mededelingen 166 LEZINGENPROGRAMMA Voor de lezingencyclus van het Genoot schap is dit jaar de Vaste Oeververbinding Westerschelde als onderwerp gekozen, enerzijds naar aanleiding van de discussie rondom dit project, anderzijds in aanslui ting op de herdenking van het honderdjarig bestaan van de Provinciale Waterstaat in Zeeland. In de lezingen over de VOW wordt achtereenvolgens aandacht besteed aan de technische aspecten van de bouw, de financiering, en de ecologische aspecten. Aan het eeuwfeest van de Provinciale Wa terstaat wordt aandacht besteed met een le zing door de heer M. P. de Bruin die voor het jubileum een herdenkingsbundel schreef. Naast de cyclus zijn er weer tal van lezingen en concerten georganiseerd door de Werkgroepen van het Genootschap. Dit jaar is gekozen voor een aankondiging in twee semesters. Het programma voor het tweede gedeelte van het seizoen zal met de convocatie voor de ledenvergadering in de cember worden verzonden en vervolgens ook in de berichten worden opgenomen. donderdag 13 oktober: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing door ds. W. J. op 't Hof, Hervormd predikant te Ouddorp, over: „De nadere re formatie in Zeeland". Abdij 11, Middelburg, aanvang 19-30 uur. donderdag 22 oktober: le lezing Waterstaatscyclus. Lezing door ir. A. de Best van de Provinciale Waterstaat over: „Het ontwerp en de bouw van de Vaste Oeververbinding Westerschel de". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. vrijdag 23 oktober: Juridische Werkgroep. Lezing door mr. W. J. van Bennekom over: „Het vreemdelingenrecht". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 3 november: 2e lezing Waterstaatscyclus. Lezing door de heer M. P. de Bruin van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied over: „100 jaar Provinciale Waterstaat". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 7 november: Werkgroep Muziek. Concert in het Zeeuws Museum door Ruud Kerkhove, clavecimbel, Annemarie de Beer en Marja Smit, blokfluit en Puck van Eenen- naam, viola di gamba. Op dit concert zal on der meer werk worden uitgevoerd van de 18e eeuwse Zierikzeese componist Johan Snep. Zeeuws Museum, aanvang 20.00 uur. donderdag 10 decmber: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing door drs. A. F. van Ommen over: „De liberale kiezersvereniging De Grond wet te Middelburg 1858-1880". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND Zeer velen reageerden reeds op de bijsluiter in het vorige nummer betreffende het ver schijnen van de Encyclopedie. In dit num mer treft u een specimen van de inhoud van deze belangrijke uitgave van het Genoot schap aan. Degenen die hun kaart nog niet inzonden wekken wij op dit ten spoedigste te doen. De grote belangstelling voor de En cyclopedie is verheugend. Volledigheidshal ve laten wij hier nog eens de prijzen volgen: Voor niet-leden van het Genootschap f 175,- per deel. De ledenprijs bij voorinte kening vóór het verschijnen van het derde deel f 140,- per deel, eventueel te betalen in 12 termijnen van f 35,-. De ledenprijs bij voorintekening en vooruitbetaling vóór het verschijnen van het eerste deel f 375,- voor de drie delen. Het is mogelijk door aanmel ding als lid voor de reductie in aanmerking te komen. Bij lidmaatschap ontvangt men het Archief, het jaarboek van het Genoot schap, het Zeeuws Tijdschrift en geniet men een reductie van 10 op de aankoop van publicaties van het Genootschap. De contri butie bedraagt thans f 60,-. Promotie dr. van der Bijl. Op 18 juni jl. promoveerde cum laude aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer M. van der Bijl, lid van ons Genootschap en van de Werkgroep Historie en Archeologie, op een proefschrift getiteld Idee en Interest, Voorgeschiedenis, verloop en achter gronden van de politieke twisten in Zeeland en vooral in Middelburg tus sen 1702 en 1715- Met deze dissertatie is weer een belangrijk stuk Zeeuwse geschie denis te boek gesteld. Deze studie handelt niet alleen over de woelingen te Middelburg tussen 1702 en 1704, maar geeft daarnaast een analyse van de factievorming, de ideële achtergronden, de financieel-economische achtergronden en van de interprovinciale re laties, een uitermate brede en gedegen aan pak. Deze kolommen lenen zich niet voor een verdergaande bespreking van dit om vangrijke werk. Wij volstaan daarom met het uitspreken van onze waardering voor een zo substantiële bijdrage aan de historio grafie van Zeeland en een aanbeveling aan onze lezers om dit ca. 550 pp. tellende werk boordevol informatie over een belangrijke episode uit de geschiedenis van Zeeland aan te schaffen. LEZINGEN NATUURKUNDIG GEZELSCHAP In het kader van de samenwerking tussen het Genootschap en het Natuurkundig Ge zelschap kondigen wij gaarne het lezingen programma van het Gezelschap aan. De on derwerpen zullen wellicht ook de belang stelling van vele leden van het Genootschap hebben. De lezingen worden gehouden in „De Schakel", Bachtensteene 14 te Middel- burg. donderdag 13 oktober: Lezing door prof. ir. P. Th. Velzeboer van de afdeling Mijnbouwkunde van de TH te Delft over: „Mijnbouwkundige aspecten van het opbergen van kernafval in zoutfor- maties". De Schakel, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 19 november: Lezing door prof. dr. P. Wyder van het Fy sisch Laboratorium van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen over: „Research in ho ge magneetvelden". De Schakel, Middelburg, aanvang 20.00 uur. woensdag 16 december: Lezing door ing. T. J. van Deijl, te Eindho ven over: „Toepassingen van windenergie in Nederland". De Schakel, Middelburg, aanvang 20.00 uur. woensdag 20 januari: Lezing door drs. J. Oerlemans van het Insti tuut voor Meteorologie en Oceanografie van de RU te Utrecht over: „Ijstijden". De Schakel, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Van degenen die geen lid zijn van het Na tuurkundig Gezelschap wordt een bijdrage aan de zaal gevraagd.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 28