schrabollen, hartjes en timpjes 176 Leuntje uit de roman ontegenzeglijk de Maria Leuntje De Broekert (in 1896 te Oost-Souburg geboren) uit de familiege schiedenis en de 'Hendrik met de Neuze' de Hendrik die in 1889 te Terneuzen werd geboren als zoon van Jozina Loof uit Ter- neuzen en Izak Brakman die afkomstig was uit Groede en te Terneuzen brood bakker was. Zo leert men ook uit 'De geschiedenis van de familie Brakman' dat de Oom Arie Cor- nelis Levinus Kaan bij wie de hoofdfiguur logeert timmerman van beroep is - het geen misschien de houten blokjes bij de pissijn mede verklaart. Een naam die in de familiegeschiedenis nogal eens opduikt is de vrouwennaam Cathalijne. De familiegeschiedenis van de familie Brakman gaat echter slechts tot 1922. Het achttienjarige meisje dat in de laatste hoofdstukken van de roman een rol speelt is derhalve aan de hand van die kroniek niet exact te situeren. Het bladeren in de geschiedenis van zijn familie riep bij de auteur allerlei 'kleurrij ke en toch vage beelden' op die hem in hoge mate inspireerden en hem aanzet ten tot het schrijven van 'Een winterreis'. Soms refereert de tekst rechtstreeks aan passages die over de geschiedenis van Zeeland handelen. Deze zijn zonder veel moeite in de familiekroniek terug te vin den: het ontstaan en het verdwijnen van het eiland Wulpen, de franse bezetting van Staats-Vlaanderen tijdens de Oosten rijkse Successie-oorlog en dergelijke. Een enkele maal haalt hij min of meer letterlijk aan. Een voorbeeld dat zijn werkwijze kan illu streren. In hoofdstuk twee schrijft de au teur over een bakkerij De Groene Beurze te Middelburg: 'Op bladzij 101 vond hij eindelijk een bak ker. Het was Jan Marinus, die 21 novem ber 1743 te Groede het 'weereldlicht aan schouwde'. Hij huwde met Catharina Boudriez en was brood- en kleingoedbak- ker. Hij bezat een huis en erve genaamd 'de Groene Beurze' bij de Grote Markt en wel aan dezuidzijde. Daarzou dezon hem dus wel dwars gezeten hebben, vandaar misschien de groene bomen, die onge twijfeld zijn schrabollen, hartjes en timpjes beschut zouden hebben. Zijn bij naam was 'de Franse bakker, onder de groene bomen', want in de schaduw van die bomen bakte hij Franse broodjes ofte wel kadetjes. Maar misschien dankte hij die bijnaam wel aan zijn vrouw. Boudriez klonk Akijn in ieder geval Frans in de oren.' De J. A. Brakman die de familiegeschie denis samenstelde, weidt nogal uit over dit huis. Hij werd namelijk in De Groene Beurze geboren en weet te melden: 'Jan Marinus Brakman was Mr brood- en kleingoedbakker en woonde aan de Groote Markt te Middelburg in het huis Terneuzen vanaf watertoren met de te dempen oostelijke rijkswaterleiding en de te slopen buurt Java, '69.

Zeeuws Tijdschrift | 1981 | | pagina 6