de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg (III) 180 schrijft in deze brief dat hun liefde voor deze werkkring en hun belangstelling voor de ziekenverpleging en de ver pleegstersopleiding bij het aanvaarden van hun functies op de voorgrond staan maar, zo voegt hij er aan toe, de financië le belangen van het gesticht zullen door hen zeker niet uit het oog worden verlo ren. Niet gehinderd door een bovenma tig gevoel van bescheidenheid eindigt Bijlsma deze brief met de zin: "dat hun samenwerking zal strekken tot bloei van het gesticht en tot heil der lijdende inge zetenen van Middelburg". De aanstelling van een directeur leidt er toe dat het reglement op de inwendige dienst belangrijk moet worden gewij zigd. In het nieuwe reglement komt on der meer te staan dat de directeur ver plicht is dagelijks van 9 tot 12 en van 15 tot 17 uur in het gesticht aanwezig te zijn. Ook wordt hij verplicht de heelkundige Bolle, zonodig, bij diens operaties te as sisteren. Inmiddels heeft Bijlsma het bestuur der Godshuizen voorgesteld om in het Gast huis over te gaan op het systeem van de betalende leerlingverpleegster. In deze brief schrijft hij van plan te zijn om van het kleine Middelburgse Gasthuis een modelinrichting te gaan maken, die in de Nederlandse verpleegsterswereld een naam gaat krijgen die klinkt als een klok. Om deze reden vindt hij het niet meer dan billijk dat de leerlingverpleegsters, die het voorrecht genieten om aan deze modelinrichting opgeleid te worden, voor dit voorrecht betalen. De eerste drie, in Middelburg opgeleide verpleegsters slagen met vlag en wim pel voor het verpleegsters-examen, de Rotterdamse commissie die hen geëxa mineerd heeft spreekt haar buitengewo ne tevredenheid uit over de uitstekende opleiding die deze drie candidaten in het Middelburgse Gasthuis hebben geno ten. Als in 1905 het Gasthuis, als één van de eerste kleinere Nederlandse ziekenhui zen, door de Nederlandse Bond van Zie kenverpleging als een Algemeen Zieken- Afscheidssouper op 6 april 1 933 in de sociëteit „De Vergenoeging" aangeboden door de afdeling Walcheren aan dr. H. Reilingh. Zittend van links naar rechts: E. Scheps, huisarts te Middelburg; C. van der Harst, huisarts te Oostkapelle; C. E. Plugge, huisarts te Souburg; dr. C. F. Koch, chirurg te Middelburg (vice-voorzitter); dr. H. Reilingh; dr. W. F. Th. van der Bijl, verzekeringsgeneeskundige te Vlissingen (voorzitter); mevr. S. Weijl, arts te Middelburg; S. Blaauw, tandarts te Middelburg; J. M. van Hoek, rustend arts te Souburg. Staand: kelner; P. de Haas, huisarts te Arnemuiden; J. S. Bloos, huisarts te Souburg; W. Feikema, huisarts te Middelburg; dr. J. J. van der Harst, huisarts te Koudekerke; dr. A. Snethlage, huidarts te Middelburg; L. Weijl, huisarts te Middelburg; W. C. Verheijde (Jr.), huisarts te Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 10