder en de West Kraaijertpolder (1642). De dijken zijn hier gedeeltelijk beplant met populier. Het wegennet heeft een rechthoekig patroon in de lengte richting van de polders. De weg tussen 's Heerenhoek en Heinkens- zand is beplant. De boerderijen manifesteren zich min der opvallend in het landschap dan in de Borsselepolder. Het inrichtingsplan rond 's Heerenhoek zou er alsvolgt uit kunnen zien (figuur 3). De dijken zouden in dit gebied zeer zwaar en dan ook allemaal beplant kun nen worden met opgaande bomen en struweel er onder. De intimiteit van de polders wordt hierdoor versterkt en de langgerekte vorm ervan verduidelijkt. De wegen in de direkte omgeving van 's Heerenhoek (loopafstanden) zouden met een ondergeschikte beplanting voorzien kunnen worden; te denken valt aan een of tweezijdig van de weg aange bracht struweel of minder hoog opgaan de bomen dan op de dijken. De kreekres tant ten noorden van 's Heerenhoek zou gedeeltelijk beplant kunnen, zodat deze zich duidelijker in het landschap mani- figuur 2 W* V. i V V w V* V A/j mm -irv.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 28