134 PORTRET VAN HET GENOOTSCHAP VI. De verzamelingen 3. De numismatische verzameling Reeds spoedig na de oprichting van het Ge nootschap hield men zich bezig met de nu mismatiek. Deze activiteit sloot geheel aan bij de belangstelling die bij de particuliere verzamelaars in die tijd bestond: een kabinet van medailles ontbrak zelden in de verzame lingen van rijke patriciërs, en vanuit deze belangstelling stimuleerde men ook de vor ming van een dergelijke verzameling binnen het Genootschap. De basis hiervoor werd gelegd door een Prijspenning van de Teekenakademie (1 778). schenking van de magistraat van Vlissingen van de gouden medaille die ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van Vlissingens bevrijding (1572) was vervaardigd. Hierop volgde een lange reeks van schenkingen, ter wijl ook aankopen werden verricht op vei lingen. In de ontwikkeling van de numismatische verzameling van het Genootschap zien we de algemene tendens weerspiegeld. Aanvan kelijk richtte men zich vooral op de Griekse en Romeinse oudheid en ging de interesse met name uit naar de beeltenissen van ko ningen en keizers. Daarna kreeg men met name belangstelling voor de gedenkpennin gen die sinds de 16e eeuw in grote getale werden vervaardigd. Het verzamelen van Europese munten stond in de 18e eeuw nog op de achter grond. De belangstelling daarvoor ontwik kelde zich vooral in de 19e eeuw, met name na de opheffing van de Provinciale Munt- V2 Bourgondische Kruisdaalder 1584. werkplaatsen. Uiteraard was hierop ook de toenemende belangstelling voor de geschie denis van invloed. Naarmate de verzameling groeide ging men zich op systematische completering toeleggen. Na verkoop van de behuizing van het Ge nootschap aan de Oostkade te Vlissingen bracht men de numismatische verzameling met andere eigendommen over naar het Mu seum Medioburgense te Middelburg, zoals in de eerste aflevering vermeld. Aanvanke lijk in gesloten medaillekastjes geborgen werden zij geleidelijk aan in vitrines geëxpo seerd. In 1888 kreeg de verzameling een spe ciaal vertrek in het pand Wagenaarstraat 1 toegwezen onder de naam „Munt en Pen ningkabinet". In dit jaar werd Marie G. A. de Man met het conservatorschap belast. Onder haar leiding ging de verzameling een periode van grote bloei tegemoet, zoals blijkt uit de uitvoerige jaarverslagen. Na haar terugtreden trad een periode van stil stand in, mede onder invloed van de slechte conjunctuur in de jaren dertig en de daarop volgende oorlog. Dubbele stuiver. Zeeland 1737. De verzameling bleef in de oorlog gespaard maar werd daarna getroffen door een ander onheil. In deze jaren trachtte men een nieuw museaal beleid te formuleren met als uit gangspunt de relatie van de collecties tot Zeeland. De na de oorlog aangestelde con servator H. Pieters formuleerde het nieuwe beleid met betrekking tot de numismatische verzameling met als conclusie dat voor de Griekse en Romeinse munten, en Europese munten en penningen met uitzondering de Nederlandse geen plaats meer was. Deze werden te gelde gemaakt om uit de op brengst „specifiek Zeeuws" materiaal aan te kopen. Zoals maar al te vaak het geval, was dit be leid in het negatieve snel gerealiseerd; de be steding aan vervangende aankopen bleef echter nagenoeg achterwege. Ook daarna heeft de verzameling weinig uitbreiding on dergaan, mede tengevolge van de zeer hoge prijzen. ±1700. Hopelijk zal het Genootschap in het kader van de uitvoering van het beleidsplan ook weer aandacht kunnen gaan besteden aan de numismatische verzameling en is de toevoe ging van de „Rijksdaalder met klop" vervaar digd ter gelegenheid van de herdenking van de Munt van Zeeland het begin van een her nieuwde aandacht voor deze fraaie verzame- ling. Ondanks de aderlating aan het begin van de jaren vijftig is de numismatische verzame ling van het Genootschap een zeer belangrij ke collectie. In dit bestek is het uiteraard niet mogelijk een overzicht van de verzameling te verschaffen, noch met de illustraties een indruk te geven van de verscheidenheid aan munten en penningen die deze omvat. Wij volstaan dan ook met voorbeelden van eni ge van de belangrijkste categorieën.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 36