ieder zijn boek 189 Nieuwbouw In 1 976 kwam het overleg op gang om gezamenlijk een oplossing te zoeken in nieuwbouw. De gedachte om het geza menlijk te doen lag niet zo voorde hand. Zoals aangegeven ontwikkelden de bi bliotheken zich onafhankelijk van el kaar. leder richtte zich met een eigen doelstelling op een eigen publiek. Men dacht toch aan samenwerking; men zou zelfs besluiten volledig tot één nieuwe organisatie te willen fuserenl Die gedachte bracht namelijk nogal wat voordelen met zich mee. In de eerste plaats zou gezamenlijke nieuwbouw natuurlijk grote financiële besparingen opleveren. Een groot aan tal voorzieningen, zoals verwarming, kantine, telefoon en verlichting, zouden door het personeel en het publiek van de verschillende bibliotheken geza menlijk gebruikt kunnen worden. In de tweede plaats zou door een fusie, dat wil zeggen een integratie van de materialen van de bibliotheken tot één kollektie, het publiek een zeer uitge breid en veelzijdig aanbod van informa tie-, studie- en ontspanningsmateriaal krijgen. De mogelijkheden om uit dit aanbod informatie te verstrekken zullen veel groter zijn, dan bij gesplitste kol- lekties. Tenslotte biedt dit geïntegreerd aanbod meer gebruiksmogelijkheden voor verwante werksoorten als volwas seneneducatie en kunstzinnige vor ming. Eind 1978 werd een aantal werkgroe pen en commissies ingesteld, dat de problemen rond de integratie van de bibliotheken moest bestuderen. Be langrijk was het om een gebouw te rea liseren, dat in de toekomst zou kunnen inspelen op veranderende eisen. Hin derlijke muren mochten toekomstige uitbreiding of inkrimping van ruimten niet in de weg staan. Architectenbureau Rothuizen 't Hooft kreeg de opdracht zo'n flexibel gebouw te ontwerpen. De bouw zou gerealiseerd moeten wor den aan de Kousteensedijk te Middel burg, aan de rand van het centrum, nog geen 500 meter van het NS-station. Uitvoerige studie en overleg leverde een ontwerp op van een bibliotheek met 12.000 m2 vloeroppervlak, ruimte ge vend aan zo'n 100 personeelsleden en onderverdeeld in vijf bouwlagen. Indeling Bij het binnenkomen van de nieuwe bibliotheek door de hoofdingang zal men langs een krantenhoek bij het uit leencentrum komen. Hier moet volgens een geautomatiseerd systeem de uitle ning en het inleveren verzorgd worden. In de open ruimte van de begane grond vindt men de jeugdafdeling, discotheek en de afdeling romans voor volwasse nen. Centraal moet een algemeen in lichtingencentrum behulpzaam kunnen zijn bij het beantwoorden van allerlei vragen. Het studiemateriaal voor volwassenen wordt op de eerste verdieping gedacht. Nieuw hierbij is dat een groot deel van het bezit van de Provinciale Bibliotheek Openbare Bibliotheek Middelburg: een „rustig" hoekje. vrij toegankelijk voor het publiek in de kast zal worden opgesteld. Daarnaast zullen er geen studiezalen meer te vin den zijn. De handboeken en naslagwer ken zullen op onderwerp tussen het uit leenbaar studiemateriaal geplaatst worden. Zij die rustig willen studeren kunnen op de tweede verdieping te recht in studiecellen. Deze zijn gesi tueerd naast het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat de beschik king krijgt over moderne faciliteiten voor het bekijken en beluisteren van vi deo- en geluidsbanden. De Provinciale Bibliotheek: Studiezaal A (links) en de katalogusruimte (rechts).

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 19