bespiegelingen Wij kunnen echter niet terug naar het verleden omdat, ondanks alle geuite bezwaren, toch het maatschappelijk gebeuren niet meer zonder de techni sche verworvenheden kan. Wel zullen we moeten trachten te leren van het verleden in het besef dat het Nederlandse polderland zijn - thans zo aantrekkelijk geachte - vorm kreeg, mede dankzij de ontwerpende en be herende taak van technici die blijkbaar hun tijd goed begrepen. Zoals uit mijn betoog reeds duidelijk zal zijn geworden zal er in het functioneren van de dienst dan ook meer accent komen te liggen op de taak van het beheren, het opvoeren van de kwaliteit van de infra- en suprastructuren met inachtneming van de schaal en de esthetica van het landschap. Gelukkig zijn ervoorzo'n taak mogelijk heden zoals in het recente verleden reeds is aangetoond. Het Zeeuwse land heeft altijd een afwis seling gekend van klein- en midden- schalige polders enerzijds en wijde zeearmen anderzijds. Met de nodige inventiviteit moet het mogelijk zijn daarin ook moderne vor men in te passen. Zo - in samenwerking met vele ande ren - te kunnen meewerken aan de leef baarheid van het Zeeuwse land lijkt een zinvolle opdracht voor de komende decennia. Verantwoording. Bij het samenstellen van deze voor dracht is onder meer gebruik gemaakt van de volgende publicaties: Prof. ir. P. A. v. d. Velde: Veiligheid en Monte Carlo; prof. dr. rer. nat. F. H. Wittmann: Mo derne materiaalwetenschappen, fasci nerend en uitdagend; prof. C. J. A. C. Peeters: Het beeldend vermogen van het technisch kunst werk; drs. P. J. M. Stallee en dr. C. A. J. Vlek: De individuele beoordeling van risico's; prof. R. T. Booth: Veiligheid- te belang rijk om aan technici over te laten; ir. E. Asmussen: Systeemonveiligheid: inventarisatie van de toestand; J. W. M. van Spaandonk: Meervoudige bekwaamheid voor dito verantwoorde lijkheid. Kleine dogmatiek van de Zeeuwse cultuur Aan mijn meanderpetje kan je zien dat ik een autochthoon ben. Ik voldoe aan alle cliché's die mij worden toegeschreven. Net toe aan een koffie- of sherryconcert, lees ik in de NRC van 20 november 1 981 dat ik behoor tot de bezoekers van een maf gebeuren. Ik lees ook dat Freek en Jules en Nelleke van mening zijn: geen (Stichting)cultuur(-spreiding), dan ook geen klei voor de Deltawerken. Maar ook dat deStichting Jeugd en Muziekoverdezecultuurspreiders samen met Herman van Veen en Fons Jansen geen hoge dunk hebben. Hoe komt dat nou? Het rijtje is oud, maar heeft aan frisheid nog weinig ingeboet. Daar gaan we: de rechtzinnigheid, verwer pelijke frivoliteit, de sociale controle, de Thoolse jeugd in de disco in Bergen op Zoom (toch!), geen élite, Domburg en Veere met een einde-eeuws kosmopolitisch badleven gaande buiten om vissers en landbouwers (da's een hele mooie). Meneer Koch van de Zeeuwse Culturele Raad zegt het en wie ben ik? Nauwelijks schouwburgen. Bestuurders die zich richten op notabelen, arbeiders of middenstanders. Wie blijven er nog over? Toen kwam in 1 978 Jan de la Mar van deStichting Cultuurspreiding Zeeland en begon alles ten goede te veranderen. Maar hoofdstedelijke „cultuurpaus" (sic) Marinus Boezem van het Podio del Mondo per l'Arte ziet juist voordelen in lege zalen, waarin je van alles van de grond kan krij gen. Daarvoor is nog een eeuw gelegenheid, want actievoerder Sandra Helders zegt dat het nog wel honderd jaar duurt voor, bijvoorbeeld, theater hier werkelijk wordt geaccepteerd. Boe zem rekentzelfsop de eeuwigheid: er zal in dezestreek nooit vraag naar kunst komen. Volgens mij is ook de vrijzinnigheid schuldig en niet alleen de orthodoxie, alleen al door dat ge-ouwe- hoer en vervolgens getuige de tweehonderdduizend allochthonen die Zeeland er na de oorlog heeft bijgekregen. Vissers, boeren en rechtzinnigen zijn daardoor een heel kleine minderheid geworden. Het is dan ook geen wonder dat provincie en gemeente per hoofd veel minder uitge ven aan cultuur dan elders. Al is dat niet helemaal eerlijk, want Zeeland geeft tientallen keren zoveel uit voor zijn provinciale bibliotheek. Het gaat boven mijn meanderklak. Volgens mij le zen al die opscheppers nooit een boek. Quasi-incrowd bij de gratie van geëlimineerde vissers en wat dies meer zij. Ook onmacht heeft zijn arrogantie. Gewoon doorgaan. Planologische idealen (1) De tijd van het regionalisme is voorbij, althans de stand in de kringloop is ongunstig. Destads- vernieuwers in de vier grote steden eisen een voorkeursbehandeling. De sociale teloorgang van menig probleemgebied verbleekt tegenover het vandalisme, de criminaliteit, vreemdelingen haat, drank en drugs en prostitutie in de Randstad. Aldus de vier verantwoordelijke PvdA- wethouders. Daarom geen huurharmonisatie zoals het regeerakkoord stelt, in het voetspoor van de kabinetten Den Uyl en Van Agt. In plaats daarvan een woonbelasting. Eveneens in strijd met het regeerakkoord een huurquote voor de minima van tien procent in plaats van ruim elf, wat financieel onhaalbaar wordt geacht. Ook een verplichte lage rente te berekenen door de pensioenfondsen en desnoods een verhoging van het financieringstekort. Vroeger waren de grote steden duur vanwege de economische Hochstaplerei, nu zijn het de verwaarloosde so ciale aspecten. Je houdt je hart vast als er weer eens economische groei komt. Planologische idealen (2) Nog maar nauwelijks is het Baalhoekkanaal van het streekplan Zeeuwsch-Vlaanderen afge voerd of Gent dringt weer eens aan op hetcalibreren van de zeesluis bij Terneuzen op 1 20.000 ton en op verdieping van het kanaal tot 1 8 meter. Het ideale zeeschip zou liggen tussen de 100- en 1 50.000 ton. De binnenscheepvaart verstaat onder ideaal destatusquo,omdatandersdeze branche in het gedrang zou raken. Aangezien de toestand van de Belgischefinanciën ook niet ideaal is en er ook landschappelijke idealen zijn lijkt het ideaal om nog maar even te wachten. Temeer daar de burgemeester van Gent van de duwvaartaanpassing van het Kanaal doorZuid- Beveland vreest dat graan per zeeschip meer en meer in Rotterdam zal worden aangevoerd. Misschien is het voordeliger deze aanpassing terug te draaien. Etiquettering Goes krijgt een CDA-, pardon een AR- en geen CH-burgemeester. Het bloedgroepatavisme werkt nog steeds. Begrijpelijk. Maar waarom is dit „in strijd met de samenwerkingsgedachte binnen het CDA"? De Initiatiefgroep Progressief Middelburg gaat de strijd aanbinden met de PvdA-fractiedie tot de rechterzijde wordt gerekend, zolang ze.het beleid van de Initiatiefgroep niet wil volgen. Zo'n definitie is in ieder geval gemakkelijk te onthouden. Softporno B en W van Sluis gaan de sexhandel bevriezen op grond van een nota die unaniem als een goe de aanpak van de sexbeweging wordt beschouwd. Het klinkt wat pornografisch. Geen toerist meer, die aangekomen op het parkeerterrein, aan een buschauffeur vraagt: „Waar is desexclub te vinden?" Waarop de chauffeur antwoordt: „Volg de menigte." Van Zeeland

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 25