ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 31 nummer 6-1981 „SCHRABOLLEÜ HARTJES EN TSMPJES" wim Hofman over Willem Brakman Het literaire leven in Zeeland stelt niet zo heel veel voor, het werk van een enkele doorgewinterde auteur daargelaten. De aandacht voor literaire zaken lijkt er ech ter wel toe te nemen en de groep die wel eens de pen opneemt om zich op poëti sche wijze te uiten groeit gestaag. Het aantal literaire evenementen neemt toe. Zo worden er regelmatig schrijversavon den georganiseerd waarbij men elkaar uit eigen werk voorleest. In september van dit jaarwerd een dergelijke avond gehou den in het Vestzaktheater te Axel. In mei daarvoor, werd in het Zeeuws Kunste naarscentrum te Middelburg een soort gelijke avond georganiseerd. Enkele tien tallen mensen leverden teksten die wer den voorgelezen en waarvan er een groot aantal werd samengebracht in de bundel 'Zeeuwse Oogst'. De hele oplage, be staande uit 250 exemplaren, was binnen de kortste keren uitverkocht. Wat deze verhoogde literaire bedrijvigheid op den lange duur voor effect zal sorteren valt op dit moment niei te voorspellen. Als men het over literatuur en Zeeland wil hebben, kan men echter op dit ogenblik doorgaans beter buiten Zeeland terecht. Er blijken in Nederland namelijk nogal wat auteurs te zijn die op de een of andere Willem Brakman. wijze, ofwel door afkomst of door de keu ze van onderwerp iets met Zeeland te ma ken hebben. Een aantal van die auteurs is interessant genoeg om aandacht aan te besteden. Een van die auteurs is Willem Brakman. Hij ontving voor zijn oeuvre dat vooral uit romans bestaat, dit jaar de P. C. Hooft- prijs. Hij woont te Enschede, werd op 13 juni 1923 te 's Gravenhage geboren als zoon van de uit Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen) afkomstige Hendrik Brak man. Zijn eerste boek 'Een winterreis' dateert uit 1961Het verhaal speelt zich voor een groot gedeelte in Zeeland af. Voor de hoofdfiguur uit het boek, een zekere Akijn, heet het: 'Zeeland, het land uitzijn jeugd, een erg ver land, een land waar erg ver en erg lang geleden elkaar raakten.' 'Een winterreis' is het verhaal van een man die op zoek gaat naar het verleden waarbij hij wil uitzoeken wat zijn vader, een man met één been in het graf, in werkelijkheid voorstelde. Dit streven, dat tevens te maken heeft met het zoeken naar een eigen identiteit, brengt hem er toe een reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen te ondernemen. Daar ontdekt hij dat zijn vader niet die kloeke en integere persoon was waarvoor hij hem altijd had gehou den. Het boek werd van meet af aan een op merkelijk debuut genoemd en kreeg de Van Hoogtprijs van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Het boek bevat een groot aantal motieven die in de volgende boeken van Willem Brakman voorkomen, zoals: aftakeling van oude mensen, verveling, de dood, het existentiëel isolement van de mens, sex als middel om de eenzaamheid en de angst voor de dood te overwinnen, het speuren naar verborgen verlangens, de vereenzelviging van de hoofdfiguur met andere personen... Ook de in 'Een winterreis' gebezigde schrijfstijl zal zich in de volgende romans en verhalen doorzetten. Opvallende ele menten daarin zijn het associatieve en het beeldende, de symboliek, de ironie, gedetailleerde beschrijving met hier en daar wat barokke krullen en ook het werkelijkheidsgetrouwe décor waarin het verhaal zich afspeelt. Zo wordt in het Zeeland van 1960 de defi nitieve afgang van de vader van de hoofdpersonage Akijn gesitueerd. In het eerste gedeelte van het boek wordt het oude Zeeland beschreven zoals dat in de herinnering voortleeft of zoals dat op een oude vergeelde foto is vastgelegd. Een Zeeland dat nostalgie oproept: een Middelburgse bakkerij, een keuken met Middelburg, Markt met linden, 1 8e eeuw.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 3