encyclopedie van zeeland 163 hulp uitgebreid voor personen die anders zins verslaafd zijn. Dit vereist grotere medi sche en psychiatrische inbreng en nauwe sa menwerking met o.m. ziekenhuizen. Met andere werkvormen van individuele, sociale en sociaal-medische dienstverlening streeft het bureau naar een regionale centralisatie van dienstverlening, waarbij meer in team verband gewerkt wordt. Het aantal alcoholcliënten neemt gestadig toe. Per 31 december 1968 waren 492 cliën ten in behandeling. Per dezelfde datum in 1979 waren dat er 821Veel opdrachten ko men van de reclasseringsraad. In ca. 1/3 van de veroordelingen terzake van een delict, waarbij alcohol een rol heeft gespeeld, is het consultatiebureau in de gelegenheid een bij drage te leveren aan de oordeelsvorming van de rechter. De cliënten komen uit alle lagen van de bevolking. Naar geografische her komst bleken in 1979 West Zeeuws-Vlaan- deren en Walcheren oververtegenwoordigd te zijn. LITERATUUR Jaarverslagen Zeeuws Consultatiebureau vooralcoholen drugs. ALDEGONDE. Kasteel van West Souburg, het latere slot Aldegonde (*Souburg, West-, geschiedenis en monumenten). In 1578 kocht Philips van Marnix, heer van St.-Al degonde, het ambacht West-Souburg. Bij deze koop behoorde het in 1572 uitgebrande kasteel, het park met het herenhuis en de molen. Marnix liet het kasteel grotendeels herstellen, d.w.z. het oostelijk deel, waar hij in maart 1579 zijn intrek nam. Hij gaf het kasteel de naam van Aldegonde als herinne ring aan zijn vroegere gelijknamige bezittin gen in Henegouwen. Voormalig slot Aldegonde; tek. A. de Haen, 1729. ALDEGONDE. *Marnix, heer van St.-Alde gonde. ALF (elf). Boze geest, vooral in het Land van Hulst bekend, in de zegswijze: van de alf (als) verleid zijn, van iemand die 's nachts verdwaald is. Over de alf leven in deze streek nog steeds verhalen. LITERATUUR Eggermont, Ongetoef, 178-180. Ghijsen, Woordenboek. ALIKRUIK. Volksnaam: Kreukel. *Week- dieren. Wetenschappelijke naam van de meest voorkomende en dichtst bij de water lijn levende soort: Littorina littórea. Kieuw slak met kegelvormige schelp met 6 tot 8 windingen, waarvan de laatste groter is dan de anderen samen. Tussen wier langs de kust en op dezeeweringen. Algemeen in Zeeland. Wordt commercieel gevist en verhandeld, speciaal naar het buitenland. Kreukels rapen was vroeger een bijverdienste, speciaal voor kinderen. Kreukels met krentenbrood is een traditionele lekkernij met Pasen. ALISENPOLDER, VER-. Voormalige pol der van West Zeeuws-Vlaanderen, gelegen in de omgeving van Biervliet; bedijkt om streeks 1400; verdronken bij de St.-Elisa- bethsvloed van 1404. LITERATUUR Gottschalk, Historische geografie. ALLER, Willem van.Te Rotterdamgedoopt 10 augustus 1622 als telg uit een vooral te Rotterdam, maar ook in de 2e helft 17e eeuw te Middelburg en Veere bekend notarisge slacht. Na tussen 1640 en 1651 te Rotterdam notaris te zijn geweest, vertrok (vluchtte v. A. naar Zeeland, waar hij eerst pensiona ris was van Sas van Gent, later procureur te Veere. Bekend om een vijftal rechtsgeleerde geschriften, gepubliceerd tussen 1656 en 1664, het laatste opgedragen aan raadspen sionaris Johan de Witt. Vertaalde boven dien uit het Frans 'Het proces crimineel' van Claude Le Brun de la Rochette (Vlissingen- Leiden 1656). LITERATUUR Naglglas, Levensberichten. N.N.B. U VII. Dekkers, Bi bliotheek, 2. Wicrsum, Van Aller, kol. 204. ALLERHEILIGENVLOED. Stormvloed op 1 november 1570, die één der grootste overstromingsrampen in de Nederlandse kustprovincies veroorzaakte. Ook op alle Zeeuwse eilanden ontstond veel schade evenals in Zeeuws-Vlaanderen, hoewel de indruk bestaat dat de schade, althans in Zeeuws-Vlaanderen minder was dan bij de stormvloeden van 1530 en 1532. Overigens had de Allerheiligenvloed reeds een voorlo per gehad op 10 maart 1570 waarbij o.m. aan het land van Saeftinghe veel schade was ontstaan. Het toen verdronken Saeftinghe- ALLODIAAL GRONDBEZIT areaal werd op 1 november aanzienlijk ver groot. LITERATUUR Gottschalk, Stormvloeden II. ALLIANCE FRANCAISE DE HOLLAN- DE. Te Rotterdam gevestigde afdeling van de Alliance francaise de Paris die tot doel heeft de kennis van de Franse taal en cultuur vooral voor buitenlanders te bevorderen. Zij organiseert daartoe o.a.: Cursussen in Frankrijk, tournée's van sprekers in het bui tenland, opstellenwedstrijden, boekenzen- dingen enz. In de gehele wereld bestaan af delingen, die hieraan meewerken, daarbij, zoals in Nederland, gesteund door een lan delijk secretariaat. Vooral aan de cursussen wordt veel aandacht geschonken en er be staan mogelijkheden, deze met een certifi caat te beëindigen na afgelegd examen. Deze cursussen worden geleid door daartoe be voegde Franse leerkrachten. In Zeeland bestaan drie afdelingen (comité's): a. Comité de Flandre Zélandaise, gevestigd te Terneuzen, opgericht 1949. Dit comité or ganiseert o.a. 7 lezingen per seizoen en sinds 1977 ook cursussen Frans in Terneuzen en daarbuiten; in een enkel geval in samenwer king met een andere organisatie. b. Comité de Goes, opgericht in 1954. Ook hier o.a. 4 lezingen per seizoen en sinds en kele jaren goedlopende cursussen. c. Comité de Walcheren. Dit functioneerde al vóór 1939, maar hield tijdens de oorlog op te bestaan. Enkele jaren later werd een afde ling opgericht van de Vereniging Nederland- Frankrijk. Deze afdeling ging in 1974 over tot de Al liance francaise, mede in verband met een toenemend aantal Fransen door industrie vestiging. In dat jaar werd ook begonnen met cursussen Frans in Vlissingen. Verder worden 4-6 evenementen per seizoen georganiseerd en kunnen de cursisten eens per jaar een korte reis naar Parijs maken. ALLOCHTONEN. Bevolkingsgroep, die geboren is buiten de huidige woongemeente, in tegenstelling tot de *autochtonen. In 1971 vormde deze groep 43,7 van de Zeeuwse bevolking. Soms wordt het begrip allochtoon ook toe gepast op de groep die buiten de provincie is geboren. In 1971 vormde deze groep 17,5% van de Zeeuwse bevolking. De hoogste per centages buiten Zeeland geborenen woon den toen in Vlissingen (27), Middelburg (25) en Sas van Gent (23). Het laagst waren deze percentages daarentegen in Arnemuiden, Westkapelle en Mariekerke (5). LITERATUUR CBS, Volkstelling 1971 ALLODIAAL GRONDBEZIT. In tegen stellingtot het feodaal grondbezit Leenstel- 47

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 25