JAARGANG 31 nummer 4-1981 UIT DE BOUWGESCHIEDENIS VAN HET MIDDELBURGS GYMNASIUM G. R. Heerebout een gebouw, zoo schoon, ruim en gemakkelijk, als 'er nergens in gantsch Nederland een gevonden wordt.... Tirion, 1751. Tegenw. Staat Sedert onheuglijke tijden heeft in de smalle latijnse Schoolstraat de Latijn- sche school, later Gymnasium, gestaan. De oorsprong van de eerste bebouwing is niet meer te achterhalen. Ook over de latere bouwgeschiedenis is nog maar weinig te vinden. Archivalia die aankno pingspunten hadden kunnen bieden, zo ze er al geweest zijn, zijn vernietigd bij de brand tengevolge van het duitse bom bardement in mei 1940. Water resteerde is bijeengezocht en diende als basis voor dit artikel. De school wordt het eerst genoemd (als "Grote Scole") in een rekening uit 1365. Het gebouw was toen ongetwijfeld uit hout opgetrokken en met stro gedekt. De ramen waren, zoals toendertijd gebrui kelijk, niet van glas voorzien en werden met luiken gesloten. De Meester woon de in de school in de ene ruimte, les werd gegeven in de andere ruimte. Dat was de school. Meester Jan Doirlo vond klaarblijkelijk de dichte luiken bij koude en regen niet aangenaam en liet daarom voor eigen rekening in het woongedeelte van de school een kruiskozijn met glazen aan brengen (1432). In de 15e eeuw werd in Middelburg, evenals in andere steden, een verorde ning afgekondigd dat gebouwen met hard materiaal gedekt dienden te wor den en in steen opgetrokken om het brandgevaar te beperken. Het naast de school gelegen klooster van de Zwarte Zusters kreeg in 1454 een leien dak op het voorhuis en in 1467 op het achterge deelte. Bij een verbouwing van de school in 1483 werd een leien dakaange- bracht en werd in het nodige metselwerk voorzien, zodat de school weer geheel voldeed aan de eisen der tijd. Alleen de houten luiken voor de ramen gaven pro blemen bij het onderwijs; in 1515 wor den daarom "12 vensteren met pappier" aangebracht. Glas was te duur, geolied papier was goed genoeg voor een school. De leerlingen betraden het schoolterrein via een gangetje vanuit de Noordstraat of via een gangetje vanuit de toenmalige Lombardstraat. Deze kwamen uit op de achterplaats van de school. De school stond onder beheer van de rooms-katholieke parochie; na de her vorming trok het stadsbestuur het gezag erover aan zich. Dit gaf uiteraard wel de nodige competentiekwesties met het nieuwe kerkelijke gezag maar het resul taat was wel, dat er meer geld beschik baar kwam. In de jaren 1592-1595 werd de school opnieuw verbouwd, bovendien werd er een nieuwe rectorswoning naast ge bouwd, zodat er in de school zelf meer ruimte voor de leerlingen kwam. De toenemende welvaart van de stad ging niet aan de school voorbij. In 1609 moest het turfhuis achter de school ge schikt gemaakt worden voor het onder wijs en in 1610 werd een naastgelegen Gevel voor 1691 Zo nu en dan tracht de redactie van het Zeeuws Tijdschrift met thema nummers te komen. Dit heeft voorde algemene lezer" wel eens bezwa ren als het onderwerp niet direct haar of zijn belangstelling heeft. Dit nummer heeft iets van een thema nummer: drie artikelen zijn geschre ven naar aanleiding van het afscheid van drs. F. Pos. Zij worden door de auteurs aan hem, conrector van de Stedelijke Scholen gemeenschap te Middelburg, laatste rector van het Middelburgs gymna sium, opgedragen. Met de aan dit nummer toegevoegde artikelen hoopt de redactie een zo ge varieerd mogelijke aflevering te ge ven. pand gekocht "tot vermeerderinge ende accomodatie van de selve schole". Bouw en verbouw vonden plaats in 1615. Het werd nu mogelijkde leerlingen 30c IQattjnscbc fSefyool tc (Q^ütöelburg va' '::i ver&ouannj van -0SL j 'f 'r-.--'r va- '1 V- W vV W VV YT W A AA AA AA AA AA AA

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 3