IEDER ZIJN BOEK ilBBli Zeeuwse bibliotheek in wording Kees Hamann Het is nu weer een half jaar gelden dat het Provinciaal Bestuur van Zeeland en de Gemeenteraad van Middelburg beslo ten gezamenlijk een bedrag van 32 mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe bibliotheek in Middelburg. In dit gebouw zullen de Pro vinciale Bibliotheek van Zeeland, de Openbare bibliotheek van Middelburg en de Zeeuwse Centrale Discotheek een on derdak krijgen. Dit belangrijke besluit zal niet alleen een einde maken aan de nijpende huisves tingsproblemen van de drie genoemde bibliotheekorganisaties, maar het zal ook een belangrijke stimulans zijn voor de verdere ontplooiing van het biblio theekwerk in Zeeland. Hoe komt het dat de overheid in deze tijd van bezuinigingen toch maar liefst 32 miljoen gulden over heeft voor het tot stand brengen van een nieuw biblio theekgebouw? Zo'n 125 jaar nadat de eerste Zeeuwse bibliotheekjes in zij- en achterkamertjes ontstonden, wordt een zware daim gelegd op de overheidsuit gaven, waardoor enkele bibliotheken in Middelburg de beschikking krijgen over een enorm gebouw, ruim honderd maai groter dan hun eerste huisvesting. Oprichting In 1859 besloten Provinciale Staten van Zeeland tot de oprichting van een Provinciale Bibliotheek. Deze moest een verzameling boeken en tijdschrif ten opbouwen, waardoor de Zeeuwen voor wetenschappelijk onderzoek en studie niet langer op bibliotheken bui ten de provincie zouden zijn aangewe zen. Met een beperkt boekenbezit be gon deze bibliotheek in een kamertje naast het Provinciaal Archief in de be kende Middelburgse Abdij. Vrijwel gelijktijdig ontstonden in heel Zeeland allerlei bibliotheekjes. Soms nam een kerkgemeenschap het initia tief; vaak was het een organisatie, die zich inzette voor „de ontwikkeling van het volk", zoals de Maatschappij tot 't Nut van het Algemeen. Men trachtte door het aanbieden van verantwoorde ontspanningslektuur en populair-we- tenschappelijke literatuur zijn leden aangenaam bezig te houden en te vor men. Deze bibliotheken, die in vele Zeeuwse gemeenten ontstonden, richtten zich op de leden van hun kerkgemeenschap of vereniging. Dit in tegenstelling tot de Openbare bibliotheken, die in het begin van deze eeuw in enkele plaatsen wer den opgericht. Zij stelden zich ten doel een zo groot mogelijk publiek te berei ken, zonder in de boekaanschaf te kie zen voor een bepaalde geloofs- of le vensovertuiging. Zo telde Zeeland rond 1 920 een groot aantal bibliotheken. De Provinciale Bi bliotheek voor de „geletterden en ge leerden", een viertal Openbare biblio theken voor een algemeen publiek en vele bibliotheken voorde leden van ker ken en organisaties. Deze instellingen zouden lange tijd onafhankelijk van elkaar voortbestaan. De Provinciale Bibliotheek ontwikkelde zich, sinds 1899 in een pand aan de Middelburgse winkelstraat, de Lange Delft, tot een ontmoetingsplaats voor een beperkt publiek. Met zorg werden boeken verzameld, die ook voor latere generaties een goed beeld moesten ge ven van de stand van zaken in de weten schap. In de Openbare bibliotheken ging men zich toeleggen op de aanschaf van lite ratuur, die op dat moment in de belang stelling van het publiek lag. De uitlening werd verzorgd door vrijwilligers. Uit de opbrengst van de uitleenbijdragen kochten zij de boeken, waarvoor zij in teresse bij hun lezers verwachtten. In de grotere Zeeuwse plaatsen als Vlissin- gen, Terneuzen, Goes en Middelburg leenden deze bibliotheken vele duizen den boeken per jaaruit. Ditondanks het beperkt aantal uren, dat de lezers per week hun boeken konden komen uit zoeken. De meer professionele aanpak in de Provinciale Bibliotheek leidde welis waar tot de totstandkoming van een waardige verzameling boeken, doch het aantal bezoekers bleef beperkt tot enkele honderden per jaar. Doorbraak In mei 1940 werd de binnenstad van Middelburg door de Duitsers gebom bardeerd. De Provinciale Bibliotheek aan de Lange Delft werd met de grond gelijk gemaakt. Slechts 20.000 van de 180.000 boeken konden gered wor den. Het Provinciaal Bestuur onderschreef direkt na de bevrijding het belang van deze bibliotheek door het onderdak te bieden in het gerestaureerde Abdij complex. In 1 953 kon dit gebouw in ge- De eerste huisvesting van de Provinciale Bibliotheek bij het Provinciaal Archief op de piaats waar momenteel het Zeeuws Museum is gevestigd. ^rrrrfTrr*

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 16