ieder zijn boek 187 bruik genomen worden. De eerbied waardige kloostergangen en statige Kapittelzaal leken het wetenschappelijk karakter van de bibliotheek nog te be nadrukken. Toch zou deze instelling zich gaan richten op een groter publiek. De Openbare bibliotheken namen in aantal toe. Mede onder druk van de subsidiërende overheid fuseerden klei nere bibliotheken tot openbare instel lingen. De kollekties werden professio neler opgezet en de behoefte aan we tenschappelijke literatuur nam in de he le provincie toe. De Provinciale Biblio theek zou een nauw samenwerkings verband gaan opbouwen met de Open bare bibliotheken om een zo groot mo gelijk publiek van een zo groot mogelij ke kollektie boeken te laten profiteren. Vanaf 1 969 zou het rijk met extra sub sidies stimuleren dat het bezit van de Provinciale Bibliotheek vooreen breder publiek toegankelijk zou worden. Een intensief ruilverkeer van literatuur ont stond. De Openbare bibliotheken gingen steeds meer de funktie van informatie bron vervullen. Groter werd de keuze, die de lezer uit het boekenbezit kon ma ken. Breder werd ook de dienstverle ning. Er ontstonden nauwe kontakten tussen bibliotheken en scholen; tussen bibliotheekwerk en bejaardenwerk. Om de bereikbaarheid te vergroten verre zen in enkele kernen en stadswijken fi lialen van de grotere bibliotheken. Ook binnen de muren van het 12e tot 16e-eeuwse Abdij-complex werd de dienstverlening uitgebreid. In 1961 werd het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied als speciale afde ling opgericht. Hier ging men zich toe leggen op het verzamelen van allerlei materiaal over Zeeland. Tot op heden wordt getracht de snelle ontwikkeling van het bibliotheekwerk tot op de voet te volgen. Zo werd in 1 974, ook in Mid delburg, de Zeeuwse Centrale Disco theek opgericht. Als afdeling van de Zeeuwse Muziekbibliotheek legt zij zich toe op het uitlenen van grammofoon platen. Het tot stand komen van de Wet op het Openbare bibliotheekwerk in 1975 zorgde voor de definitieve doorbraak. Deze Wet schreef o.a. contributievrij dom voor de jeugd voor. In de Openbare bibliotheek van Middelburg kon men in enkele jaren tijd een verdubbeling van het aantal leden melden. Zo ook in an dere Zeeuwse plaatsen. Het boeken aanbod moest dringend uitgebreid worden, hetgeen de overheid vaak en thousiast financieel ondersteunde. Minder gul kon het Rijk zijn bij het toe- De Provinciale Bibliotheek aan de Lange Delft (1 899-1 940). De Openbare Bibliotheek van Middelburg aan de Molstraat.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 17