'T IS MAER SS PRAETE de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg (II) 159 landgenoot te huldigen. Ons land wordt bij deze plechtigheid vertegenwoordigt door de voedingsdeskundige prof. dr. C. den Hartog. Als enkele jaren later Martens zijn vrouw, die hem in zijn veel bewogen le ven tot een onmisbare steun is geweest, moet missen gaat zijn eigen gezondheid snel achteruit. Op 26 september 1968 overlijdt hij in zijn eigen woning aan de gevolgen van een beroerte. Omstreden figuur Martens die, zijn leven lang, een zeer omstreden figuur is geweest was dit ook in zijn Middelburgse jaren. Aan de debetzijde staat zijn slechte rela tie met zijn plaatselijke collega's. Het standpunt van Schoute dat dit negatieve oordeel overwegend, zo niet uitsluitend, op jalousie de métier en broodnijd zou berusten moet ernstig betwijfeld wor den. Hetverkeertussen beroepsgenoten kent zijn geschreven en ongeschreven spelregels die men niet ongestraft kan negeren. Doet men dit toch dan moet men niet verbaasd zijn over de gevol gen. Men had van Martens, juist als buiten lander, mogen verwachten dat hij zich aan de regels van zijn gastland confor meerde. Het feit dat zo vele en zo veel verschillende soorten artsen problemen met Martens hebben gehad maakt het al onwaarschijnlijk dat de schuld alleen aan Nederlandse kant gelegen heeft. Dat de Middelburgse artsenwereld uitslui tend uit winzucht de staf over Martens heeft gebroken is onaannemelijk. Met evenveel recht kan men Martens ervan beschuldigen dat hij zijn medisch hande len door economische motieven liet beïnvloeden. Aan zijn credietzijde staat het onloo chenbare feit dat hij bij zijn patiënten bijzonder geliefd was. Velen van zijn Zeeuwse patiënten zijn hem in België blijven consulteren. Er zou zelfs, de eer ste jaren na zijn vertrek, eenmaal per week een patiëntenbus van Middelburg naar Astene gereden hebben. Behalve geliefd was Martens ook een zeer kundig arts die de interne genees kunde op een uitstekende wijze in Zee land heeft geïntroduceerd en die de vol strekt verwaarloosde en achtergebleven geneeskundige afdeling van het Gast huis in een snel tempo heeft gemoderni seerd - Schoute, die wij hierboven al citeerden, schrijft dat de stormachtige groei van Martens praktijk op twee pij lers heeft berust. Hij oefende de specia listische geneeskunde op een zeer des kundige wijze uit en hij ging - in tegen stelling tot de meesten van zijn toenma lige collega's in op de emotionele be hoeften van zijn patiënt. Een groter compliment kan men, dunkt mij, een arts niet maken. Oester De tien leden van de Vereniging van Oesterexporteurs (Vervoex) krijgen van de Kamer voor de binnenvisserij het alleenrecht op de 2,3 miljoen oesters die de natuur in de Greve/ingen - uit dankbaarheid voor de afsluiting? - heeft gedeponeerd. De Vereni ging de Zeeuwse oester, waarin in tegenstelling tot wat de naam suggereert kleine panneboeren zijn verzameld, krijgt geen pan op de bank, ofschoon ze door de meeste politieke partijen in de Tweede Kamer wordt gesteund. Het hoofd van de sectie kust visserij wil in 1985 de uitgifte opnieuw bekijken, maar wellicht wordt in 1982 weer een begin gemaakt met de opbouw van nieuwe oesterbanken. De panneboeren zullen wei moeten aantonen dat ze de oesterkweek beoefenen, maar doe dat maar eens a Is je geen percelen krijgt. Het monopolie wordt verstevigd door het kapitaal dat nodig is om lid te worden van Vervoex, dat - geheel in de lijn van het vak- door de leden op een nul meer wordt geschat dan de uitges/otenen oordelen. Een oude anecdote zegt: rijkdom dat is oesters, champagne en mooie vrouwen; armoede dat is mosselen, bier en je moeder, 't Is maer is praete. Forel Breskens herbergt evenals Yerseke een initiatiefrijke bevolking. Een nieuwe bio-indu- strie, de forellenkwekerij in een oude tanker onder water, heeft er zijn intrede gedaan. Voer voor een actiegroep? Nog niet, want er is (nog) geen stank, dierenmishandeling of bestemmingsplan en de ontlasting van het toekomstige zeebanket is (nog) een natuur product. Tot de veevoederindustrie er zich meester van gaat maken en er een soort apenrots van gemaakt wordt, compleet met hormonen behandeling. Wie weet wach ten Breskens zware tijden. Goeree-Overflakkee 1990 Het ontwerp-streekplan Zuid-Holland-Zuid legt vast dat er in de periode 1980-1990 geen vliegvelden of zeehavens op de eilanden Goeree-Overflakkee of in de Hoekse- waard mogen worden aangelegd. Uit een uitgelekt rapport van het openbaar lichaam Rijnmond wordt aan het overplaatsen van het vliegveld Zestienhoven naar de Hoekse- waard gedacht. Is het voor de bewoners toch maar niet beter dat Goeree-Overflakkee naar de provincie Zeeland wordt overgeheveld? Windorgel Eind april hebben onbekenden het in 1975 gebouwde en in 1976 door de storm ver woeste en weer herstelde windorgel op de Nolledijk in Vlissingen vernield. Een begro ting voor de reparatie is nog niet te maken. Daarvoor moet er eerst contact zijn met de bouwers, de Belgische kunstenaarsgroep Mass and Individual Moving, maar deze zijn collectief en individueel kennelijk ook ge-moved. Van de twintig verticale pijpen zijn er acht tot op ongeveer een derde afgezaagd. Wat van de volledige erectie overbleef zijn groepen van vier maal drie pijpen. Kunstzinnig zijn de onverlaten wel geweest. En we ten de golven en de wind het verschil tussen paalhoofden en windorge/s? A Is je het niet beter wist zou je zeggen dat het object in zijn huidige figuratie juist het mooist is en bo vendien authentiek gemold door natuurlijke en baldadige elementen. Wat is er meer van deze tijd? Van Zeeland

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 21