HERDENKING OOSTVLAAMSE SYNODE anderhalve eeuw kadaster 48 Een dergelijke koppeling zal voor beide soort registraties van nut zijn maar bo vendien uitwisseling mogelijk maken van beleidsrelevante informatie over vastgoed. Hierbij valt dan bijvoorbeeld te denken aan gegevens over kwaliteit, ouder dom, bewoning van panden, koopprij zen, gebruik en bestemming. Ik denk dat het thans ontwikkelde geautomati seerde vastgoedsysteem voor de kada strale registratie met haar landelijke omvang en haar unieke specificaties hierbij een centrale rol kan vervullen. Het is daarbij niet nodig zoveel meer ge gevens aan het kadastrale perceel te koppelen dan thans reeds het geval is, - al zal ongetwijfeld getracht worden nog aan een aantal wensen, óók van het no tariaat, tegemoet te komen, maar wél dat bij het kadaster via de koppeling in tegratie plaats vindt met betrekking tot al die informatie, die beleidsinstanties nodig hebben voor hun planning ten aanzien van de woningbouw en de in richting van stad en platteland. De commissie Vonhoff signaleert ech ter reeds in het voorwoord van haar rap port „Elk kent de laan die derwaart gaat", de sterke wereld van de differen tiatie en de zwakke wereld van de inte gratie. Waarmee naar mijn mening ge zegd wordt dat integratieprocessen de neiging hebben moeizaam te verlopen. Er zal dus nog wel wat water door de Schelde moeten stromen, voor en aleer overeenstemming is bereikt over de no dige definities, aansprakelijkheden en verantwoordelijkheden. Ook zuil en wettelijke maatregelen moe ten worden getroffen om de vereiste in formatieuitwisseling te garanderen. Eenmaal zover, nadert de dienst dan in haar taakstelling dicht de oerbetekenis van het woord Kadaster namelijk die welke - overigens minder gebruikelijk - kan worden afgeleid van het Griekse katastasis, dat neerzetten, vaststellen, toestand en inrichting betekent. Daarmee is het beeld van het Kadaster in de loop van de afgelopen anderhalve eeuw wezenlijk veranderd; van een be lasting-Kadaster (waarvoor de exegese via het latijnse capitastrum gebruikelijk was en dat slaat op een register waarin de belasting hoofdelijk wordt beschre ven) ontwikkelt het zich tot wat ik nu wil noemen een inrichtings-kadaster, een kadaster waaraan men dus op perceels basis alle informatie kan ontlenen, die van belang is om plannen te maken het onroerend goed betreffende; hieronder zelfs begrepen het simpele plan om een huis te kopen! in 1982 zal het 400 jaar geleden zijn dat een particuliere of provinciale Synode van de Gerefor meerde (Hervormde) Kerken in de Zuidelijke Nederlanden samenkwam. Afgevaardigden uit de classes Brugge, Gent, S/uis, Dendermonde, het Waasland en de Vier Ambachten vergaderden samen met de Westv/aamse Synode (gedeputeerden uit „Maritiem Vlaanderen") te Brugge in de St. Sa/vatorskerk op 8 en 9 mei 1582. De Werkgroep voor de Geschiedenis van het Protestantisme in Brugge en het Brugse Vrije heeft zich voorgenomen dit belangrijk kerkhistorisch feit te herdenken, mede omdat Brugge daaren boven de laatste stad in de Zuidelijke Nederlanden, het huidige België, was waar een provinciale Synode kon samenkomen. in het kader van deze herdenking wordt een bundel uitgegeven, getiteld: „Bijdragen tot de Ge schiedenis van de Hervorming te Brugge en het Brugse Vrije in de 16e eeuw". Bovendien zal deze Synode op vrijdag 7 mei a.s. plechtig herdacht worden tijdens een academische zitting in de Goti sche zaai van het stadhuis te Brugge. Na deze bijeenkomst volgt de opening van een documentaire tentoonstelling „Brugge in de Geu zentijd" in het Onthaalcentrum van de Bank Brussel-Lambert, Markt 17-19 te Brugge. Deze ten toonstelling is voor het publiek toegankelijk tot en met 31 mei 1982, van 9 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Voor meerdere inlichtingen kan men zich desgewenst wenden tot het Secretariaat van de Werkgroep, Jerusaiemstraat 56 te B-8000 Brugge. Aan dit adres kan men ook de Herdenkings bundel „Oostv/aamse Synode Brugge 1582"bestellen. Bij voorintekening tot 31 mei 1982 voor de prijs van f 31,50 plus f 2,- verzendkosten, dus totaal (in Nederlandse guldens) f33,50. Dit be drag te storten op ABN-rekeningnummer 51.02.19.594. De herdenkingsbundel bevat ondermeer bijdragen betreffende „Het herstel van het Calvinisme in Vlaanderen in de eerste jaren na de Pacificatie van Gent", „De politieke en religieuze situatie in het Brugse Vrije in de jaren 1578-1584 „De Hervormde Gemeente van S/uis 1579-1582 - De Ker- keraadsacta met inleiding en toelichting", „De Oostv/aamse Synode, Brugge 1582 met integrale transcriptie van de acta en biografie van enkele ter synode aanwezige predikanten „Aardenburg en Middelburg in Vlaanderen in de woelige jaren 1578-1583". D. van der Bauwhede, Voorzitter Werkgroep

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 10